Слънчев ноемврийски ден, температурата е около 26 градуса. Корабът Celestyal Journey спира край бреговете на Лимасол. Слизаме по червената пътека, фотографи, светкавици – всичко в най-добрите холивудски традиции. Снимка от всеки значим момент на борда можеш да получиш във фото галерията.
Стъпваме на кипърска земя. За наш късмет там ни посреща Димитрия, артистична и компетентна дама, нашият водач на новата територия.
"Ясас!" – казва Димитрия и обяснява – това е „здравейте“ на местен език, може да се използва по всяко време на деня."
Напускаме пристанището на Лимасол и поемаме към древния град Курион. Ще видим гръцки амфитеатър, дома на търговеца Евстолиос, строен през 5 в. преди Христа, следва село Омодос, в което има великолепна църква, част от манастир, ще пием местно вино и накрая ще акостираме в кипърско ресторантче.
Мозайка в Курион
“Сигурна съм, че за вас е странно, че караме от лявата страна на пътя”, казва Димитрия, сякаш прочела мислите ни и започва гладко да реди визитната картичка на Кипър – „малката точка в Средиземноморието“. Разделен на две от времето на турската инвазия, през 1974 г., Кипър е независим остров, който никога не е бил част от Гърция, „макар да имаме същото ДНК, същата история и език“, подчертава водачката ни.
12 000 години история. Толкова много нации са се опитвали да завладеят това малко място и всички са оставяли някакви „сувенири“, можем да ги видим навсякъде, проличават си в езика, храната, обичаите, празниците ни, допълва тя. И не е чудно, защото островът е заобиколен от три континента – Европа, Азия и Африка.
Бани за таласотерапия
Курион е основан от древногръцки войни, участвали в битката за Троя, които вместо да се върнат в Гърция, се заселват на острова и създават града, просъществувал до 4 век след Христа, когато е разрушен напълно от земетресение. Отпечатък са оставили и рицарите от третия кръстоносен поход. Тук Ричард Първи Лъвското сърце се жени за Беренгария Наварска, а на сватбата го черпят с местното вино командария – впечатлен от яркия му вкус той го нарича „вино за крале, крал на вината“. Местните твърдят, че това е най-древното червено вино на света, че от него произлиза и църковното вино за нафора. Опитахме го в местна винарна, наистина вкусът му е много специфичен, не можеш да го сбъркаш с друго.
Дом на Евстолиус, Курион
Докато бродим из Курион, Димитрия казва, че още през 5 век преди Христа тук е имало канализационна система. Стигаме до дома на богатия търговец Евстолиус. В центъра на сградата е имало атриум – от който е прониквала светлина в 7 стаи. Древногръцки надпис на входа отбелязва името на собственика.
В Курион са били популярни спа процедурите. Мажеш тялото със зехтин и пясък, потапяш се във фриджитарията (малък басейн за отмиване на тялото), после се топиш в по-дълбок басейн и се отправяш към сауната.
Амфитеатър, Курион
Амфитеатърът е разположен на най-високата точка на Курион. Има формата на полукръг. Тук са се провеждали олимпиади, гладиаторски борби. Възстановяването му е започнало през 1963 г., след обявяването на независимостта на Кипър. Амфитеатърът е побирал 3500 души. Днес там се провеждат концерти и спектакли за публика от 1200 зрители.
С него е свързана и легендата за Калипатера, съпруга и майка на спортисти, която толкова искала да подкрепи своите синове на състезанията, че се преоблякла като мъж. Възторжените ѝ викове обаче я издали. Оттогава въвели правило зрителите на спортните състезания да влизат голи, за да не се промъкват жени в публиката.
Търговска уличка в с. Омодос
След Курион Димитрия ни повежда към Омодос – красиво селце с тесни, каменни улички, минаваме покрай тих площад с кафенета – по масите синьо-бели покривки, тук-там се веят гръцки знамена. Хлътваме в в малка винарна, за да дегустираме вина, сред тях и въпросната командария. Оказва се Лъвското сърце е имал отношение към алкохола, защото “виното на вината” е с отличен вкус.
