Комисията енергийно и водно регулиране продължава да преизчислява цените на руския природен газ, които трябва да бъдат променени заради новия договор между "Булгаргаз" и "Газпром експорт".
Преди дни КЕВР обяви по-ниските цени на газа за август и септември, а с решения на регулатора днес се намаляват цените и за месеците октомври, ноември и декември 2019 г.
Така в сравнение с утвърдените от регулатора цени за минали периоди за октомври 2019 г. тя намалява с 21,94% и става 35,01 лв./MWh, за ноември 2019 г. - с 13,90% и става 38,62 лв./MWh, а за декември 2019 г. цената пада с 10,35% и става 40,21 лв./MWh. В тези суми не са включени цените за достъп, пренос, акциз и ДДС.
От КЕВР напомнят, че утвърдените цени за минали периоди се приемат с цел да бъдат изчислени сумите, които общественият доставчик на природен газ и крайните снабдители следва да възстановяват на клиентите, за доставка на природен газ.
През следващата седмица регулаторът ще приеме цените и за януари, февруари и март 2020 г. От регулатора добавят, че след утвърждаването на цените на природния газ за всички минали периоди – от 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г.
Комисията предстои да отчете влиянието на променените цени на природния газ върху цените на топлинната енергия и на електрическата енергия, произведена от топлоцентрали с високоефективно комбинирано производство през този период. Регулаторът ще приеме и отделно решение за изменение на цените на топлинната енергия и на високоефективната електроенергия за указания период.
При утвърждаването на тези цени КЕВР е отчела отражението на новата хибридна формула за ценообразуване по договора с "Газпром", както и разходите за пренос на природния газ през територията на Румъния и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо долара, в която се заплаща внасяният в страната природен газ за период от четиридесет и пет дни, предхождащи месеца на внасяне на предложението за утвърждаване на цена.
В цените за всички месеци се включва и компонента за компенсиране на разходи, произтичащи от наложени задължения към обществото по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ в размер на 0.13 лв./MWh, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в подземното газово хранилище „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
В цената на природния газ не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа, определени по реда на Методиката за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на "Булгартрансгаз" ЕАД, които клиентите следва да заплащат на крайните снабдители.
В началото на март месец бе обявено, че от "Газпром" намаляват цената на газта с над 40%. Това дойде след антимонополното решение на Европейската комисия и двустранните преговори. Малко след това стана ясно, че новата ценова формула ще се прилага ретроактивно, считано от 5 август 2019 г.
"Булгаргаз" съобщи, че ще възстанови на клиентите си пари със стара дата, но това ще отнеме до 3 месеца.
В средата на април председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов заяви, че сумите, които трябва да се възстановят са приблизително 22 800 000 лева за крайни снабдители, т.е. газоразпределителните дружества. И добави, че около 72 млн. са парите за топлофикациите и около 56 млн. са за бизнеса от 31 декември 2019 г., така общо сумата, която обхваща този закон е, около 154 млн. От сумите му стана ясно, че средно около 2 месеца след като законът влезе в сила и след изчисления на КЕВР по веригата, всеки един потребител трябва да получи парите, които му се дължат.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)