Успеваемостта в лечението на острата лимфобластна левкемия сред деца достига до 90 процента, каза в интервю за БТА проф. Добрин Константинов, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология към болница „Царица Йоанна- ИСУЛ“.
Днес се отбелязва Международният ден за борба с детските злокачествени заболявания.
Не се отчита ръст в честотата на детските злокачествени заболявания в България, увери проф. Константинов и посочи, че честотата им е 16 на 100 хиляди детско население. По думите му показателите за България са подобни на показателите в останалите европейски страни. Децата със злокачествено заболяване преминават по-леко през лечението на болестта в сравнение с възрастните заради липсата на други обременености в детския организъм, каза още лекарят.
Проф. Константинов посочи като предизвикателство липсата на кадри, особено на медицински сестри, работещи в областта на лечението на детските онкохематологични заболявания. Обучението ни е на високо ниво, но липсват желаещи да работят тази силно емоционална и тежка работа, допълни той.
Честота на детските злокачествени заболявания
Няма значително нарастване на броя на децата, засегнати от злокачествени заболявания, има статистически колебания, които ги приемаме за нормални и те не показват повишаваща се тенденция. Показателите в България не се различават от тези в останалите европейски държави, като честотата средно е 16 на 100 хиляди детско население. Най-често сред децата се срещат острите левкемии и лимфоми, които са около половината от злокачествените заболявания, засягащи деца. Останалите са т.нар. солидни тумори.
Прилаганите в България терапии са напълно съобразени с международните стандарти за лечение на тези заболявания, като ние сме част от една мрежа, подчерта професорът.
Известен процент от пациентите проявяват резистентност към лечението, като това се основава на генетични и биологични фактори. В тези случаи обикновено се прилага алтернативно лечение, което е иновативно, а дори и в някои случаи е експериментално. Това все още е труднодостъпно в страната ни, но и в света само в най-специализираните центрове се провежда подобна високотехнологична терапия. Това е нещото, което понякога ни кара, по медицински показания, да насочваме наши пациенти към тези центрове, коментира проф. Константинов.
Утвърдените у нас терапии на онкологичните заболявания са безплатни. Има индивидуални случаи, за които се смята, че е нужна експериментална терапия, за която дори няма доказателства, но се налага по една или друга причина. Такава терапия може да остане незаплатена от държавата, посочи специалистът.
Успеваемостта в лечението на острата лимфобластна левкемия, която е най-често срещаното онкологично заболяване сред децата, за последните 30 години от близо 50 процента достигна почти 90 процента, каза той.
Защо се появява злокачествено заболяване
Има генетична предиспозиция, т.е. подготовка в генетичния материал, в генетичната информация на всеки човек, която по някаква, невинаги ясна причина, се отключва и се създават условия за развитие на злокачествено заболяване, така че всяко злокачествено заболяване е индивидуално. В този смисъл не можем нито да предричаме, нито да сме абсолютно точни в прогноза или в сравнение на отделните случаи. Има и деца, които се раждат с някакъв тумор, обясни лекарят.
Дълготрайните наблюдения показват, че има дефинитивно излекуване, каза още лекарят. Имаме пациенти, които отдавна са възрастни и имат семейства и деца. Има риск от рецидив на заболяването, това е коварността му, но той намалява с годините, добави проф. Константинов пред БТА.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)