Алфа рисърч: 5% делят ГЕРБ и ПП, едва 0,4% - ДПС и Възраждане. Рейтингът на Радев ерозира

Има тенденция към спад в избирателната активност и като следствие - възможност за неочаквано разместване на позиции при скорошни предсрочни избори

OFFNews 18 декември 2022 в 12:20 9783 6

Снимка БНТ стопкадър

Разликата в електоралната подкрепа между ГЕРБ и "Продължаваме промяната" е малко над 5%. ГЕРБ запазва водещите си позиции с 23.4%, но губи два пункта от подкрепата си през октомври. На втора позиция, със 17.7% са „Продължаваме промяната“. Отливът при тях за последните два месеца е около 2.5 пункта. Това е партията, която понася най-сериозни щети от отказа на младите избиратели да гласуват. Зад третата политическа сила ДПС (10.04%), едва на 0.4% разстояние, се нарежда "Възраждане". На пето място е БСП с 8,5%, шести са "Демократична България" с 6,5%, а последни са "Български възход" с 4,3%.

Това сочат данните от последното проучване на социологическата агенция "Алфа рисърч".

15.2% все още не са се оттеглили от групата на активните гласоподаватели, но са силно разколебани коя партия да подкрепят. Сред тях се открояват привърженици на партии, които останаха извън парламента, но също и такива на сравнително нови политически формации като "Продължаваме промяната" и "Български възход".

Макар намеренията за гласуване да възпроизвеждат структурата на парламентарния вот от втори октомври, нагласите на избирателите показват силно разочарование от работата на всички парламентарно представени партии, тенденция към спад в избирателната активност и като следствие - възможност за неочаквано разместване на позиции при скорошни предсрочни избори, посочват от "Алфа рисърч".

Траен спад на обществено доверие в институциите през 2022 г. Пряк резултат от перманентната конфронтация и невъзможността да се намери изход от политическата криза. Ситуацията е уникална не с това, че хората споделят неудовлетвореност от дейността на отделна институция, а с това, че негативната тенденция засяга вече всички аспекти от управлението на страната, става ясно от проучването на "Алфа рисърч".

Всички основни субекти на управлението се възприемат от обществото като съвкупно отговорни за невъзможността страната да посрещне предизвикателствата на кризите.

Сформираното след вота през октомври 48-о Народно събрание е първото, което стартира дейността си с минимално обществено доверие от 7% срещу 63% недоверие. За последните 13 години подобно отношение е регистрирано единствено в края на 42-ро НС, излъчило правителството на П. Орешарски (8% доверие срещу 65% недоверие).

Макар да запазва позицията си на най-одобрявана политическа фигура, рейтингът на президента Румен Радев също ерозира. Причина за това е конфронтацията с партиите, както и нетипичната за президентската институция отговорност за действията на изпълнителната власт. За първи път от избирането на Радев на този пост ножицата между доверие и недоверие се затваря до два пункта. От началото на втория му мандат през февруари до декември положителните оценки спадат от 51% до 36%, а отрицателните нарастват от 23% до 34%. Подкрепата си за президента оттеглят жители на областните градове, младите и средни поколения.

Отношението към назначеното от президента четвърто служебно правителство е силно поляризирано. Кабинетът получава одобрение от 24% и неодобрение от 29%, а служебният премиер Г. Донев – 24% одобрение срещу 22% неодобрение. Мнозинството от членовете на кабинета и тяхната дейност са непознати и всеки втори пълнолетен българин не е в състояние да изрази мнение за работата им.

Оценка за годината и очаквания за 2023 г.

България изпраща година на ескалираща политическа и икономическа криза, в условията на безпрецедентна военна агресия в Европа, с разделено и поляризирано общество, с избледняваща надежда политиците да излъчат отговорно правителство, способно да постигне значими национални цели.

Разбираеми на този фон са песимистичните очаквания за 2023 г. От 1998 г. нивото на личен оптимизъм (34%) е третото най-ниско след икономическата криза от 2009 -2011 г. Дори и в бурните политически 2016-2017-а, дори по време на пандемията от коронавирус от 2020 г., традиционният новогодишен оптимизъм и мобилизация на българите не са спадали под 50-55%. В края на 2022 г. те обаче бележат срив от 20 процентни пункта.

Ако по отношение на личния живот, особено сред младото и средното поколение, има и оптимисти, то очакванията за света и за България през 2023 г. са почти единодушно негативни. Едва 20% се надяват на позитивно развитие за Европа и света, разчитайки на скорошен край на войната в Украйна. 27%, предвиждат да се запази сегашното положение и конфликтите да не се разраснат, но всеки втори се опасява от негативен развой.

Ако негативните очаквания на лично и глобално ниво са между 27% и 50%, то очакванията за страната бият рекорд по песимизъм – 58% очакват 2023 г. да бъде по-лоша, едва 18% се надяват на цялостно позитивно развитие.

Политическата безпътица, в която навлезе България с каскадата от предсрочни избори, взаимния блокаж между партиите, довел до неспособността да се излъчи редовно правителство, както и икономическите тревоги на хората, имат основен „принос“ за тези оценки. Показател за това е фактът, че по този въпрос вижданията на почти всички социални групи съвпадат. 64% са на мнение, че икономическата ситуация у нас се влошава, което заедно с политическата криза, поражда всеобщо споделен обществен песимизъм, който чертае бъдеще на късите хоризонти.

В година на крушения на много лични надежди, национални разочарования, съпреживян ужас от войната и от хилядите загубени и разбити животи, очакванията за 2023г. няма как да не бъдат пъстър калейдоскоп от упования и опасения, коментират от "Алфа рисърч".

Помолени да назоват с една дума очакванията си за новата година, 38% от българите избират думата надежда, 24% - тревога 21% - оптимизъм, 7% - страх. Ако все още е валидно правилото, че могат да се самоорганизират и измъкнат от кризите онези общества, в които надеждата и солидарността доминират, оптимизъм ще има и за българското общество.

*Данните са от национално представително проучване, част от регулярния мониторинг на "Алфа рисърч". Проведено е в периода 1 – 13 декември 2022 г. сред 1023 пълнолетни граждани от цялата страна, чрез пряко стандартизирано интервю с таблети. Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка с квота по пол, възраст, образование. Публикувано е на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

-1650

6

ob1

18.12 2022 в 17:36

Копейката обясни ли защо братската раZия забрани ученето на български език, а?

-1650

4

ob1

18.12 2022 в 16:44

Припомнете ни и какви разминавания имаха същите тия отрепки за последните няколко вота. Бойклуци нещастни :)

-795

3

Дедо МразИ

18.12 2022 в 15:25

Без мадурвоките ще видим какво са истинските резултати

5827

2

pisnamiotmutri

18.12 2022 в 13:37

Същото Алфа Рисърч преди 4 дни ни информира, че 50% от българите искали правителство на ГЕРБ.

14469

1

случайно прочетох

18.12 2022 в 13:23

Администрацията от калинки, гласуващи за ГЕРБ са ясни, 10-те% (макс) лумпени за Възраждане също.
Приреснителен е процентът на колебаещите се. Много притеснителен....Дали същите се колебаят какво предпочитат мъж или жена?
 
X

Да помогнем на украинските деца!