В понеделник двата враждуващи лагера в ДПС окупираха входа на ЦИК, а техни депутати влязоха в сградата на комисията. Тогава големият въпрос беше коя фракция на ДПС ще внесе първа документите - тази около Ахмед Доган или тази около Делян Пеевски. В крайна сметка след 6-часово чудене как да постъпи, ЦИК реши да приеме документите и на двете формации без пореден номер, с еднакъв час.
Сред чакащите за регистрация още от петък е бил един от поддръжниците на "ДПС- Ново начало" - Бюлент Бейтула, областен председател на младежкото ДПС в Търговище. Самият той е част от партията близо 10 години, дълги години е следвал идеологията на Ахмед Доган, но никога не са се виждали на живо. В интервю за OFFNews Бейтула разказва защо е предпочел да подкрепя ДПС на Пеевски.
- Г-н Бейтула, какво се случи в неделя срещу понеделник пред входа на ЦИК?
- Ние бяхме там от петък - младежката организация на ДПС-Ново начало с младежи от Търговище, от Хасково, от Стара Загора, от София, от Пловдив, от Благоевград. Бяхме решили да регистрираме партията първи. Съвсем символично да сме първи. Подобна практика от години е нямало. ДПС се е регистрирала даже по-често като последна партия. Но сега, поради конфликтите, ние бяхме решили от петък да застанем на всички входове на Народното събрание, които са четири на брой. През шест-осем часа се сменяхме. Това са 24 часа - денонощно сме били пред Народното събрание и там има камери, жандармерия, полиция. Всички са ни видели, че пазим ред за ЦИК.
В неделя, около 10 сутринта, внезапно се появиха бившите ни съратници от ДПС, подкрепящо Ахмед Доган. Една група около двайсетина души. Започнаха да ни разпитват какво правим там, кой ни е пратил там. Без агресия, не сме си повишавали тон, не се е стигало до ескалация. Докато ние си говорим от тях, една част започнаха да си разтоварват столове и ги настаниха пред централния вход на Народното събрание. Ние ги питахме какво правят, ние сме тук от петък. А те съвсем арогантно казаха: “Ами то днеска е неделя, да сте си седели до вратата." И по този грозен начин другите младежи там се настаниха. Зададох им въпроса "Вие сте млади хора, вие сте бъдещи политици, по този начин ли започва вашата кариера? С наглост, с арогантност?" И те повече не се махнаха от там до понеделник. Ние си продължихме да седим на другите входове.
Неделя вечерта, към 19-19:30, ние видяхме депутати, които подкрепят Ахмед Доган. Те бяха вътре, седнали на масата на ЦИК, което обезсмисля нашето седене там от три дни. Аз съм свидетел - те пренощуваха на масата, а четири-пет депутати се редуваха кой да спи. Те бяха цяла вечер там. По най-грозния начин се възползваха от това, че са народни представители, имат имунитет и се настаняват на масата. Ние доскоро сме били един отбор, ние заедно преди три месеца сме провели едни от най-успешните избори в историята на ДПС с най-много депутати и те по този начин се подиграха с нашия труд. И седнаха въпросните депутати, ние вечерта също си останахме там с изключение на централния вход, който бе барикадиран от младежите на Ахмед Доган.
Ние бяхме преценили, че по двама-трима души пред вход е достатъчно да чакаш ред. Те бяха 30 души. Това не означава, че ти идваш да чакаш ред, а идваш да създаваш напрежение. Ти отиваш на война едва ли не. Сутринта чакахме коя врата ще се отвори. След това нашите депутати, които подкрепят Делян Пеевски, и те отидоха на масата на ЦИК. ЦИК трябваше да отвори 9 и 30 ч. вратите. Не отвори нито една врата. И се оттегли да взема някакво решение, което досега не се е случвало. Накрая излезе с решение да ни регистрира по едно и също време, с един и същи час.
- Заема ли ЦИК според Вас страна в тази ситуация?
- Абсолютно ЦИК заема страна, защото членове от ЦИК са в Централното оперативно бюро на ДПС, което се събираше пред Доган и вземаше тези решения за отстраняване на областни лидери. Секретарят на ЦИК Севинч Солакова е тази, поне така разбрах, която е вкарала вътре народните представители да чакат.
- Защо след полунощ в понеделник направихте опит да регистрирате коалицията онлайн?
- С този ход искахме да се противопоставим на тази несправедливост - заради депутатите от групата на Ахмед Доган, които пренощуваха на масата на ЦИК. Това беше.
- Колко подписа събрахте за регистрацията на "Ново начало"?
- 7222 подписа събрахме ние, те събраха 3500, мисля. За техните не съм напълно сигурен.
- Вярно ли е, че печатът на ДПС е у Пеевски?
- Доколкото знам, този печат, който те (ДПС-Доган, бел. ред.) са си го изкарали, той не отговаря на ДПС. Мисля, че цялата документация, както и печатът, са у Делян Пеевски. Все пак той, освен че е председател на партията, той е и председател на парламентарната група. Всички останали други депутати, които подкрепят Ахмед Доган, те са независими депутати.
- Каква ще е Вашата цел на изборите?
- Да постигнем един приличен резултат и повече свободни граждани да се включат в самите изборни, в самата дейност да се включат повече. Нещата да протекат наистина по демократичен начин, да си наредим листите, да включим в тях и различните етноси и да има равен старт абсолютно за всеки и всеки да може да си изразява мнението, а не както през годините са работили на принципа - един човек каза отгоре и всички надолу по стълбичката изпълняват. Обнадеждени сме, защото ние от една година работим с Делян Пеевски, а за него никой не може да отрече, че той работи за регионите. За една година в регионите на ДПС се е усетило много драстично неговото присъствие. И това го виждат и избирателите.
Аз от десет години съм в партията. Винаги съм следвал заръките, идеологията и каузата, модела на Ахмед Доган, но аз съм нямал възможност да го видя един път на живо. За десет години аз този човек не съм го виждал на живо. Той за мен беше като боговете на Олимп - той винаги е бил митологичен. И след тази ситуация, която се случи преди два месеца, те го принизиха, хората около него принизиха. С тези снимки, с тези видеоклипове, с това да го изкарват по къси гащи, да го изкарват по чехли те свалиха иконата от стената. Фракцията около Доган, която предимно защитава и пази собствения си интерес. Те него не го вкарват на преден план, като лидер, те го ползват като щит. И това стана ясно за цялото общество, но пак казвам, аз десет години съм в партията. Аз съм му лепял плаката, следвал съм идеологията му, но съм нямал възможност да го видя на живо. Един път съм ходил на сараите и то да го защитавам през 2020-а, когато имаше протест. Ако можех да задам един въпрос на Ахмед Доган, бих го попитал - "Защо за десет години не можах да го видя нито един път на живо?"
- Кои райони подкрепят твърдо фракцията на Пеевски?
- Това е относително, защото в Кърджали, например, областният председател на ДПС подкрепя Ахмед Доган, а в същото време в община Кърджали кметът подкрепя Делян Пеевски. В община Джебел кметът също подкрепя Делян Пеевски. Има места, където областните председатели са с Делян Пеевски, а кметовете са за Ахмед Доган, както и обратното. Но Търговище, Хасково, Стара Загора, Пазарджик, Видин, Монтана, Кюстендил, Пловдив видимо подкрепят Делян Пеевски, защото те досега не са свикали органите, които вземат решение за отстраняване. За наказания в партията те не можаха да съберат националния съвет. Националният съвет се събира и се състои от 240 души. В него има кметове на общини, областни председатели или младежки областни председатели. Те там нямат мнозинство. Те не можаха да ги съберат. Това е знак, че Ахмед Доган и неговото крило го нямат този превес над Пеевски.
- Какви са нагласите на хората в Търговище?
- Ще подкрепят областния председател Хамди Илязов. Той е един от най-дългогодишните мандатоносители на областен председател. Мисля, че е рекордьор в страната. Той е разпознаваем от всеки един човек в цялата област, от всяка една община. Той освен партийно им съдейства и като човек, и като бизнесмен, те го подкрепят него. Всеки малко или много се е добрал до Хамди Илязов.
- Как се стигна дотам той да избере страна?
- Ами... вижте сега, той е избрал страна, която е по-добра за самия избирател. За самия избирател е по-добре в момента да подкрепя Делян Пеевски, защото Делян Пеевски работи със замах. Работи със замах и както в парламента, така и в партията, и решава проблеми. Той наистина работи. За 35 години е трябвало да дойде един етнически българин, за да съдейства, за да назначи.... чрез служебно правителство ние имахме 10 областни управители. Той дава път на младите. Еднакво близък е до всеки един етнос, независимо турци цигани помаци. И ние за това от Областния съвет сме взели решение да подкрепим Делян Пеевски.
Аз не приемам и отстраняването на Хамди Илиязов като легитимно. Значи фракцията на Доган казва, ние се оттегляме от групата на Делян Пеевски, защото той взема решенията еднолично, и изведнъж отиват при Доган в сарая в Росенец, за да правят ЦОБ, организират централно оперативно бюро, на което нямат кворум. От 24 души Централно оперативно бюро те имат десет и вземат решения. Колко журналисти питаха Илхан Кючюк- "Имахте ли кворум?" и те казват, "Ами то за това няма нужда от кворум, той Доган, каквото каже". Хората, които са избирани на тези постове, те са избирани на конференции, на редовни изборни конференции. То това не е фирма да ги назначаваш и да ги уволняваш.
- Как мислите да стартирате Вашата кампания?
- В Търговище нашата кампания започва много, много преди официалното откриване на кампанията, защото ние сме в постоянен контакт с избирателя ежедневно. Работим за неговите проблеми, свързани с всичко - с ежедневието им, здравеопазването им, с начина им на живот, но тази кампания ще бъде малко по-различна, защото ще ни трябва повече време да обясним на обикновения човек какво се случва. Една разяснителна кампания, която най вероятно младежите ще я поемат, защото на тях им приляга. Много е важно да се отбележи, че за първи път реално с лицата си и пред медии, пред национален ефир застанаха хора, които казаха "Ние подкрепяме Делян Пеевски". Не с онлайн декларации, не от уста на уста.
- Как ще се редят листите?
- Листите се редят по същия начин, както си е било от преди години на предишни избори. Почва се от местни съвети по селата, минават през общински съвет, през областен съвет, обсъждат се кандидатурите. Всеки има право да предлага всеки и всеки има право да се самопредлага. Събират се имената, обсъждат се на областния съвет. И вече в София на централно ниво се преценява. Това си е демократичният начин - тръгва от най- малката структура и се стига до ръководството на партията да се обсъждат нещата.
- Хипотетично, ако спечелят и двете фракции, и ако влязат парламента, после какво ще се случи?
- Този сблъсък няма да се реши окончателно на тези избори този. За този сблъсък ще минат години, за да се види кой е прав, кой крив, кой за кой заел правилната позиция и какви ще са последствията. За доброто на избирателя не би трябвало да бъркат местната власт с централната власт. Така че, когато става въпрос за теми, свързани с централната и местната власт, мисля че и двете фракции би трябвало да мислят единодушно.
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.