Собственикът на в. „Вашингтон пост“ и основател на „Амазон“ Джеф Безос е изправен пред кризисна ситуация, след като повече от 200 000 читатели са прекратили абонамента си за влиятелното издание. Причината - Безос реши, че вестникът му повече няма да подкрепя нито един от кандидатите за президент.
Това стана миналия петък, когато WP обяви, че повече няма да подкрепя нито един от претендентите за президентския пост в САЩ. Изданието традиционно подкрепя кандидатите на Демократическата партия още от 70-те години на миналия век.
Според източници от редакцията на WP, цитирани от Би Би Си, изданието е подготвяло материал в подкрепа на Камала Харис, който няма да бъде публикуван.
Решението на Безос предизвика възмущение в редакцията и сред абонатите, някои от които са останали верни на вестника повече от 50 г.
Главният изпълнителен директор на WP Уилям Люис написа в обяснителна колонка, че решението на ръководството е било мотивирано от желанието да не се влияе на избора на американците.
Но гилдията на вестника заяви, че е дълбоко обезпокоена както от този ход, така и от изявлението на главния изпълнителен директор.
„Посланието на Уил Луис, а не на самата редакция, ни кара да се притесняваме, че ръководството се намесва в работата на екипа“, се казва в изявление на гилдията.
Британецът Уил Люис наскоро беше назначен от Безос за главен изпълнителен директор. Критиците му припомнят, че в миналото той е бил замесен в големи скандали, особено в медии, собственост на Рупърт Мърдок.
Бившият изпълнителен редактор на WP Марти Барон нарече отказа да се подкрепят кандидати малодушие и безгръбначност на сегашното ръководство на вестника.
Обясненията на Безос
В понеделник собственикът Джеф Безос публикува колонка, в която обяснява своята позиция. Той обясни, че е взел решението, защото е загрижен за тенденцията хората да губят доверие в традиционните медии и да консумират новини от социалните мрежи.
Според Безос това прави читателите изключително уязвими към дезинформация.
„Повечето хора смятат, че медиите са пристрастни. Тези, които не смятат така, имат малко отношение към реалността, а тези, които се борят с реалността, губят“, пише един от най-богатите хора в света.
Борбата за Белия дом между Камала Харис и Доналд Тръмп беше наречена от мнозина в САЩ стрес тест за американската демокрация.
Безос обаче е убеден, че никакви медийни позиции не могат да повлияят на резултата от изборите.
„Нито един нерешителен гласоподавател в Пенсилвания няма да каже: „Подкрепям мнението на този и този вестник“. Нито един! Всъщност медийната подкрепа за кандидатите създава усещане за пристрастност и липса на независимост. Прекратяването ѝ е наше принципно решение и то е правилно“, пише собственикът на WP.
Междувременно 20 колумнисти на изданието излязоха с общо изявление, в което нарекоха решението на ръководството на вестника отказ от дългогодишни основни принципи.
Дейвид Хофман, неотдавнашен носител на наградата „Пулицър“ за поредицата си от статии във в. „Вашингтон пост“, посветени на това как авторитарните режими използват новите технологии, за да потискат инакомислието, написа отворено писмо, в което казва, че САЩ са изправени пред реална заплаха за автокрацията в лицето на Тръмп.
„Смятам, че е неоправдано и безсъвестно да сме загубили гласа си в този опасен момент“, пише Хофман и допълва, че подава оставка от редакционната колегия на изданието.
Противниците на решението на Безос изтъкват, че в същия ден, в който вестникът е решил да не публикува материал в подкрепа на Харис, собственикът му се е срещал с кандидата за президент на републиканците Доналд Тръмп.
Безос нарича това чисто съвпадение в своята колонка и уверява, че решението му няма нищо общо с бизнес интересите му и не е отстъпка пред Тръмп.
По време на първия мандат на Доналд Тръмп като президент отношенията му с милиардера Безос не вървяха добре. Тръмп написа много язвителни и дори груби туитове срещу бизнесмена.
Скандалната тенденция
Седмица по-рано ръководството на „Лос Анджелис Таймс“ взе същото решение - да не подкрепи нито един от кандидатите, въпреки че вестникът го прави от години.
LA Times планираше да подкрепи кандидата за президент на Демократическата партия Камала Харис, но милиардерът собственик на вестника Патрик Сун-Шионг блокира този ход.
Заради това решение главният редактор на изданието Мариел Гарза подаде оставка.
„С моята оставка искам ясно да заявя, че не приемам това, че ще останем безмълвни. В опасни времена честните хора са длъжни да се борят и аз го правя“, заяви Гарза.
Вестник „Вашингтон пост“ е едно от най-влиятелните и най-старите американски издания. Именно вестникът допринесе за оставката на президента Ричард Никсън след разкритията, влезли в историята като скандала „Уотъргейт“.
Сега много бивши абонати на WP пускат в социалните мрежи официалното мото на вестника „Демокрацията умира в тъмнина“ и пишат, че за WP тъмнината вече е настъпила.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1010
4
30.10 2024 в 21:11
1000
3
30.10 2024 в 11:51
22558
2
29.10 2024 в 20:51
438
1
29.10 2024 в 17:04
Кога ли ще ги стигнем...
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара