Пълна бойна готовност заради Керченския проток. Как се стигна до конфликта между Украйна и Русия?

OFFNews 26 ноември 2018 в 10:26 7219 2

Възобновено е движението на граждански кораби през Керченския проток, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Разрешението за движение на корабите е било дадено около 04:00 ч. сутринта местно време. Няколко кораба вече са преминали безпрепятствено през протока.

Движението през протока бе временно преустановено, след като три украински военни кораба - "Бердянск", "Никопол" и "Яни Капу", се опитаха да влязат от Черно море в Керченския проток, отделящ Крим от Русия.

Междувременно министерството на отбраната на Украйна обяви, че въоръжените сили на страната са приведени в пълна бойна готовност по решение на началника на генералния щаб.

"Въз основа на решението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна за въвеждане на режим на военно положение, началникът на генералния щаб издаде заповед за привеждане на съединенията и частите на въоръжените сили в пълна бойна готовност", се казва в съобщението, цитирано от БТА.

Как се стигна до напрежението?

Украйна направи стъпка към обявяване на военно положение, след като Русия задържа три украински кораба, принадлежащи на украинския флот. Инцидентът, станал в Керченския проток, на входа на Азовско море, при който имаше ранени, предизвика безпрецедентна ескалация на напрежението в тази деликатна зона, обобщава Франс прес.

Напрежението е такова, че Съветът за сигурност на ООН ще има извънредно заседание днес. То е поискано и от Украйна, и от Русия, като Москва пожела то да се проведе в 16 ч по Гринуич.

През изминалата нощ Съветът за сигурност и отбрана на Украйна, свикан извънредно, предложи на украинския президент Петро Порошенко да въведе военно положение за 60 дни. Това решение трябва да бъде одобрено от украинския парламент, чиято извънредна сесия е предвидена за по-късно днес.

На заседанието на украинския Съвет за сигурност и отбрана президентът Порошенко осъди "налудничавия акт на Русия срещу Украйна" и увери, че "атаката е била преднамерена". "Военното положение не означава обявяване на война" на Русия и ще бъде "въведено единствено с цел защита", допълни той.

Напрежението между Украйна и Русия около Азовско море ескалира вчера, когато Киев обвини Русия, че е ударила украински кораб и е блокирала достъпа до морето, намиращо се между Крим и Източна Украйна. Ситуацията бързо ескалира. Украйна обвини вчера вечерта руснаците, че са задържали три украински кораба, след като са стреляли по тях в тази стратегическа зона. Корабите - два блиндирани катера - "Бердянск" и "Никопол", и влекачът "Яни Капу" - се опитваха да влязат от Черно море в Керченския проток, отделящ Крим от Русия, на входа на Азовско море. От общо 23 военни на корабите, шестима са били ранени в конфронтацията, като двама са в сериозно състояние, според украинската армия, припомня БТА.

Русия потвърди задържането на корабите и "използването на оръжия", обвинявайки украинските плавателни съдове, че "са извършили незаконни дейности в руските териториални води" и споменавайки за трима ранени украинци.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова разкритикува "бандитските действия" на Украйна. Тя каза, че първо е имало провокации, после силен натиск и после обвинения за агресия от страна на Украйна.

Украинската флота каза, че е предупредила Русия предварително за маршрута на трите задържани кораба. Според нея корабите са прекарали няколко часа в Керченския проток, докато петролен танкер, разположен под Кримския мост, който преминава над протока, е блокирал достъпа до него.

Този проток, който е единственият път по вода между Черно и Азовско море, е стратегическа ос от първостепенно значение както за Русия, така и за Украйна.

"Очакваме от Русия да възстанови свободното движение в протока и призоваваме всички страни да действат с максимално въздържание, за да се стигне до незабавна деескалация на ситуацията", призова ЕС. НАТО също призова за сдържаност и деескалация. Украинският министър на външните работи Павло Климкин призова Запада да сформира коалиция, която да устои на актовете на агресия на Русия.

Русия претендира върху контрола на водите край Крим след анексията на полуострова през 2014 г. Киев и Западът обвиняват Москва, че "възпрепятства" умишлено навигацията на търговски кораби през Керченския проток.

Трудности се появиха и с изграждането на породилия полемика 19-километров мост в Керченския проток. Разполагането на арките на моста през 2017 г. започна да пречи на преминаването на част от корабите. Тази година руските граничари започнаха да задържат кораби, официално с претекст за проверки.

Киев смята, че Москва може да стигне до подготовката на офанзива срещу град Мариупол на брега на Азовско море, който е последният град под контрола на украинските власти в източната част на Украйна.

В конфликта в Източна Украйна между украинските сили и проруските сепаратисти загинаха 10 000 души за четири години. Киев и Западът обвиняват Москва, че подкрепя военно сепаратистите. Москва отхвърля тези обвинения въпреки многото доказателства, отбелязва Франс прес.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    6000

    2

    olele

    26.11 2018 в 16:57

    Щателните проверки на руснаците започнаха след като украинците ги провокираха със захвата на "Норд". Относно затрудненото преминаване, теоретически единствено най-големите нефтени платформи не биха могли да преминават под арката. Но в Азов нито се произвеждат, нито пък има бизнес нужда от тях.
     
    X

    Подкрепете канала на OFFNews!