Българското индустриално производство е много по-голямо, откогато и да било в периода на социализма. И расте експоненциално в последните години. Не само обемът е рекорден. Скоростта, с която расте през 2020, 2021 и 2022 година е рекордна.
Износът на индустриални стоки, произведени в България, чупи всички исторически рекорди. Т.е. България не е деиндустриализирана държава. Точно обратното - България е една от държавите в горната част на таблицата по индустриализация в Европа. Гледано към брутен вътрешен продукт е трета-четвърта-пета в Европа. Първа е Чехия.
Това разказа в студиото на OFFNews Радан Кънев в разговор с главния редактор Владимир Йончев.
Българският евродепутат от Европейската народна партия е докладчик по директивата за индустриалните емисии. Това е едно от най-големите европейски законодателства.
Директивата обединява 7 по-стари директиви, които определят какви токсични емисии могат да излъчват различните ключови индустриални производители. Има норми за стоманена промишленост, за въглищни централи, за медодобивни комбинати, химическата индустрия.
Не става дума за въглеродните емисии, не става дума за климатичната политика, която се бори с парниковия ефект, а за директните замърсители, които пряко вредят на здравето ни през въздуха, водата и почвата. Ако говорим за Маришкия басейн - не колко той доприная за парниковия ефект в глобален план, а колко точно трови хората, които живеят близо да централите със серни окиси и с живачни окиси.
Приключваме двугодишна работа по това досие, по него имаше стотици часове преговори, разказа Радан Кънев.
Част от темата е и трансграничното замърсяване. Макар че в повечето случаи индустриалното замърсяване се разпростира от няколко километра до няколко десетки километра, ние добре познаваме случая, в който Гюргево трови Русе в продължание на 30 години.
Радан Кънев разказа, че първоначалното предложение на Европейската комисия е било много радикално и е криело риск за затваряне на голяма част от европейските производители. Освен това е имало множество бюрократични изисквания, които по никакъв начин не чистят въздуха, но тровят душите на счетоводителите с бумащина.
Там мисля, че се справихме блестящо, и постигнахме ефект, с които въздухът да стане по-чист, без това да струва камиони хартия и административни разходи на бизнеса, коментира Кънев.
Индустрията ни е по-чиста от германската
В сравнение с 80-те, но и в сравнение с 90-те години, българската индустрия е уникално чиста. Естествено винаги може да е по-чиста, няма идеално чиста индустрия на този свят. Но тежките индустриални производители в България в момента са по-чисти откогато и да е било в историята.
В момента в голямата си част българската индустрия е малко по-чиста от повечето индустрии в Германия и много по-чиста отколкото доста индустрии в Испания и Италия. Голямото изключение и големият проблем са въглищните централи - не само тези, които са под съмнение, че не спазват стандартите, но и трите големи - двете американски и държавния ТЕЦ Марица - изток 2, за които няма съмнение, че полагат най-добрите възможни усилия. Но материалът, който горят - маришкия лигнит е изключително некачествен. По тази причина България има дерогация - т.е. ние имаме право да отделяме много повече живачни и серни съединения от нормално разрешените в Европа.
--------------
Първата част на интервюто с Радан Кънев, в която си говорим за сглобката, Делян Пеевски и съдебната реформа, можете да видите тук.
Във втората част освен за директивата за индустриалните замърсители, си говорим за това може ли Унгария да бъде изключена от ЕС заради политиката на Виктор Орбан - виж тук.
За да виждате първи видеата на OFFNews, абонирайте се за канала ни в OFFNews!
Владимир Йончев
Владимир Йончев е главен редактор на OFFNews. Завършил е НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ" и специалност философия в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е във вестниците "Новинар", "Стандарт", "Телеграф" и "Македония". Носител на наградата "Черноризец Храбър" за журналистическо разследване.