Обучението в електронна среда от вкъщи ще може да продължава максимум 10 учебни дни.
Към него ще преминават първо гимназистите, а при влошаване на епидемичната ситуация - учениците от прогимназиалните класове. Учениците от началния етап (1. - 4. клас) ще преминават от присъствено към е-обучение "само в изключителни случаи, само при обективна невъзможност обучението да продължи присъствено".
Разрешава се до края на календарната годината да се разрешава, при спазване на определени критерии, редуване на паралелките от прогимназията и гимназията, които учат присъствено и тези, които са онлайн.
Това гласи заповед № РД 09-3158/11.11.2020 г. на министъра на образованието Красимир Вълчев, в която е разписана процедурата за предложения и решения за преминаване към обучение в електронна среда по време на пандемията.
С нея се отменя досега действалата заповед от 26 октомври 2020 г., а разликата между двете е, че за до половината паралелки от 5. до 12. клас директорите могат сами да решават след решение на педагогическия съвет, съгласувано с обществения съвет и като се вземат предвид нагласите на преобладаващата част от родителите на учениците в училището.
Какво още пише в заповедта?
1. При постоянно нарастващ или голям брой на ученици и учители - заразоносители на COVID-19, с грипоподобни симптоми, сходни с тези на COVID-19 и/или карантинирани, директорите на училища може да отправят аргументирано предложение до министъра на образованието и науката за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда за определен период при условията на чл. 115, ал. 1 от ЗПУО, ако в училището са създадени условия за това.
2. Предложението по т. 1 може да се прави само за училища, които попадат в области в червена или оранжева зона съобразно критериите на Министерството на здравеопазването за усложнена епидемична обстановка и следва да се отнася за едно от следните:
- всички паралелки в училището;
- поне 50% от паралелките в проимназиален етап на основната степен и двата гимназиални етапа на средната степен на образование в училището, взети заедно;
- две или повече паралелки в началния етап на основната степен на образование.
3. При постоянно нарастващ или голям брой на ученици и учители - заразоносители на COVID-19, с грипоподобни симптоми, сходни с тези на COVID-19 и/или карантинирани, съсредоточени в отделни паралелки в едно училище, директорът на училището може да вземе решение за преминаване за определен период към обучение от разстояние в електронна среда за съответните паралелки.
4. Решението по т. 3 може да се вземе, ако училището попада в област в червена или оранжева зона, съобразно критериите на Министерството на здравеопазването за усложнена епидемична обстановка и следва да се отнася за едно от следните:
- до 50% от паралелките в прогимназиален етап на основната степен и двата гимназиални етапа на средна степен на образование в училище, взети заедно;
- отделна паралелка в началния етап;
- необходимост от редуването при преминаването към ОРЕС за периода до края на календарната година на паралелките в прогимназиален етап на основната степен и двата гимназиални етапа на средната степен на образование.
5. Решението за предложението по т. 1, съответно решението по т. 3, се приема от педагогическия съвет, съгласувано с обществения съвет и като се вземат предвид нагласите на преобладаващата част от родителите на учениците в училището. За взетото решение се уведомява съответното регионално управление по образованието.
6. До решение за предложение по т. 1, съответно решение по т. 3 може да се стигне и по препоръка на съответната регионална здравна инспекция и/или на областния координационен щаб.
7. При решение за предложение по т. 1, съответно решение по т. 3, се спазва принципът, че към обучение от разстояние в електронна среда преминават първо учениците в средната степен на образование, а при продължаващо влошаване на епидемичната ситуация - и учениците от прогимназиален етап, като се отчитат спецификите на обучението и локалните условия, а учениците от начален етап - само в изключителни случаи, при обективна невъзможност обучението да продължи присъствено.
8. Срокът по т. 1 и съответно по т. 3 за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда следва да е съобразен с епидемичната обстановка и с утвърдената от регионалната здравна инспекция практика в такива случаи да отчита, че присъственото обучение е приоритетно за постигане на заложените образователни цели и социализацията на учениците и да не превишава 10 учебни дни. При необходимост към посочената по-горе процедура може да се пристъпи повторно при същите условия.
Настоящата заповед отменя Заповед № РД 09-2924 от 26 октомври 2020 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2900
1
16.11 2020 в 14:33
Аз пиша по повод на вчерашното му участие в "Неделя 150" и безобразното му изкривяване на фактите за заплащането в БАН. Дори от думите му личеше негативно отношение към БАН! Позор! тук ще говоря сбито: 1. НЕ Е ВЯРНО, че ВСИЧКИ ЕС фондове едва ли не са предназначени за БАН, но там не правели усилия. 2. НЕ Е ВЯРНО, че няма, а обратно към всеки ВУЗ има фондове за научни изследвания освен доста по-високите заплати.. 3. Голям процент он БАН преподават и често по-добре от ВУЗ, но не искат да ги пуснат на пряка конкуренция.Имам дългогодишен опит и мога да развия въпросите аргументирано. И за корупцията във ФНИ.
КОГО ЛЪЖЕМ?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара