Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите

"Ако Русия победи, оръжейната икономика на САЩ ще рухне", казва журналистът в подкаста на OFFNews

Калоян Константинов 18 ноември 2024 в 14:19 8470 1

Николай Стайков и Калоян Константинов

„Заради фобията на Пеевски и Борисов от медиите беше преместена сградата на парламента в сегашната сграда, където има съвсем различен ред на достъп до журналисти. Това беше направено, за да се осигури манастирско спокойствие за депутатите, които да могат да си правят парламентарното шушу-мушу на спокойствие. Защото журналистите в старата сграда бяха абсолютно навсякъде и можеха да интервюират от засада депутатите. Много ми е забавно как излъгаха целия български народ, че сега започва ремонт на стария парламента и го сменяме поради тази причина. Няма помен от ремонт обаче.“

Това заяви журналистът и съосновател на „Антикорупционния фонд“ Николай Стайков в „Студио OFFNews“ с водещ Калоян Константинов. В разговора бяха засегнати редица теми като зависимостта на българските медии от властта, имотните измами на политиците, корупционните скандали в съдебната власт като „8-те джуджета“, новия главен прокурор, фалитът на КТБ и проблемите с банките, важността на еврозоната и промените, които ще настъпят за България и света от избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ.

„Абсолютно винаги, когато публикувам нещо, което засяга Пеевски, изпращам въпроси – тъй като знаем, че той е много фантомен политик – през пресцентъра на ДПС. Винаги звъня, моля за потвърждение, че са получени. Никога не получавам отговори. Заради неговата фобия от медиите, която контролира с т.нар. „тик-ток формат“ – когато Делян Пеевски излиза пред парламентарните журналисти, говори за две минути и се прибира в зоната за комфорт, недостъпна за репортери. Той имитира публична проява, като не оставя почти никаква опция за задаване на въпрос“, заяви Стайков.

Той също така коментира и подигравателните подмятания на олигарха спрямо репортерите, обръщайки се към тях като „колеги“:

„Пеевски е единственият човек в България, който може да влиза и в 4-те власти и да казва винаги „здравейте, колеги“. Той може да влиза в изпълнителната власт, защото е бил заместник-министър. Може да влиза в законодателната, тъй като е бил депутат. Може да влиза в съдебната власт, тъй като е бил следовател в отдела на Пепи Еврото. И като медиен издател може да казва на журналистите „здравейте, колеги“ и „довиждане, колеги“.

Банковите фалити и еврозоната

„Антикорупционният фонд“ през последните години публикува редица дълбоко възмутителни разследвания, свързани с корупции за милиони, свързани с имоти, гранични пунктове и паркинги, данъци, банки и др., но въпреки това повечето медии у нас рядко отразяват скандалите. Особено телевизиите. Според журналиста причината е желанието на главните редактори да избягват проблеми с политиците и контролираните от тях институции. Това е особено валидно за телевизиите, които разменят медиен комфорт срещу регулаторна подкрепа, с оглед на големите потоци пари и сделки, които се случват около тях.

Механизмите за влияние не се ограничават дотам. Сред по-популярните, макар и не единствените, е и назначаването на т.нар. „заместник-командир по политическата част“ (ЗКПЧ, позиция, станала известна през комунизма“. Това са личности в частни (и разбира се, държавни) организации, които отговарят за „връзката с депутати и политици“.

Стайков посочи банковия сектор у нас като един от най-проблемните, тъй като там има замесени много „нечисти интереси“. Пример за това е фалитът на КТБ и кошмарното управление от страна на БНБ, която позволи случилото се с банката. Друг назряващ проблем е ББР и неконтролираните заеми за стотици милиони за едри бизнесмени, приближени до властта. „Много банки у нас хората в сектора не ги считат за банки въобще“.

На това се дължи и забавянето на България за влизане в еврозоната. Ако не беше „криминално-консервативното“ управление на банковия сектор в България, страната ни щеше да стане част от еврозоната още преди десет години.

„Ще има спекулации около влизането ни е еврозоната. Това е неизбежно. Някои политици това го усещат с кожата си. Много им е важно някой да бъде накиснат, за да обере негативите. Като съдим по станалото в другите държави, ще има вълна от паника и спекулации, която ще бъде яхната от политиците. Като добавим максимата на сатириците, че сме малък, но много прост народ, ще видим, че някой ще трябва да плати политическата цена за преходния период от лева към еврото. Но това не е истинската причина (бел.ред. – за бавене на влизане в еврозоната). Истинската причина е, че България ще стане още една идея по-интегрирана в ЕС и излизането от съюза ще стане доста по-трудно от просто един Брекзит. Има част от хората у нас, които гледат на изток и се надяват, че с един референдум могат да ни изкарат от ЕС. А и нека напомним, че български лев няма на практика от 1997 г., когато се установява валутният борд. Това са само едни хартийки в джоба ни с рисунка на лев. Обезпечението е в евро“, твърди Стайков.

Влиянието на Тръмп върху България

Журналистът адресира и повторния избор на Доналд Тръмп за президент на САЩ, свързан с огромните на надежди на редица хора в България за радикални промени на американската политика както към София, така и в глобален мащаб.

Според него, очакванията за радикална промяна в рамките едва ли не на 24 часа са нереалистични. Причината за това е солидната структура на американската администрация, която до голяма степен взема своите решения независимо от президента.

Тонът на върха ще се промени. Много политици очакват всичко да се промени всичко по отношение на България за 24 часа, но това няма да стане. Причината е, че до голяма степен действията на американската администрация са независими и не могат току-така да се променят:

„Не може да се спре току-така работата на комисията „Магнитски“. Не става с щракане на пръсти от днес за утре. Това, което може да попречи на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, е огромната им натовареност във връзка с войната в Украйна. Претоварени са със санкции срещу Русия, където са големите казуси и пари. За радост на родните политици. България е твърде малка, за да е първа грижа на американския президент.“

Николай Стайков обаче извежда друга важна тема, която макар и косвено свързана със страната ни, има огромно значение. А именно войната в Украйна. След близо три години от началото ѝ към момента е виден пълният провал на икономическите санкции срещу Москва. Кремъл заобикаля санкциите през Турция, Централна Азия и Китай, включително на жизненоважните ѝ електронни компоненти за нейното военно производство. Стайков продължава своя анализ:

„Не е тайна, че Тръмп третира войната много по-различно от демократите. Имаме гръмко обещание, че ще прекрати войната за 24 часа. Едва ли това ще се случи. Със сигурност ще има голяма разлика между това, което Тръмп говори за вътрешна консумация пред червените шапки, и реалните му действия. Възможно е да има омекотяване и засилване на изолационизма, но има два много важни въпроса, чието време за отговор идва скоро:

Първо, кой ще плати реконструкцията на Украйна за стотици милиарди, дори половин трилион щатски долара? До момента няма никакъв механизъм, по който това да стане. Ако Русия победи, някой ще трябва да извади половин трилион долара под формата на заеми или помощ за Украйна. Въпросът е кой?

Вторият въпрос е по-важен за американците отколкото за нас: готова ли е американската военна индустрия да приеме своя разгром, ако Киев загуби войната. В момента Москва продължава да прави ежегодни военни изложения. Разбира се, не всичко, което се представя за най-добро, е такова. Но има достатъчно успешни руски образци, които са от интерес. Говорим за ракети, които не могат да бъдат спрени, противотанкови оръжия и прочие, които са кошмар за украинската армия и нейните съюзници. През годините се увеличава списъкът от държави, които пращат свои делегации на въпросните изложения. И се увеличава списъкът от заявки за износ, който към момента доближава 100 милиарда. Тоест, това са заявки за определен тип оръжия, които да бъдат произведени и доставени на чужди държави при приключване на войната в Украйна. Готова ли е американската и изобщо западната военна индустрия да загубят войната и да оставят Русия да продава оръжие на половината свят идните 30 години? Според мен ще има отрезвяване по темата и това ще попречи на Тръмп да направи радикални промени.“

    Калоян Константинов

    Калоян Константинов е журналист, главен редактор на сайта КлинКлин. Работил е за OFFNews и е завършил Софийския университет и King's College London. Сега е докторант към БАН.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    1

    Отхвърлен

    18.11 2024 в 15:58

    Ама много искате мечтата да е реалност. Точно днес Боко отговаряше на десетки въпроси от журналисти близо 45 минути. Никой от новоизходените лидери, които обожавате не си го позволява. Но! Те не се страхували от журналисти, но Боко умирал от страх, тц, тц, тц. Боко отговаря както на ония клюнове от ПИК, така и на клоуните на Прокопи. Вашите хора обаче минават със сто км. в час покрай клюновете. Абе важното е, че истината започва и завършва с вас, както знаеха и родителите ви от партията майка.
     
    X

    Историята на коледните лампички