Винарна в с. Омодос
След приятния аперитив довършваме посещението си в местно ресторантче. Вкусна кухня, която ни поднасят индийка и китайка. Заситени с храна, вино и впечатления отпътуваме към пристанището на Лимасол. Celestyal Journey ни чака. И привечер е красив и достолепен.
Celestyal Journey
Изпращаме деня в амфитеатъра на борда, има латино вечер – добра възможност кубинският състав да се развихри. По-късно се включваме в Бяло парти край закрития басейн, където сервитьорите показват темперамент, включвайки се в танците заедно с туристите.
Новото утро посрещаме посрещаме на откритата палуба. Пътуваме към Родос, където трябва да пристигнем по обeд. Дотогава има куп възможности - курс по сиртаки, изработване на фигури от плодове, курс по гръцки, лекция за билките и какво ли още не.
Фигура от витрината на ресторант The Taverna Casual Dining
В Родос ни посреща Михалис – сладкодумен водач с ярко чувство за хумор, което проличава още с първите му думи.
Родос е 4-ият най-голям остров в Гърция, общо 6000 са гръцките острови, 117 са обитаеми. Разбира се, ние гърците броим всички скали за острови. Родос е най-големият остров в групата на Додеканезите и това ни прави столица. Дължината му е 87 км (по права линия) или около 1,5 часа с кола. За нас, които караме като луди, е половин час. Ние не обичаме дългите разстояния. Моята съпруга е от най-малкото село на острова, намира се в южната част. Два пъти месечно пътуваме, за да видим майка ѝ, два пъти месечно тя идва с торбите на гости. Ние гърците винаги избираме първо тъщата, после жената. Така е правилно, казва с блясък в очите Михалис.
Линдос, Родос
Точно тази южна част е запазила автентичния начин на живот на острова, обяснява той. Местното население се занимава със земеделие и животновъдство, тук се произвеждат най-вкусното сирене фета, мед, вино, зехтин – около 2 млн. маслинови дръвчета има на острова - и разбира, се най-доброто узо - пломари.
Северната част на острова е туристическата, в която има над 600 хотела с капацитет 220 000 легла. От април до октомври Родос приема около 3,2 млн. посетители, 450 кораба акостират в пристанището му.
Животът на острова се променя напълно от лято към зима. През лятото работим около 10-12 часа дневно. След това имаме 4 месеца ваканция и пътуваме до Атина или до Мелбърн. В Мелбърн много родосци имат домове, останали от времето, когато семействата им са бягали от поредните нашественици. Затова казват, че Мелбърн е третият най-голям гръцки град след Атина и Солун, хитро вметва Михалис.
Родос, старият град, привечер
Оказва се, че въпреки горещите лета от април до октомври, когато температурата е около 35 градуса, често и над 40, почвата е плодородна, защото земята е варовик и глина и задържа влагата, която се събира от дъждовете. Този естествен воден ресурс е напълно достатъчен, дори когато хотелите са пълни.
Линдос, Родос
Линдос, към който сме се запътили, е обявен за защитен град от Юнеско през 1988 г. Построен е през 15-16 век, но няма да видите останки от древния град, защото сме ги използвали за строеж на къщи, малки бели къщи и тесни улички само за пешеходци. 600 са местните жители, през лятото има около 3000 туристи дневно, разказва Михалис, докато ни води към акропола, а дотам са 297 стъпала.
Акропол
Акрополът съчетава Древността и Средновековието. Външните стени са средновековни, от 15-16 век, вътрешността от 2,3,4 век преди Христа. Морето е близо, точно под акропола се вижда красиво езеро, през което казват апостол Павел е дошъл на Родос. Тук е бил разположен храмът на Атина (4 в. преди Христа), до който навремето са имали достъп само свещеници. От него са останали стени и колони.
Слизаме от върха, напускаме Линдос, минавайки покрай живописни магазини със стоки на местни майстори. Накъдето и да се обърнеш да снимаш – гледката е възхитителна, но старият град в Родос не ѝ отстъпва.
Дворецът на Великия магистър на хоспиталиерите в Родос
В стария град има 3000 души, в новия са 62 000 има и 42 села, където живеят още 60 000 души, обяснява Михалис. Два пъти е имало масово изселване от острова – по време на италианската инвазия и на Втората световна война, но хората винаги са се връщали.
Мястото е богато на вода от Античността. Имало е 5 древни пристанища, 4 още съществуват, всички кораби са изнасяли продукти от острова. Много кораби от Изток е трябвало да спират в Родос, за да си купят вода, вино, зехтин, керамика. За да се влезе в някое пристанище за провизии, се плащали такси още в Древността. Тези такси били 2% от стойността на товара. Островът забогатял, но този просперитет се обърнал срещу него, защото всички велики сили искали да го превземат, казва водачът ни.
Улицата на рицарите в Родос
От 4 до 14 в след Христа, Родос е част от византийската империя. През 1309 г. идват рицарите хоспиталиери (които по-късно основават Малтийския орден) отнемат острова от византийците и остават тук 200 години, време през което построяват средновековния град. През 16 век те отстъпват пред войските на Сюлейман Великолепни и островът попада под османско робство в продължение на 400 г. до италианската инвазия през 1912 г. до 1943 г., когато островът е бомбардиран от нацистите. Родос е последният остров върнат на Гърция. Това се случва на 7 март 1948 г. след 2000 години чуждо владение, разказва водачът ни.
Много се гордеем, че не сме изгубили своята идентичност. Езикът, религията, семейните традиции определят днешния грък. 95% от нас са православни християни, 3% са италиански католици, 2% са мюсюлманите. Има и пет фамилии на испански евреи. Тук е имало 26 византийски църкви, 9 джамии, една синагога – всички са в стария град. В днешно време две църкви отварят всяка неделя сутрин, една джамия работи в петък, а в събота е времето на синагогата. Така всички са доволни, заключава Михалис, чиято семейна история заслужава отделен разказ.
Ресторант в стария град
Пръсваме се из улиците на стария град в Родос, после отсядаме в ресторантче, където собственичката е българка. Заприказваме се, хапваме и потегляме към пристанището, макар да не ни се тръгва. Според Михалис това място може да бъде разгледано за три дни, а часовете прекарани с него само засилват глада за още. Ще се идва пак.
Скулптура с делфини край пристанището на Родос
На борда предстои Гръцка вечер. Дрескодът е синьо и бяло. Вечерното шоу е на базукаря Василис, а танцьорите пресъздават гръцка сватба, която някак много напомня на българската – също толкова шумна и многолюдна.
Гръцка сватба в амфитеатъра на кораба
Предупредени сме да преместим часовниците с час напред, защото пътуваме към Азия, третият континент от круиза, Турция и Кушадасъ.
Стъпваме в Кушадасъ на 10 ноември, който оказва се е важен ден. На тази дата умира Кемал Ататюрк, който е на голяма почит сред местните, и в часа на смъртта му вие сирена. Тук ни посреща Рефика, българска туркиня, напуснала страната ни през 1989 г. Родителите ѝ се връщат в България, но тя и сестра ѝ създават семейства и остават в Турция.
С Рефика тръгваме за Ефес. Ако искате да добиете представа как са изглеждали древните градове – вероятно мястото е Ефес, защото тук в най-голяма степен е съхранена инфраструктурата – с главната улица, агорите, гимназиума, храмовете на божествата, къщите на местните, библиотеката, дори публичния дом и обществената тоалетна. Имаме късмет, че разглеждаме този град извън активния туристически сезон, защото през лятото е горещо и многолюдно.
Главната улица в Ефес
Първият град е основан от йонийския принц Андроклос, през 11 в. преди Христа, обяснява Рефика. Част от него е храмът на Артемида. При Александър Македонски Ефес се разширява. Мястото е привлекателно заради морския бриз, който успява да донесе хладина, дори когато температурата е 40-50 градуса. Ефес е построен изцяло с мрамор – 55 вида от 30 различни места.
Вървейки по главната улица водачката ни показва къде са обособени държавните сгради, къде е била търговската част, амфитеатърът, който е побирал 24 000 души.
Най-голям разцвет Ефес преживява по времето на римляните, създават се акведукти, които снабдяват населението с вода, имало е дори централно затопляне на водата, казва Рефика. Градът е имал 4 части, административна, търговска, културна, поклонническа, имало е 14 храма и 8 училища, както се полага на столица на Мала Азия.
Ефес
Храмът на Артемида е едно от седемте чудеса на света. Артемида се обрича на безбрачие и е покровителка на майките, децата, животните. Статуята на Артемида, която е пресъздадена с 28 гърди (символ на плодородието и женския цикъл) е в музея в Селчук, град, който се намира близо до Ефес. Храмът е място за “хач” (поклонение), обяснява водачката ни.
Библиотеката на Целз
Библиотеката на Целз е една от най-респектиращите сгради. Построена е между 114 и 125 г. от Тиберий Юлий Аквила Полемеан в чест на баща му Тиберий Юлий Целс Полемеан. Бащата и синът са римски сенатори и консули. В долната част се намира гробната камера, където е положен мраморният саркофаг на Целз. Библиотеката е завършена от богатия ефесец Тиберий Клавдий Арисцион и e пазила 12 000 свитъка.
Библиотеката е била място за посещение само от мъже, затова не учудва фактът, че е била свързана чрез таен тунел с публичния дом. Рефика казва, че докато мъжете се занимавали с “четене” съпругите им пазарували в множеството магазини на търговската част.
Плоча пред публичния дом, на която се мерело стъпалото на клиента, преди да влезе. Ако кракът ти все още не е пораснал достатъчно, нямаш право да влизаш (нещо като 18+)
През август тази година в Ефес е открит дигитален музей – това е зрелище, което непременно трябва да се види. Ephesus Experience Museum предлага хипнотично преживяване – историята на града е пресъздадена с визуални ефекти, които те правят участник в събитията. Очаровани от Ефес и дигиталната му история потегляме към цех за ръчно производство на килими.
Демонстрационна зала на цех за ръчно тъкани килими
В двора му са разположени четири стана. Две жени тъкат поредния шедьовър. Тъкат е условно казано, защото те всъщност правят възли – това е уникалното за изделията в тази килимарница – 82 възела на квадратен сантиметър. Килимите са от вълна и коприна. В представителната зала ни вземат въздуха с атрактивно шоу. Разгъват се килим след килим, докато ни разказват историята на най-старото изделие. Оригиналът е на 2500 години и се пази в Ермитажа. Открит е през 1947 г., много добре запазен, защото в гроба, където е намерен, е имало влага и е замръзнал.
Един от новите модели в килимарницата
Засищаме се с багри и потегляме към Кушадасъ. Курортен град, в който често чуваме думата “комшу”. Свикнали са с българските туристи, често попадаме и на бивши сънародници, напуснали страната по голямото преселване. Разпитват ни откъде сме, казват къде са живели те, жадни са за новини от България.
Кушадасъ
Тръгваме из местната капалъ чарши. Пълно е с “оригинални” стоки. Отвсякъде те канят да си купиш нещо, пазарлъкът е задължителен, но не е работа за аматьори. Малко по-встрани са магазините с местните сладости – локуми, фурми, баклави, ядки и сушени плодове. Сядаме в сладкарница край брега да изпием по едно турско кафе. Панорамата е типична за курортно градче, времето тече бавно, също като поръчката ни в заведението. Покрай масата се завърта котка, изобщо тук котките са навсякъде. Даже в Ефес има една полудива персийка, с която се снимат всички туристи. Добре подсладени с баклава потегляме към кораба.
Колоритна улица в Кушадасъ, със зазидано в стълбите синьо око (против уроки)
Последната вечер завършваме в Pink Moon – азиатския ресторант на кораба, с вкусен рамен и нудли с морски дарове, обилно полети със станалото вече любимо калифорнийско вино. Коментираме какво ни е впечатлило, разговорът се пренася край бара на откритата палуба. Егейско море е кротко и нощем, а корабът с който преживяхме седем невероятни дни на три континента, плава към последното ни пристанище - Пирея.
Вече на родна земя научаваме, че през следващата година Celestyal Cruises добавя три нови държави (Хърватия, Черна гора и Италия) и шест нови пристанища (Кефалония, Дубровник, Котор, Бари, Корфу и Катаколо) в портфолиото си.
И там спят истории, които чакат някой да ги разкаже.
Круизни истории: морското бижу на Celestyal и Василис от остров Крит
Круизни истории: Кой разруши носа на Сфинкса и други важни въпроси
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6005
1
03.12 2023 в 21:26
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара