Върховният административен съд възстановява дейността на частната "Евролаб 2011" като оператор по товарене и разтоварване на ГКПП "Капитан Андреево". Причината е в незаконосъобразни действия на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съобщиха от ВАС.
Малко по-рано стана ясно, че Aдминистративният съд София-град е oтмeнил пpeдвapитeлнo изпълнeниe нa зaпoвeдтa нa шефа нa Бългapcĸaтa aгeнция пo бeзoпacнocт нa xpaнитe Xpиcтo Дacĸaлoв oт 1 юли, с ĸoятo той paзпopeди нa "Eвpoлaб 2011" дa нaпycнe нeзaбaвнo нaeтитe пoмeщeния в зoнaтa нa гpaничния пyнĸт "Kaпитaн Aндpeeвo"
Върховният административен съд се е произнесъл по още три жалби на "Евролаб 2011" ЕООД по случая с фитосантирания контрол на ГКПП "Капитан Андреево" след заповеди на изпълнителния директор на БАБХ Христо Даскалов.
ВАС е установил неоснователни фактически действия на администрацията на агенцията във връзка с товаро-разтоварната дейност, с които нарушава регламент на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. за официалния контрол и другите дейности, които гарантират прилагането на законодателството в областта на храните, фуражите и здравеопазването на животните.
Административното дело е образувано по жалба на "Евролаб 2011" ЕООД срещу разпореждане на Хасковския административен съд. С него първоинстанционният съд отхвърля искането за безусловно прекратяване действията на БАБХ.
ВАС отменя това разпореждане и нарежда незабавно и безусловно да бъдат прекратени действията на органи и длъжностни лица на БАБХ, изразяващи се в недопускане на служители на „Евролаб 2011“ ЕООД да извършват товаро-разтоварна дейност и да изпълняват функциите си на оператор.
Забраната към служителите на „Евролаб 2011“ не се основава нито на законова разпоредба, нито на административен акт. С издадената от изпълнителния директор на БАБХ Христо Даскалов заповед от 17 май 2022 г. на частната фирма не е забранено да извършва дейност като оператор, както и на дейности по представянето на стоки пред лицата, извършващи официален контрол (служителите на БАБХ). И в следваща заповед на Христо Даскалов от 19 май 2022 г. никъде няма забрана за товаро-разтоварни дейности от страна на операторите, какъвто в случая се явява „Евролаб 2011“. С нея е изменен ценоразписът на платените услуги, които БАБХ извършва, като са определени нови такси. Една от таксите е за товаро-разтоварни дейности от ГКПП на транспортни средства, превозващи товари от трета страна, се мотивират от ВАС.
На база на въведената такса обаче, без да е издаден какъвто и да е административен акт, администрацията неправомерно с фактически действия забранява на операторите да управляват товарите, които съгласно регламента са под техен контрол. БАБХ няма право да извършва товаро-разтоварни дейности. Съгласно регламента на ЕС стоките се представят на контролния орган за проби и анализи от операторите, а операторите са тези, които трябва да извършват товаро-разтоварните дейности, изтъкват от ВАС.
В становище до Хасковския административен съд изпълнителният директор на агенцията незаконосъобразно твърди, че товаро-разтоварната дейност е част от официалния контрол. Заради това той включва нова такса от 400 лв. в ценоразписа на БАБХ.
Операторът, под чиито контрол са стоките след влизането им в България, е задължен да осигури достъп до стоките и животните, които ще се изследват. Различно е положението със самото вземане на пробите, което е задължението на държавния контрол.
Върховните магистрати приемат, че действията по ограничаване на достъпа на оператора до стоките не се основават на закона и на административен акт и затова отменят разпореждането на първоинстниционния съд и това не подлежи на обжалване.
Второто дело пред ВАС е срещу заповед на Даскалов от 17 май 2022 г. Дружеството оспорва определение на Административен съд София–град (АССГ), с което жалбата му е оставена без разглеждане. Върховните магистрати потвърждават, че определението на първоинстанционния съд е правилно и го оставят в сила. Причината е, че в оспорената заповед не се съдържат волеизявления, с които да се нарушават или застрашават права, свободи или законни интереси на „Евролаб 2011“ ЕООД. С нея се разпорежда всички проби, считано от 20 май 2022 г., да се изпращат за изследване в Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК) към агенцията.
С тази заповед обаче изпълнителният директор на БАБХ не отменя заповед на аграрния министър, с която „Евролаб 2011“ ЕООД е определена за лаборатория за контрол за остатъчни вещества от пестициди от плодове и зеленчуци. Върховните магистрати приемат също, че с нея ЦЛХИК не е определена и за единствена и изключителна лаборатория на граничния пункт. Поради тези причини върховните магистрати оставят в сила определението на първоинстанционния съд като постановено в съответствие с материалния закон.
От 20 май държавата пое изцяло фитосанитарните лабораторни проби и така от май фитосанитарният контрол на границата се извършва от БАБХ.
Третото дело е срещу писмо на Христо Даскалов до началник отдел „Граничен инспекционен пункт – Капитан Андреево“ в Дирекция „Граничен контрол" при Централно управление на БАБХ. Жалбата на „Евролаб 2011“ е срещу определение на АССГ, с което тя е оставена без разглеждане. Върховните магистрати обаче го отменят и връщат за разглеждане делото по същество от първоинстанционния съд.
С писмото е разпоредено, считано от 20 май 2022 г., проби от пратки на плодове и зеленчуци с произход Турция, взети на ГКПП – "Капитан Андреево", да се изпращат за изследване в ЦЛХИК. По този начин на практика държавната лаборатория се определя за единствена и изключителна и се отнема правото на "Евролаб 2011", която е регистрирана и не е заличена по предвидения в закона начин, да извършва тази дейност.
Подобно разпореждане липсва обаче в заповедта от 17 май 2022 г. Въпреки че писмото представлява вътрешнослужебен акт съгласно решение на Конституционния съд, когато той засяга законни права и интереси на определен кръг лица, те имат право на съдебна защита, какъвто е случаят.
Накрая ВАС заключава, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че с оспорения акт не се засягат пряко и непосредствено правата и интересите на жалбоподателя. Поради това определението се отменя и делото се връща на АССГ за продължаване на съдебните действия.
Скандалът се разгоря преди месец, когато изтече анонимен запис със стенограма между "Даскалов" и "Моллов" с твърдение, че става дума за предложен на изпълнителния директор на БАБХ подкуп, за да запази частниците на "Капитан Андреево". В записа не става дума за пари, а за документация.
Даскалов официално потвърди достоверността му и съобщи, че разговорът му е с Пламен Моллов - бивш шеф на Агенцията по храните от времето на кабинета "Орешарски". Моллов беше и в инициативния комитет на Стефан Янев. Самият Моллов определи твърденията като "фалшива новина".
Докато течеше скандалът, зам.-министърът на земеделието Иван Христов обяви, че именно отстраняването на "Евролаб 2011" е довело до падане на правителството на Кирил Петков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4038
5
19.07 2022 в 22:31
6386
4
19.07 2022 в 21:16
Паяжината в която е оплетена държавата ни е огромна.
9352
3
19.07 2022 в 20:45
22558
2
19.07 2022 в 19:23
като резултат, всеки адвокат с 3 месеца стаж обръща дело по технически причини. Или ни съдят мафиоти в Брюксел за нарушени човешки права
Проблема не е Брюксел или съда, а некадърността на прокурори, следователи и администрация подготвяща анти-корупционните действия
А може и корупция в специфичен вид да осуетява мерки.
А резултата е ПР за уж хванатите, след което всичко наобратно същото
Welcome to Bulgaria
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара