Парламентарната външна комисия с обща декларация срещу обидите от РСМ

Кристина Минчева 26 септември 2024 в 13:35 1239 1

Бойко Борисов и членове от външната комисия

Снимка Кристина Минчева/ OFFNews

Членове от външната комисия

Парламентарната комисия по външна политика изготви обща декларация във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в Република Северна Македония.

Декларацията е внесена от "Възраждане" и е била приета с пълно мнозинство от 14 гласа "за" с леки корекции, стана ясно от изявление на председателя на комисията Бойко Борисов от ГЕРБ. Той свика заседанието, на което бе изготвен текстът към декларацията. 

"След дискусията намерихме абсолютен консенсус. Направихме леки промени в преамбюла и "Възраждане" се отказаха от четвърта, пета, шеста и седма точка, а точка едно, две и три абсолютно съвпадат с Договора за добросъседство и със стратегическите ни планове в Европейския съюз. Тази декларация веднага ще бъде превърната в доклад и той ще бъде внесен в пленарна зала още днес. Всички партии сме единни, когато се касае междусъседството на двете държави", коментира още Борисов след заседанието на комисията, което беше закрито. 

Първите три точки в декларацията, внесена от "Възраждане" на 20 септември, е посочено следното:

1. Заявява политическо намерение и стремеж за довършване на изграждането на Паневропейски Коридор VIII от българска страна и призовава правителството на Република Северна Македония да подходи отговорно и добросъвестно във всички поети ангажименти и договорености с цел навременно изграждане на участъците от трасето на Трансевропейски Коридор VI на нейна територия.

2. Настоява за възстановяване на прекъснатият от страна на РСМ позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България в РСМ.

3. Потвърждава волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности предвид богатата обща история на двете държави. Изразява оскърбление относно отричането на общата история на РСМ и България от страна на членове на Правителството на Северна Македония, което представлява директно нарушение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 г.

След дискусията "Възраждане" са се отказали от следните четири точки: 

4. Призовава ЕС и ЕК да обърнат внимание и да порицаят обидните квалификации на македонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски, с които той нарича българите „недостойни"; „мизерни и „нецивилизовани", българските политици - „маргинали" и „корумпирани".

5. Укорява системното нарушаване на дипломатическата етика и тон от страна на PCM.

6. Подчертава, че въпреки приетото френско предложение, съществува опасност преговорният процес по разширяване на ЕС отново да бъде в застой поради едностранно неизпълнение на поетите ангажименти и срокове от страна на РСМ.

Преодоляването на забавянето на преговорите за присъединяване към ЕС зависи изцяло от усилията на РСМ.

7. Настоява за прецизно преразглеждане на всички аспекти относно евентуалното отделяне на Албания от РСМ в преговорния процес за членство в ЕС. Очевидно е, че едно такова отделяне би ускорило членството на Албания и би допринесло за по-бързата ѝ евроинтеграция. Същевременно, то би осигурило на РСМ възможност да избегне ескалиране на политическото напрежение поради нужда от договаряне на скоростта на Албания. Счита, че е в интерес на РСМ е да ѝ бъде дадено нужното време, за да се намери политическа воля за необходимите конституционни и други промени.

*Новата декларация, обсъдена по време на заседанието на комисията, не е публикувана към момента на написването на този текст.

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че в комисията не е имало спорове за текстовете в документа. Той отчете, че "българският интерес е надделял". Ангел Георгиев от "Възраждане" коментира, че приетата декларация е била максимално консенсусна и добави, че спрямо първоначалния вид са били направени "козметични" редакции. Според Георгиев текстовете ще защитят българския интерес. 

На 18 септември македонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски направи остър коментар по повод разразилия се скандал с липсата на македонското знаме при неформалната среща между президентите Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова в София. Дясната ръка на премиера Християн Мицкоски заяви, че българите и македонците нямат обща история, нито общи корени.

"Държавите водят войни, но когато техните представители седнат да преговарят, се издигат знамената и на двете страни. Благоприлично е, когато някой ти дойде на гости, да му сложиш знамето. Не очаквам от президента да гледа къде има или няма знамена, това е работа на домакина", коментира Николоски в интервю за македонската телевизия "Алфа".

Последваха остри реакции от страна на българските политици и институции.

Днес стана ясно, че Албания започва преговори за пълноправно членство в Европейския съюз. Държавите членки единодушно са решили процесът да стартира. Официално това ще се случи на междуправителствената конференция Европейски съюз-Албания на 15 октомври. Тогава ще бъде отворена и първата глава от преговорите. Източници от Брюксел коментират неофициално, че това означава разделяне на Тирана и Скопие по пътя им към Европейския съюз.

    Кристина Минчева

    Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите