Данните за изплащането на задълженията на "ТЕЦ "Варна" ЕАД, мажоритарна собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган през дружеството "Сигда" ООД, натрупани като неизплатени вноски за доставка на природен газ, са засекретени. Това става ясно от писмен отговор на въпрос от парламентарния контрол, зададен от Стела Николова от "Продължаваме промяната- Демократична България".
Тя пита служебния министър на енергетиката Владимир Малинов какви действия е предприела "Булгаргаз" ЕАД за събиране на задължения на стойност 37 млн. лв. от ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган. В кратък отговор Малинов посочва, че информацията засяга търговски взаимоотношения между трети страни и е определена от "Булгаргаз" ЕАД като "търговска тайна".
"Предвид, че информацията касае търговски взаимоотношения между трети страни и е определена от "Булгаргаз" като "търговска тайна", същата предоставям при отчитане на разпоредбата на чл. 144 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за Ваше лично ползване", пише още служебният енергиен министър.
Преди година "Булгаргаз" осъди ТЕЦ "Варна" на Доган за 36 526 308.76 лв. - главницата по договор от 24 юни 2021 г. за доставка на природен газ. Други 986 615.60 лв. тецът дължи на доставчика като неустойка за забавено плащане. Това става ясно от решение на Окръжния съд във Варна.
Договорът е влязъл в сила на 1 януари 2022 г. и е изтекъл на 1 януари 2023 г. Според него в срок до 5-то число на месеца доставчикът издава на клиента фактура за 100% от стойността на договорените количества природен газ в съответствие с годишната програма, а заплащането става на 12-то число от месеца. В противен случай клиентът плаща лихва за всеки просрочен ден.
Цената на природния газ за всеки месец се определя от предложената от доставчика стойност за утвърждаване от КЕВР и се формира съгласно условията на Наредба 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените за природния газ, плюс премия от 0.40 лв., като цената е определена в лева за 1 МWh, се обяснява в решението.
Малко след изтичане на договора - на 14 януари. 2023 г., "Продължаваме промяната" подаде сигнал в ДАНС за "възможно престъпно деяние срещу енергийната и националната сигурност на България".
Още тогава стана ясно, че тецът, чийто мажоритарен собственик е Доган, не е плащал в периода януари–април 2022 г. по договора за доставка на синьо гориво с "Булгаргаз" и дължи над 37 млн. лв. Самият контракт е подписан по време на управлението на ГЕРБ, като държавата предостави на Ахмед Доган кея и съоръженията на пристанището в ТЕЦ "Варна" за безвъзмездно ползване до 2054 г. При встъпване в длъжност на редовното правителство на ПП задълженията на теца са достигнали над 30 млн. лв., трупани с години.
От ПП мотивираха сигнала до ДАНС с факта, че "Булгаргаз" е структуроопределящо предприятие за енергетиката на страната, а ТЕЦ "Варна" дълги години беше сред производствените обекти, на които държавата възлага функции като "студен резерв" или на производство на електроенергия за балансиране на системата.
На 5 март 2023 г. бившият служебен енергиен министър Румен Христов обяви, че ТЕЦ "Варна" не работи заради задължения.
"Пред споразумение сме, което да осигури пълно плащане и всички лихви. Съгласни са да платят над 40 млн. лв. заедно с лихвите", съобщи той.
Бившият зам.-председател на движението Осман Октай разказа интересен епизод от задкулисието по темата в подкаста на OFFNews.
Определени кръгове правят Ахмед Доган собственик на ТЕЦ-Варна, прехвърлят му 2/3 от собствеността при условие, че тецът не работи и има необслужен кредит от 40 млн. лв. По-късно тецът е вързан към студения резерв и започва да черпи газ от "Булгаргаз", но на последна инстанция "Булгаргаз" е осъдил собственика за 36 млн. лв. Така задълженията на Доган стават общо 100 млн. лв., коментира Октай.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
5
06.07 2024 в 08:07
Гнусното ДС ченге ни бърка в джоба, а ние мижим и му позволяваме.
Тайни за данъкоплатеца няма.
Пладнешки обир.
Като не плащаш, запор, фалит, следващия предприемач да се пробва.
Затова съществуват големи компании с кеш резерва да изкупуват по-малки.
Колкото и да се бием в гърдите, че сами трябва да се оправяме, локалния дерибей ни обира, пак и пак.
Зарова се пускат инвестиции външни доказали, че могат да работят и отчетност правят. Вътрешно не става текущата сволоч.
173
4
06.07 2024 в 02:33
Вее байраци, носи потури, друса хорца и строи исторически паркове.
И 25% от него даже гласуват.
515
3
06.07 2024 в 00:07
1020
2
05.07 2024 в 18:21
Ако ти,или аз,дължим такива пари,тайни няма да играят.Всичко ще ни приберат,да ни е по-леко в панделата.Но,тук иде реч за друга персона,неподчинена на законите.Видно е,че ще ги платим,ние,плебса.
1020
1
05.07 2024 в 18:02
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара