Русия примамва работници да копаят окопи в Курска област със заплати от над 4000 лв. на месец

OFFNews 15 август 2024 в 10:41 10802 8

Войниците са принудени сами да копаят окопите.

Снимка ТАСС

Изкопната работа е доходоносна, но и опасна.

Дни след началото на украинската офанзива в Курска област руските военни започват да копаят окопи и да изграждат други укрепления. В Avito могат да се намерят повече от 30 свободни работни места за строители на окопи, където в момента се водят боеве, съобщава Би Би Си.

В повечето обяви се търсят работници на смени за "изграждане на укрепления", а офертата е за между 5000 (98,5 лв.) и 7000 рубли (малко под 138 лв.) на смяна.

"За изграждането на втората (резервна) отбранителна линия на територията в Курска област за изграждане на укрепления (окопи, стълбове, противотанкови съоръжения) се търсят работници без опит", се казва в една от обявите, пусната от строителна фирма от Санкт Петербург.

Повечето свободни работни места са публикувани от строителни фирми, специализирани в наемането на работници на смени. Една и съща обява може да бъде дублирана за различни региони, включително Москва, Санкт Петербург и Орловска област. Свободните позиции са придружени с обещание и по-нататъшна работа в строителна компания.

Посочената заплата е средно от 150 000 до 210 000 рубли на месец (това е между 2965 лв. и 4151 лв.), а в някои обяви достига до 371 000 рубли за 60 дни работа, което е 7334 лв. В същото време на тези, които решат да останат на работа за втори месец, се предлагат по-щедри плащания.

В друга обява се търси шофьор на гъсеничен багер, като предлаганата заплата е до 1000 рубли на час. В обявата се посочва също, че обектът се намира в град Курск, на "втора отбранителна линия", и че работата се състои в "копаене на траншеи". Режимът на работа е "денонощен".

В някои обяви се посочва задължителен двуседмичен стаж на местни обекти (Москва, Санкт Петербург, Уфа), преди да бъде изпратен в Курск, който ще се проведе "само по желание на кандидата".

В повечето от обявите не се посочва броят на необходимите работници, с изключение на една от частно лице в Крим от 11 август, в която се казва, че за копаене на траншеи в Курск са необходими "50-100 души". И се подчертава, че работата е "извън зоната на бойните действия" и "няма опасност при работа".

Русия създава отбранителни линии в близост до атомната електроцентрала в Курск. Сателитни снимки показват, че до началото на седмицата са били изкопани няколко нови окопни линии, най-близката от които се намира на 8 км от атомната електроцентрала.

Полевите укрепления могат да бъдат в основата на ефективна отбрана. Такива структури включват не само окопи и землянки. Една добре укрепена отбранителна линия включва противотанкови прегради, минни полета и, което е много важно, подготвени позиции за артилерията.

Въпреки това само полевите укрепления не могат да спрат врага - дори противотанковите минни полета и прегради се преодоляват от военноинженерното оборудване. Важно е на тези граници да има обучени и оборудвани войници.

Такива укрепления показаха своята ефективност в Донецка област на Украйна, където ВСУ ги подготвя от няколко години. Руските войски в Запорожка област успяха да ги издигнат по-бързо, което помогна да се спре украинското настъпление през лятото на 2023 г.

И в двата случая обаче добре обучени и екипирани части действат в защита.

Сега на руснаците им се налага да импровизират. Може би това се дължи на факта, че руската армия не разполага със свободни резерви в достатъчно количество, за да принуди украинците да се оттеглят. Но само укрепленията няма да са в състояние да спрат ВСУ. Следователно Русия все пак ще трябва да потърси някъде боеспособни части, коментира Би Би Си.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1246

    8

    БотоксПутю

    15.08 2024 в 20:21

    В същото време на тези, които решат да останат на работа за втори месец, се предлагат по-щедри плащания - замяна на лопатата с калашник.

    22258

    7

    dolivo

    15.08 2024 в 20:19

    в кофи нискокалоричен петрол никой няма да иска заплащане в натура... това има

    Лади няма толкоз

    1057

    6

    danvan

    15.08 2024 в 12:42

    Костя още ли не е събрал доброволци?

    3739

    5

    GB

    15.08 2024 в 11:27

    "в някои обяви достига до 371 000 рубли за 60 дни работа"

    60 дни копаене? А военни действия след това? Уж щяха бързо да се справят...

    55

    4

    Джендо Джедев

    15.08 2024 в 11:22

    Е що платена работа, бе? Блядките не са ли мотивирани да си бранят Матушката безплатно? Или, в крайна сметка, не са чак такива патриоти? ;)

    -335

    3

    Far Rider

    15.08 2024 в 11:19

    Хитри са. Дори Задунайская губерния работи за Русия. Олимпийският шампион за който тук се публикува статия, че не е руснак обяви, че медала е общ с Русия! Хайде пак да го защитаваме! Цитат: При връщането си в България от Париж борецът отговори по следния начин на твърдението на руснаците, че медалът е техен: "България ми даде възможност да участвам на олимпийските игри, докато в Русия сега ситуацията е такава, че не бих могъл да участвам под техен флаг. Затова смятам, че медалът е общ. Повече време съм прекарал в Русия, но България ми даде възможност да участвам, за което съм много благодарен", бяха точните думи на олимпийския шампион.

    22258

    2

    dolivo

    15.08 2024 в 10:58

    2ра линия, демек 1ва линия

    Където няма бойни действия , демек където има

    Единственото неизопачаемо е, се работи 24 часа. А е дремнал, а клъц заплатата

    13848

    1

    voododoll

    15.08 2024 в 10:57

    Да пратим нашите копейки да заработят? Хем ще се отървем от тях трайно, че защо не и окончателно, хем ще помогнат на Украинската армия с окопите, за следващата вълна на атаката.