Quantcast

БСП храни 672 трола, за да плюят по опонентите й

OFFNews Последна промяна на 11 февруари 2014 в 18:01 17852 89

Отчетът за 20-дневен период през януари до Антон Кутев
Отчетът за 20-дневен период през януари до Антон Кутев

За близо година 672 трола са произвели 10 154 коментара в полза на БСП, разкри сайтът "Биволъ".

Виртуалната инвазия се координира от агенцията "Лийдуей Медия Солюшънс", която пуска, следи и грижливо отчита всички активности на интернет “троловете” – профили зад които не стои реална личност, а са създадени с цел да имитират обществена подкрепа и да прокарват поръчкови директиви.

След това от "Лийдуей Медия Солюшънс" се отчитат до отдела за медийна комуникация на БСП и лично до червения депутат Антон Кутев. 

За близо година (март 2013 до края на януари 2014) 672 профила са произвели 10154 коментара, прокарващи "партийните тези".

Атаката на троловете се разпростира върху над 50 електронни медии, форумите на вестници, радиостанции и телевизии, Facebook и социалните мрежи.

Повечето от коментарите са с много ниско ниво на интелектулен и образователен ценз, но демонстрират свръх нахъсаност в партийната линия и особено настървение да се громят противниците на правителството и критикуващите сегашния политически режим в страната, пише bivol.bg.

Коментарите са синхронизирани, базират се стриктно на предварително разработени и сведени за употреба “опорни точки” на БСП за публична артикулация.

Виртуалната инвазия има строга отчетност по периоди, по целеви групи, сравнителен анализ към медийния мониторинг.

Голяма част от интернет адресите или IP-та, от които се пускат манипулативните коментари, съвпадат, т.е. различни профили с различни имена пишат от един и същи офис, или дори от един и същ компютър.

Забелязват се дори виртуални диалози и дискусии на един и същ потребител сам със себе си, но шизофренично мултиплициран в многобройни виртуални образи. Последното се прави, за да се имитира публичен интерес и да се внушава изкуствено определена теза. Разбира се, винаги в подкрепа на БСП, коалиционните й партньори и сегашното силно дискедитирано правителство на олигархията. Пример във Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/298629430265254/permalink/338403766287820/ 

Също така троловете нападат с негативни и пораженчески статуси събитията организирани от протестиращите във Facebook, като "На кафе пред Парламента". Против събитието са се изказали следните дежурни профили стопанисвани от "Лийдуей": Bobo Linevski, Anna Plachkova, Milena Velinova, Biser Ivanov, Milena Tzvetkova.

https://www.facebook.com/events/1385114985037698/declines/ 

Част от активността е създаване на групи във Facebook, привличане на членове и прокарване на посланията на БСП в тях. Заглавията са красноречиви:

Бойко уплашен с подвита опашка: https://www.facebook.com/groups/298629430265254/  9 296 члена

Има ли шанс България https://www.facebook.com/groups/600782166613695  11 722 члена

ГЕРБ ни подслушват! СТИГА ВЕЧЕ! ПРЕКАЛИХА! https://www.facebook.com/groups/360901110695666/  9317 члена 

Цел на тролските коментари не са само политическите противници - ГЕРБ и Реформаторския блок, но и вътрешната опозиция на ръководството на БСП в лицето на Близнашки, Дончева и Кадиев. Георги Първанов, Румен Петков и Ивайло Калфин от АБВ са получили стотици злостни коментари, като не е спестено и агентурното име на Първанов - Гоце.

Агенцията редовно се е отчитала на Антон Кутев, шеф на комуникационната политика в БСП, за публикуваните коментари и нарастването на групи във Facebook, които тя специално е създала за манипулативния медиен проект на червените. 

Потърсени за коментар от "Биволъ" агенцията "Лийдуей" категорично отрекоха, че имат договор с БСП.

"БСП не ни е клиент. "Нямаме договор за медийно обслужване с тях и никога не сме имали." - заяви по телефона Оля Маркес де Карденас, която се е подписала в отчетните справки.

От статистиката на изтеклите съобщения може да се заключи, че нормалната продуктивност на агенцията в полза на БСП е около 700 коментара месечно, но при кризисни ситуации има рязко увеличаване на коментарите. Така например само за 3 дни от избора на Пеевски на 14.06.2013 до 17.06.2013 54 трола са произвели 438 коментара.

