На този ден през 1972 година умира Георги Михов Димитров, често наричан Гемето. Той заема основно място в българския политически живот през 30-те и 40-те години на XX век, въпреки което често името му е бъркано с това на Георги Димитров или свързвано само с една метростанция. В този материал ще се опитаме да ви представим по-подробно житейския път на Гемето, който спокойно може да бъде определен като доста интересен и интригуващ.
Георги Михов Димитров, наричан Гемето, е роден на 15 април 1903г. в село Ени Чифлик, Одринско, в семейството на Михо и Мария Димитрови. Земите край Одрин тогава са се намирали в Османската империя. През 1913г. семейството е принудено да се премести, поради военно-политическата обстановка в региона. Заселват се в с. Дойренци, край Луковит. Младият Георги първоначално учи в гръцко училище, а по-късно завършва прогимназия. През 1922г. той започва своя път към политиката, като става член на БЗНС. Още на следващата година обаче, земеделското правителство на Стамболийски е свалено. Г.М. Димитров тръгва към град Ловеч заедно с други свои съселяни, за да се противопостави на преврата. Сражения обаче не последват и той е задържан и разпитван. Записва дипломация в Свободния университет през 1923г., а през 1924г. започва да изучава и медицина. С медицина продължава да се занимава и защитава докторантура в Загреб, през 1929г. Любовта му към България и непоносимостта към случващото се в страната обаче го карат да се върне.Заема високи постове в разединеното тогава БЗНС. През 30-те години той се обвързва силно с политическия живот в страната и логично през следващите години името му играе все по-голяма роля в българската политика.
През 1934г. в България е извършен поредният държавен преврат, след който доктор Г.М. Димитров минава в абсолютна опозиция на монархическия режим на цар Борис III. През 1941г., по време на Втората световна война, той е от онези хора, които тотално се противопоставят на присъединяването на България към Тристранния пакт. Това е и една от причините англичаните да видят в неговата личност така търсения човек, който да направи преврат в България и да извади страната от Тристранния пакт. Хората на Чърчил постигат подобно нещо в съседна Югославия, където само няколко дни след като страната се договаря с Хитлер, проанглийски настроени политици извършват преврат и вследствие на това държавата скъсва всякакви отношения с Германия. Англичаните се опитват да направят същото и в България, но това не се получава и логично Георги Михов е принуден да емигрира, преследван от органите на реда. Зад граница създава емигрантски национален комитет и започва излъчването на нелегалното радиопредаване „Свободна и независима България”.
През 1944г., след поемането на властта от комунистите той се връща в родината. Новата власт обаче далеч не е това, което докторът е очаквал. Той, като лидер на БЗНС, отново минава в опозиция и се противопоставя, както на силната Работническа партия (НРБ-к), така и на Отечествения фронт. През 1945г. е премахнат от ръководния пост на земеделския съюз и е арестуван. Малко по-късно обаче, с помощта на агенти от английското разузнаване, Г.М. Димитров е спасен. Укрива се успешно във вилата на американския представител в София. Поради засилващата се диктатура е принуден да емигрира трайно от страната. Зад граница обаче продължава да отстоява своята политическа принадлежност, заедно с емигранти от други източноевропейски страни и създава т.нар. „Земеделски комитет”, чиято задача е да се бори с комунистическия режим в Европа. Дейността си продължава чак до своята смърт.
Доктор Г.М.Димитров умира на 29 ноември 1972г. във Вашингтон, Съединените американски щати. Дъщеря му – Анастасия Мозер, последва примера на баща си и взема участие в политическите събития в България, през средата на 90-те години. Тя е едно от лицата, белязали началото на българския „преход”.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29.11 2013 в 15:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.11 2013 в 14:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.11 2013 в 10:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.11 2013 в 10:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.11 2013 в 08:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара