„Преглъщам горещия чай и си мисля
За хилядите стъпки във живота,
Направени неволно, направени със цел /…/
Наслаждавам се на всичко сторено –
Било, каквото било!”
(„Сняг”: поезия, текст, парче на Адриан Иванов)
Освен за нашата (с липсващия ми приятел Янев) дебела рок антология за „Цветята от края на 90-те”, на прима виста се сещам едва за още няколко издадени съчинения от БГ рок историята, побрали славното време, сериозните послания и краткия силно емоционален полет на българското рок поколение от Прехода.
Спомените на „Тротил” - ците май си останаха само в Metal Hangar 18; Гери Райжекова издаде в същия формат (като тухлата за „цветята”) също тежкото томче за „Невидимият рок”; появилата се преди всички тях история на пловдивските банди „Ние от рока” на Добринка Димова…, нека съм пропуснал още 2-3.
Докато сканирах старите вестници с публикации за Второто рок поколение и готвех доктората си във ФЖМК, научих, че дузина студенти и докторанти са избрали теми от родната рок сцена (хроникално и актуално). Обаче книгите са няколко. Дано вездесъщият интернет поеме тези изследвания, спомени и преродени събития. Защото ненаписаното „на камък” по вятъра се носи. И не сме безсмъртни. А за нашите рок доайени е натрупан доста материал, днешните рокаджии си имат Фейсбук, Туитър и какво ли не. Групите, качили се на родната рок сцена с падането на Берлинската стена (и БКП у нас) днес изглеждат като потънали в легендарно безвремие. Оставиха ни касетни албуми и дисидентското си присъствие и творчество по читалищни и фестивални сцени от края на 80-те – които с времето ще избледняват. А не го заслужават. Нито БГ рок хрониката, която е част от националната културна история.
И… ето ги „Неравноделни (-те) времена, рок хрониките на Адри” Иванов, излезли – с неговия си инат и средства – в чудесна книга на изд. „Фабер”.
Струва си да кажа нещичко за нея. За да знаете, че я има. И, който се интересува, да се сдобие с нея, за да има в библиотеката си (вероятно ще е заедно със стари касети и плочи) една история на Второто БГ рок поколение от първо лице. Едно вълнуващо издание на хубава хартия, с много (всякакви) снимки; подредена рокбиография не само на Адри, клавириста, а на стотици групи (не само онези, в които е участвал с творчество и клавиши), пресекли следите си с неговите в онова преходно време у нас. Адри, приятелю, благодаря ти за тази книга. Освен за „Орион”, Милена, „Ера”, „Ер малък”…, научих още неща.
Е, аз съм пристрасте́н. Но зная, че има и други.
Когато – след Първия Софийски рок фестивал – такива като нас с Румен, Иво Кицов, Марти Симов, бате Чаво (Чендов), Илияна и Юлияна (Бойчева и Танчева), „кака Нели” (Каракашева; от Варна) поеха ролята на хроникьори на тогавашния нов БГ рок, картината бе някак „индивидуално” непълна. Някой познаваше някои, други срещахме с първите им появи на сцената (или чрез касетките им, изпратени за Блек топа). Естествено, че и за тогавашната генерация на рока на Прехода, нещата не започваха, примерно, от 87-а.
Ценното в хрониките на Адри е, че нещата започват… когато започват. При тях, самите музиканти: бъдещите директори на водопад, дето не искаха да живеят като язовци, не умираха от щастие, размърдваха мозъка на чичовците, усетиха, че не е лесно да си тиква – но изплетоха с Петър плета (с цялата си публика от всички възрасти) и свириха и пяха като честни Българи.
„Аз съм малка грозна птица
С черни, дрипави крила,
Никой тук не ме обича –
Често страдам от това.”
(„Врана” на Адри с Гана и Любо Малковски)
В книгата има куп редки снимки (прототип на бъдеща видео история, защото още нямаше телефони с камери, а няколкото фотографи, пленени от рока бяха от нашето семейство). Има куп редки случки, разказани сега за пълнота и правдивост на преживяното Време.
Има текстове на пяти и незаписвани песни. Има обложки на касетни албуми и автентичните следи от раждането им. Още: репетиции, срещи, гигове, фестивали, купони (със и без прекалили с алкохола), радио и вестници от тогава, музиканти и фенове; а следите излизат даже от преходното ни (тогава) Отечество и звучат и си спомнят Италия, Германия.
Много възторзи и съпричастие мога да подредя в думи сега – за книгата на Адриан Иванов. Това би бил единият начин да я почета и да обявя появата и́. Другият е да спра някъде тук.
Посветените в „рок идеологията” на Черните овци ще да са чували и за такива като мен, и за Адри, Линча, Любо „Мъртвеца” Малковски, Милена, Иваца, Свен (и всички, които вече си отидоха, бият чинелите, че трябва да има памет за онова време на най-социалния рок проект по тези земи). Хронографията на музиканта Адриан започва преди 78-а и продължава отвъд 2010-а. Ще ви осведоми, умили, ще ви припомни, ще осветли и внесе ред през групите, студиата, лайвовете и годините.
Корицата и оформлението са на „виолетовия генерал” Емо Вълев; илюстрациите са на Огнян Цеков; чест и почитания за професионалната и ненатраплива редакция на издателите от „Фабер” – търновлиите имат основания да се гордеят с тази книга. А тя ги утвърждава като съмишленици на делото и хронирането му.
Ще предложа – вместо да преразказвам – няколко снимки повече. През сайта на издателите или страниците (и Фейсбук) на Адри, „Ер малък”, или в разните книжарски вериги – намерете „Неравноделни времена”.
Забравете на колко години сте сега. Просто разтръскайте глава и покуфейте духовно с книгата.
Разкажете на други какво е било. 240 страници живот в рока, по-цветен от черно-белите клавиши на кийборда му.
Книгата можете да поръчате от следния адрес
Можете да я поръчате и от този адрес
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)