"Биволъ" изготви търсачка в тролските послания. Възможно е търсене по ключови думи, по период, медия и по име на трола. Примери:

Всички коментари във форума на Дневник: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/[email protected] *dnevnik* 

Всички коментари във Facebook: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/[email protected] *facebook* 

Всички коментари от трола Borisa Mirkovic във Facebook: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/[email protected] Borisa Mirkovic @address *facebook* 

Всички коментари от трола Krasnoselo: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/[email protected] krasnoselo 

Всички коментари с ключова дума Гоце: https://www.balkanleaks.eu/bsptrolls/?q=Гоце 

Биволъ изготви и списък с идентифицираните тролски профили във Facebook:

Alexandrina Petrova https://www.facebook.com/aleksandrinap3 

Anna Plachkova https://www.facebook.com/anna.plachkova.1 

Antonio Lozanov https://www.facebook.com/antonio.lozanov.1 

Biser Ivanov https://www.facebook.com/biser.ivanov.5623 

Borisa Mirkovic https://www.facebook.com/borisa.mirkovic 

boyan linevski https://www.facebook.com/bobo.linevski 

Branimir Kirilov https://www.facebook.com/branimir.kirilov.7 

Dimitar Dimitrov https://www.facebook.com/profile.php?id=100002630260209 

Elitsa Sotirova https://www.facebook.com/elitsa.sotirova.3 

Galya Carova https://www.facebook.com/galya.carova 

Hristo Zaprianov https://www.facebook.com/profile.php?id=100005015292340 

Irina Stamenova https://www.facebook.com/irina.stamenova.56/ 

Ivan Yanev https://www.facebook.com/ivan.yanev.562 

Katq Ivancheva https://www.facebook.com/katq.ivancheva.9 

Kiril Mustangiev https://www.facebook.com/kirilmustangiev 

Kostadina "Koni" Valerieva https://www.facebook.com/koni.valerieva 

Liliana Mezeklieva https://www.facebook.com/liliana.mezaklieva 

Liubomir Gechev https://www.facebook.com/liubomir.gechev 

Luka Trayanov https://www.facebook.com/lucastorn 

Margo du Tarnovska https://www.facebook.com/margo.dutarnovska 

Milena Kraicheva https://www.facebook.com/milena.kraicheva 

Milena Tzvetkova https://www.facebook.com/profile.php?id=100004433732979 

Milena Velinova https://www.facebook.com/milena.velinova.1 

Nadejda Todorova https://www.facebook.com/nadejda.todorova.378 

Nina Lanina https://www.facebook.com/profile.php?id=100004355231926 

Nona Veleva https://www.facebook.com/nona.veleva.5 

Stanimir Atanasov https://www.facebook.com/profile.php?id=100004409711089 

Stefan Savov https://www.facebook.com/stefan.savov.775 

Stoyan Andonov https://www.facebook.com/stoyan.andonov.585 

Stoyan Popov https://www.facebook.com/stoyan.popov.180 

Todor Dimitrov https://www.facebook.com/todor.dimitrov.79219 

Todor Krustanov https://www.facebook.com/todor.krustanov.3 

Trayan Petkov https://www.facebook.com/az.trayan.petkov 

Vallery Petroff https://www.facebook.com/vallery.petroff 

Yoan Zarkov https://www.facebook.com/yoan.zarkov 

Андреа Георгиева https://www.facebook.com/chuvalche 

Борис Славчев https://www.facebook.com/borislavchev 

Дани Иванов https://www.facebook.com/dani.ivanov1234 

Диана Стефанова https://www.facebook.com/diana.stefanova13 

Кирил Мустанджиев https://www.facebook.com/kirilmustangiev 

Кирил Стоянов https://www.facebook.com/k.mendeleev 

Марина Каменова https://www.facebook.com/Marina.Kamenova12 

Мая Тодорова - Алексиева https://www.facebook.com/profile.php?id=100001978849377 

Милен Гурчев https://www.facebook.com/frani.glass 

Михаил Малев https://www.facebook.com/profile.php?id=100004467644274 

Петя Маврова https://www.facebook.com/petia.mavrova1 

Симона Бояджиева https://www.facebook.com/ladybugina 

Стефан Коев https://www.facebook.com/koev.stefan 

Траян Петков https://www.facebook.com/az.trayan.petkov 

 

За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

20.02 2014 в 15:39

Не мога да разбера за какво е цялото това вълнение. И на милион трола да плаща БСП - все тая. Няма да се влюбим до безумие в нея. А на бабичките по селата първа грижа им е благополучието на козичката и кокошчиците дето ги изхранват.Не ще виснат в нета да купуват акъл от тролове.Тях ги агитират червените кметове кратко и ясно - бюлетина еди коя си, иначе - тормоз.

13.02 2014 в 16:42

алоу, червенознаменните :) пихте ли си хапчетата, че да ви почвам или ще рискувате апоплектичен удар :)
до коректорчето: отношението между желаещи да ме набият и тия които са ме били е неприятно и жалко. то ако всеки дето искаше да ме бие и после се е отказвал ми даваше и по пет лева ехехее... щях да си купя чудесна яхта.
абе кво да ви разправям злият ционист не спи а твори бели
а поленцето и да се прави на много корава още хляб ще има да изяде докато стресне старият сит - поне да стигне до нивото на някои скъпи мои другарки по оръжие хахаха

13.02 2014 в 15:34

до KOREKTOR-турчина, интересно ми е само с кого точно ме бъркаш и ми говориш за плочи и алах четеш ли изобщо какво ти се пише гледаш ли никовете и такива ми ти неща да споменах алах да в предния коментар го повторих да в този го потретвам, ама у нас имам плочи с приказки който са записвани 87ма година и все още не са се изтъркали, в крайна сметка истината си остава болезнена за теб ти си турска курва дали кутев, доган, манолова или болен ти плаща са си се твой проблеми, който мен не ме касаят. И с риск да се повторя нагласил съм ти 100 кинта за билет ела си ги вземи че почваш вече да умирисваш прекалено много

13.02 2014 в 15:28

KOREKTOR-турчина, боклук рязан какъв си ти че да ми даваш наклони какво да правя аз? Кой точно си ти ве мерзавец за какъв се вземаш че да ми казваш аз какво да правя? КОЙ си ти бе турчин за пеевски ли се мислиш или за манолова ти имаш право да плюеш по всеки ама никой нищо да не може да ти каже на тебе ае пак ти казвам скачай на автобуса и се прибирай в Турция. И аз съм контактувал с турци много различни от теб, но пак си оставате същите боклуци рязани карабини дето дирите майчиния си език в чужда страна, не смей да пишеш повече България и българин, че алах ще ти резне и от другата глава... Ако па си по настоятелен пак ти казвам ела да се разберем на живо да погледнем какво пише в личната ти карта дали не си Алиреза Османов родом от Кърджали...

13.02 2014 в 09:57

До 84 Сит Лорд

Абе късопишкомекецо тъп,

Абе откачалнико прост, че на теб убиването ти е малко, малко е. Ама ще почакаш. Има още да се гърчиш. Поместил съм пост на човек какво мисли за теб. Да видиш , че и други има на моето мнение за теб дебиле олигофренски. А че всеки дава заявки да те бие, направи си извода самичък колко пари чиниш смотаняко.

13.02 2014 в 08:52

малии една ме плаши с тате, друг с анестезиолог хахаха
пичове, я по сериозно малко :) ами старият лорд сигурно е избивал палестински дечица, нали така :)


ей то майката природа като реши да се ебава с коректора и поля нема спирка..

13.02 2014 в 07:53

До 82 brd

О-о-о тъпанарино, я се скривай. Писна ми от теб.

E и менноза тази ти търкана, търкана,че протъркана твоя плоча за АЛАХА. Казвам ти го сега на момента и за последно тъпако. Чистокръвен БЪЛГАРИН съм. За турците. Имал съм в МЕИ-то съсътуденти турчета наши си. Все свястни и достойни хора. Имам колеги турчета и сега на работата и преди тоже. Също само хубави думи мога да кажа. За съжаление такива хубави приказки за теб и твоите подобия от мен няма да прочетеш.

12.02 2014 в 22:04

До KOREKTORA-турчина, аве резак за каква плоча ми говориш всичко на всичко имам 2 коментара към теб... ти май не гледаш какво точно се случва... Ако Господ ме е направил това което съм, му Благодаря от все сърце. A ти какво би казал за товa което е направил алах с теб?

12.02 2014 в 20:36

До 76 Сит Лорд

Абе късопишкомекецо тъп, я чети и се просвещавай!

"Андрей Митевски16:20 12 фев 201435

Ти,който пишеш под ника "Сит Лорд" определено си клиничен случай.Не труден.....Казвам го като лекар,въпреки,че не съм психиатър,а специалист по Анестезиология и Интензивно лечение.Такива като теб,тук в Обединеното Кралство ги издирват по IP-то,въдворяват ги със съдебна заповед в Mental Facility и ги правят едни щастливи и безопасни водорасли.Но на психопат и то удобно криещ се зад никнейм е невъзможно да се обясни. "

12.02 2014 в 20:32

До 78 brd

О-о-о тъпанарино, я се скривай. Писна ми от теб. Смени вече плочата галфоне , че тази се изтърка. Все едно и също дрънкаш. За такива като теб баба ми казваше :
"Ако си треска, дано през ден да си."
Та и ти дрън-дрън-дрън едно и също. Теб Господ те е минал като те е оставил без мозък бе дебилино. Б@ти и нещастника си. Ти си пишман защо си жив.