Когато започваме една връзка, всичко изглежда като сбъднат сън - чувстваме половинките си близки до нас, често даже довършваме изреченията си, сякаш споделяме еднакви вибрации.
На фона на едно такова силно начало е почти необяснимо как отчуждението постепенно се впива във кръвоносната система на връзката ни и се стига до криза в отношенията.
Тук ще се опитам да изведа няколко знака за криза във връзката, по които да се ориентираме, че тя може да върви към приключване.
- Един от знаците за наближаващ край е значително по-ниската степен на себеразкриване. Това би могло да се дължи на множество причини - натрупана обида, усещане, че половинките не ни слушат или пък са обръщали споделеното срещу нас. Това води до затваряне в собствената черупка и говорене не по теми по същество.
- Правим все по-малко неща заедно с партньорите си, имаме по-малко общи ритуали. Колкото повече неща правим заедно, толкова повече близост и теми за разговор се отварят. И обратно - когато общите дейности намаляват, това може да индикира криза в отношенията.
- Степента на инвестиции (емоционални, финансови, времеви) пада рязко. Инвестициите във връзката означават визия за бъдеще, ангажираност.
- Всяко дребно нещо е повод за конфликт и дори за скандали. Зад тези неща всъщност се крие вторичният процес, който винаги е отношенчески.
- Друг знак за криза в отношенията е, когато в общуването се връщаме все по-често в миналото и плановете за бъдещето останат на заден план.
- Обвиненията превишават позитивната комуникация. Когато даваме постоянно негативни обратни връзки, другият човек развива с времето едно общо чувство, че не е приет, не е обичан и често отговаря огледално спрямо партньора си.
- Все по-често започваме да мислим за връзката си като “проблемна” и това води до спад на енергията за промяна.
- Когато връзката ни е тръгнала по нанадолнището, ставаме по-малко емпатични един към друг, често упреквайки партньорите си, че играят театър с цел да ни манипулират.
- Когато негативните емоции надделяват над позитивните, това е знак, че или нещо трябва да се промени драстично, или връзката залязва.
- Често, когато връзката е в криза, темите за комуникация се свиват до минимум, до така наречените битовизми.
- Ниското ниво на удовлетвореност и степента на избор на външни алтернативи често решават изхода на отношенията. Колкото е по-ниско нивото на удовлетвореност и по-достъпни външните алтернативи, толкова е по-вероятно единият партньор да излезе от връзката.
- Когато доверието между партньорите се “счупи” брутално, тогава се влиза в друг модус (често на ровене в телефоните, завишена ревност, нужда от засилен контрол).
- Друг много категоричен знак, че връзката ни отива към края си е, когато започнем активно да фантазираме (или направо влезем) в други отношения.
Има един въпрос, който много помага да се ориентираме за посоката на връзката ни - да си спомним какво ни е свързвало в началото и какво ни свързва днес. В градивните връзки мрежата от свързвания се разширява и доразвива. Във края на връзките ни комуникацията се свива драстично или се концентрира във взаимни обвинения, в които често намесваме миналото.
Здравословните връзки ни карат да се чувстваме обичани, приети и подкрепени. Това води до силна мотивация да даваме и да инвестираме в близостта с партньорите си.
Може ли една връзка толкова засилена по нанадолнището да бъде спасена?
Зависи. При всички случаи това изисква изключително много работа в сменяне на модела на комуникация. Има множество изследвания, които доказват, че терапията на двойката може да бъде помощното средство, което да ни завърне един към друг.
Ако не предприемем промени или нямаме желание за променим много неща, връзките често се разпадат, защото всички искаме едно - да се чувстваме обичани, подкрепени и защитени. Да намираме подслон и пристан един в друг, който да ни помага в бурите на живота.
Диляна Велева е магистър по психология и журналистика. Завършила е с пълно отличие образованието си в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Има множество специализации в областта на психологическото консултиране. Има 18-годишен опит като психолог консултант в няколко водещи терапевтични центъра. Била е водещ на множество тренинги и обучения в областта на психологията за големи компании. Голямата ѝ страст, освен консултациите, е писането на статии в областта на психологията. Телефон за връзка - 0895494466. Фейсбук страница: Диляна Велева - психолог
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста