Кандидат-президентите да дебатират по важни за нацията въпроси, а не да се заливат с компромати. За това призова президентът Росен Плевнелиев в обръщение по повод предстоящите президентски избори на 6 ноември. Според държавния глава един от важните въпроси, по който трябва да се дебатира е "за" или "против" президентска република:
На идващите президентски избори кандидат-президентите не бива да се заливат с компромати, а да дадат отговори на въпроси от изключителна важност за нацията. Например: за или против президентска република, за или против промени в Конституцията, за или против повече правомощия за президента, кои са кризите в ЕС днес и да се дадат решения за тяхното преодоляване. Как да се повиши доверието на гражданите в институциите, как да се противопоставим ефективно на продължаващата корупция, на неглижирането на институциите и върховенството на правото? Кои да бъдат приоритетите на предстоящото председателство на България на Европейския съюз и на Националната програма за развитие „България 2030“? Ще бъде ли поставен под въпрос зададеният курс на активно и достойно членство на България в Европейския съюз и НАТО, който отстоявах? Как да задълбочим и развием своята интеграция в тях? Нека чуем аргументите и ангажиментите на кандидат-президентите по същество, нека запомним техните обещания, нека изискаме от тях след това да ги изпълнят.
Плевнелиев посочи, че някои кандидат-президенти обещават ревизия на геополитическата ориентация на страната и призова избирателите да гласуват с разум, защото членството на България в Европейския съюз и НАТО няма алтернатива и то е "съзнателен цивилизационен избор".
Президентът допълни, че ЕС не е сбор от "високоплатени чиновници и правила за управление на еврофондове", а общ стремеж за изграждане на "общоевропейско пространство за мир". "Важно е всеки един от кандидатите за президенти да демонстрира кои са ценностите, които изповядва, кои са стратегическите приоритети, които ще развие, в каква посока ще движи страната", допълни той.
По думите му външната политика на България не бива да залита в една или друга посока, а трябва да бъде принципна и балансирана. "Надявам се всички кандидат-президенти да споделят позицията, че решението за България е в интеграцията с прогресивното човечество и в общността на демократичните държави. Решението е в образованието и иновациите, в модернизацията и високите технологии. Решението е в повече, а не по-малко демокрация. Демокрацията е върховенство на закона, а не на интересите. Демокрацията е силни институции, не силни лидери. Демокрацията е независимост на властите и баланс между тях, а не зависими политици и безлични институции. Имаме още много път да извървим, за да постигнем националния идеал за „чиста и свята република“, чийто съвременен прочит е демокрация от европейски тип и социално-отговорна, а не олигархична икономика. Кандидат-президентите трябва да ни убедят, че няма да спрем по средата на пътя, да загубим посоката и вече извоювани демократични постижения", допълни Плевнелиев.
Държавният глава заяви, че институцията на президента има авторитет, който трябва да бъде запазен и призова кандидат-президентските двойки да проведат такава кампания, която да допринесе за съхраняване на авторитета на президентството. "Вярвам, че достойното поведение ще бъде оценено от гражданите", каза още президентът.
Той смята, че в кампанията няма място за политически нападки или "войнстващ популизъм", с които някои политици опитват да привличат гласове. "Проблемите са реални и видими за всички. Това е възможност за кандидат-президентите да покажат своята визия за решаването им. Нито една от кризите няма да бъде разрешена от само себе си или в резултат на агресивна политическа риторика. Предстоят трудности и изпитания, трябва да бъдем подготвени за тях. Затова е толкова важно политическото лидерство – да отстояваш уверено своите позиции, да се водиш от ценностите, убежденията и обещанията, заради които си избран", заяви президентът.
Той даде за пример своя мандат, в който е работил за приемственост. "Продължих и надградих много от инициативите на предишните президенти, като стартирах и нови такива. Вярвам, че доброто трябва да се отстоява, съхранява и развива", каза още държавният глава. Плевнелиев акцентира и на това, че в мандата си е дал път на пряката демокрация "с инициирания от мен на два пъти референдум и с проведените две и предстоящо трето национално допитване в моя мандат".
Вярвам че пряката демокрация е онзи инструмент, който може да приобщи гражданите към политиката, като бъдат съпричастни с взимането на решения по важни за страната въпроси. Искам ясно да заявя, че референдумът не е панацея за всеки проблем и не бива да се използва популистки и по теми противоречащи на Конституцията, заключи държавният глава.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?