Прогнозите ни показват, че ще посрещнем между 4,8 и 5 млн. чуждестранни туристи през Лято‘2016, което ще бъде рекорд. Това стана ясно от днешното участие на министъра на туризма Николина Ангелкова в предаването „Седмицата“ на Дарик радио, съобщават от пресцентъра на министерството на туризма.
„За първите седем месеца на 2016 г. (от януари до юли), България е посетена от 4,5 млн. чуждестранни туристи, което в сравнение със същия период на 2015 г. е ръст от близо 17%“, съобщи министър Ангелкова. За първи седем месеца, всички туристи (българи и чужденци) са реализирани общо около 14 млн. нощувки, което представлява над 18% ръст, а приходите от тях възлизат на около 665 млн. лв. „Тези данни показват, че усилията, които полагаме, за да постигнем основната ни цел – да превърнем страната ни в целогодишна туристическа дестинация, дават резултати“, коментира още тя и добави, че ако тези темпове се запазят до края на годината, 2016 ще се окаже най-успешната за българския туризъм.
Това лято се наблюдава завръщане на туристите от Франция, Полша, Чехия, Унгария и се запазва интересът от традиционните големи пазари за българския туризъм като Румъния, Германия, Великобритания, Израел и др., стана ясно от думите на министъра. „Много добри резултати постигаме на пазар Русия“, подчерта тя. Според данните на Министерството на външните работи руските визи, издадени в българските консулства в периода април-август, са над 260 хил., като ръстът в сравнение с предишната година се движи между 20 и 30%. Тази данни идват на фона на информация за общ спад на руските пътувания в световен мащаб - според данни на Съюза на руската туристическа индустрия, разпространени в медиите, броят на руските туристи, пътували в чужбина през първото полугодие на 2016 г., е намалял с около 28% в сравнение с предходната година.
Очаква се около половин милион българи да пътуват в страната ни през почивните дни около 22 септември. Предпочитани са морските курорти, но има пътувания и към вътрешността на България, стана ясно от участието на министъра. Тя коментира още, че цените на Черноморието са по-ниски с около 30% от летните оферти. Планинските ни и спа курортите също готвят специални предложения за почивните дни.
„Туристопотокът между България и Гърция е сравним, като за първите седем месеца около 630 хил. българи са били в южната ни съседка, докато 600 хил. гърци са дошли в страната ни“, каза министър Ангелкова в отговор на въпрос за предимствата на южната ни съседка. Тя коментира, че се наблюдава устойчиво нарастване на пътуванията и в двете посоки. „За първите два летни месеца – юни и юли, повече гръцки туристи са дошли в България, отколкото българи са пътували за Гърция. Това са данните на официалната статистика и показват, че ние също сме атрактивна дестинация за нашите съседи“, коментира министър Ангелкова. В абсолютни стойности над 286 хил. гърци са дошли в България през юни и юли, докато около 216 хил. българи са били в Гърция за същия период, като данните за гръцкия туристопоток са формирани на база реализирани нощувки. „За нас е много важно, че се запазва интересът на българите да пътуват в страната си. Статистиката показва ръст на вътрешния туризъм от около 11% за първите 7 месеца на годината“, каза министърът на туризма. Тя допълни, че в активния период на отпуските, юни и юли, над 800 хил. българи са отседнали в категоризирани места за настаняване с 10 и повече легла в България (отново ръст от около 10%).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13277
1
17.09 2016 в 20:57
тая къпе ли се в черно море ?
къде ? та да ида да вида ... не да се къпя !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара