България е изпратила писмо до Европейската централна банка за завършване на процеса на оценка за установяване на тясно сътрудничество по отношение на Банковия съюз - поредна стъпка към влизане в т.нар. чакалня на еврозоната (ERM II).
Това стана ясно от съобщение на Министерския съвет .
По-рано днес от "Дондуков" 1 съобщиха, че премиерът Борисов е разговарял с френския президент Еманюел Макрон. Борисов е благодарил, че още през 2018 г. по време на българското председателство на Съвета на ЕС президентът Макрон е подкрепил идеята България да се придвижи към чакалнята на Еврозоната.
"Разчитаме на подкрепата Ви за ERM II и днес, след като сме подали официално документи към ЕЦБ", цитиран е да казва министър-председателят.
Става дума за това, че България е изпратила писмо до Европейската централна банка за завършване на процеса на оценка за установяване на тясно сътрудничество по отношение на Банковия съюз. Това е предпоставка за последващо кандидатстване и приемане в ERM II.
Разговорът с Еманюел Мекрон е бил основно за пандемията от коронавирус.
"Коронавирусът промени живота ни и изцяло пренареди дневния ред на ЕС. Защитата на живота на гражданите в момента е основен приоритет. В тези кризисни времена е от огромно значение да се възползваме от всички инструменти, с които разполагаме в рамките на ЕС, за да успеем в битката срещу COVID-19", казал Борисов на Макрон.
Двамата лидери са обсъдили актуалните данни за разпространението на коронавируса и мерките, доказали ефективност при ограничаване на заболяването.
"Справянето с такова безпрецедентно предизвикателство на равнище ЕС е невъзможно без координиран подход на съвместните мерки за смекчаване на социално-икономическите последици от кризата", посочил българският премиер.
Той е бил категоричен пред френския президент, че днес, повече от всякога, е необходимо единство и отстояване на принципа на европейската солидарност в името на възстановяването на нормалния начин на живот на гражданите на ЕС.
Борисов е отбелязал, че и във времето на извънредните мерки на националните държави, България остава ангажирана с опазването на върховенството на закона, принципите на демокрацията и правата на човека.
Премиерът Борисов е посочил още, че страната ни ще участва в Международната виртуална донорска конференция на 4 май, организирана по инициатива на председателя на Европейската комисия, чиято цел е да се осигури финансиране за борбата с пандемията.
Премиерът е запознал Макрон с действията на правителството и индустрията за реорганизиране на българската икономика в условията на пандемия от COVID-19. Той посочил, че текстилният бранш у нас от март произвежда предпазни облекла, шлемове и очила за нуждите на българските лекари, сестри, санитари, лаборанти и за всички служители, пряко участващи в борбата с коронавируса. Такива мостри на защитни облекла и маски вече са изпратени в Париж и страната ни е в готовност да съдейства и помогне с количества.
В хода на разговора президентът Макрон е приветствал навременните мерки, наложени от българското правителство срещу COVID-19, както и постигнатата реорганизация в индустрията. Премиерът Борисов е пожелал успех на учените от институт в Монпелие, които са започнали клинично изследване с определено лекарство дали то може да се прилага ефективно при пациенти, заболели от COVID-19.
"Ако в тази сфера обединим усилия, ще можем да получим резултати по-бързо", е казал премиерът Борисов пред Макрон, цитиран от правителствената пресслужба.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)