Още трима с модерно лечение на рак на простатата в ИСУЛ

OFFNews 16 септември 2024 в 14:27 974 0

екипът

Снимка УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

От ляво надясно: Катя Сергиева (медицински физик), Добромира Стоева (медицински физик), д-р Николай Кахчиев (лъчетерапевт), доц. д-р Еленко Попов (уролог), Здравка Попова (операционна сестра).

Три нови брахитерапии с ниска мощност на дозата за лечение на ранна форма на рак на простатната жлеза бяха извършени в края на миналата седмица в Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от лечебното заведение.

Пациентите са мъже, съответно на 58 г., 61г., 61 г., които се чувстват отлично след интервенцията и предстои днес (понеделник) да бъдат изписани. Любопитното е, че и тримата не са имали никакви оплаквания. Ракът е открит при рутинна профилактика чрез изследване на РSА (специфичен туморен маркер за простатната жлеза). Двама от пациентите са от провинцията, а третият е от София.

„Ако нямаше активно търсене и ефективна програма за профилактика, тези мъже щяха да дойдат при нас след 4-5-6 години, с вече развита симптоматика и в стадий, който е труден за лечение“, обяснява доц. д-р Еленко Попов, ръководител на мултидисциплинарния екип, който извършва високотехнологичната интервенция.

При нискодозовата брахитерапия в простатната жлеза се вкарват малки зърна, наречени сийдове, на йод 125 изотоп, изчислени по определена формула. Те осъществяват вътретъканно облъчване на тумора в рамките на 6-8 седмици. След този период частиците сами се резорбират и не е необходима друга процедура.

Предимствата на метода са минималната травматичност (простатната жлеза не се отстранява, съответно се избягват неприятни странични ефекти като импотентност и изпускане на урина), високата ефективност (в 96% от случаите – пълно излекуване) и бързото възстановяване (в рамките на 48 до 72 часа).

Подмладява ли се ракът на простатата?

„Статистически – да, на практика – не – просто вече се открива много по-рано, благодарение на системата за профилактика, която беше въведена в България под давлението на акад. проф. д-р Чавдар Славов. Благодарение на нея, на всеки две години, всеки мъж над 50 г. има право на безплатно изследване на РSА“, разяснява доц. д-р Попов.

Статистиката показва, че благодарение на програмата за профилактика над 50 % са се увеличили случаите на ранно откриване на коварния тумор, в стадии, в които той е напълно лечим.

Кои са застрашените групи: Всички мъже над 50-годишна възраст.

„Клинично, ракът на простатната жлеза се проявява към 70-годишна възраст, но се заражда още към 55-60-годишна възраст“, обяснява доц. д-р Попов. Специалистът споделя, че се наблюдават и изключения. Той самият е имал пациенти с вече метастазирал, т.е. напреднал, рак на простатата, на 36 г. и на 42 г.

„В статия от един от сериозните експерти от Великобритания, от Емпириъл колидж, се казва, че фокалната (буквално преведено – точкова терапия) каквито са брахитерапията, криотерапията и др., след 10 години ще са предпочитан метод в огромен брой от случаите, както в настоящия момент са лапороскопската/ роботизирана хирургия. Радвам се, че Клиниката по урология и андрология на нашата болница следва всички световни трендове“, обяснява урологът.

В България единственото място, в което е въведена и вече се прилага успешно над 30 месеца, брахитерапия с ниска мощност на дозата, е именно Клиниката по урология и андрология на ИСУЛ. Методът беше въведен от акад. проф. д-р Чавдар Славов, началник на клиниката, който също е част от мултидисциплинарния екип, осъществяващ процедурата.

Отново с активното посредничество на акад. проф. д-р Чавдар Славов и благодарение на разбирането, проявено от Министерство на здравеопазването, от миналата година вече не се заплаща радиофармацефтика за брахитерапията, което е голямо облекчение за пациентите. Мъжете доплащат единствено за медицинските консумативи, които са специфични. Има обещания, че скоро и консумативите ще бъдат поети от НЗОК, с което терапията ще стане напълно безплатна.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови