Появата на мощни инструменти като ChatGPT и Midjourney промени не само редица индустрии, а и ежедневието на милиони хора, включително в България. Изкуственият интелект вече е неразделна част от реалността и работната среда. Това, че е толкова достъпен, създаде вълна от иновации и възможности за постигане на повече креативност, ефективност и ускорен напредък. Несъмнено, появата на работещ AI е революция, резултатите от която тепърва ще стават ясни.
Експертите от SoftUni AI разработиха цялостна програма за прилагането на AI в ежедневието и бизнеса, за да могат българите да са готови да отговорят на тази революция. А днес споделят и прогнозите за развитието на изкуствения интелект в дългосрочен план.
Колко далеч е стигнал съвременният изкуствен интелект?
Новите възможност крият и нови предизвикателства, а революцията тепърва започва, въпреки че вече сме свидетели на толкова много. Инструментите, които бяха създадени на база генеративен изкуствен интелект, се включиха в ежедневието и работните процеси като водещо средство за по-бързото, по-лесно и по-бюджетно решаване на различни задачи.
Вече е сравнително лесно да се генерират текст, изображения, аудио и видео, дори да се пише код. Може да се правят дизайни, а и образователни материали, таргетирани кампании и анализи на големи обеми от данни. Колкото повече време минава и намираме нови приложения на генеративния AI, толкова повече ползи се появяват – ускорена работа, повече творчески възможности, повече свободно време.
Това, което изкуственият интелект не е постигнал все още, е съвършенство на резултата. Въпреки високото качество, особено при изпълнението на задачи като писането на текст и генерирането на код, визии и аудио, AI все още има навика да „халюцинира“. Т.е. макар нещо да звучи или изглежда правдоподобно, може да е напълно измислено.
Затова човешкият контрол и проверката на това, което инструментът изкарва на изхода след отправено запитване, продължава да е от водещо значение при работата с AI. Но за да бъде проверката успешна, трябва да познаваме различните инструменти, техния метод на работа и как да извлечем най-доброто като резултат.
Само с подобна подготовка, каквато предлага и програмата на SoftUni AI, можем да сме сигурни, че ще овладеем възможностите на тази революционна технология и ще извлечем максимума от нея. По този начин намаляваме и рисковете, свързани с използването на тези инструменти.
Какво да очакваме от развитието на AI?
От $36 милиарда през 2024 до $356 милиарда през 2030 – прогнозите показват, че пазарът на генеративен изкуствен интелект ще расте средно с 46,47% на година. Скоростта на развитие на инструментите ни обещава да станем свидетели на все по-голямо влияние не само върху отделни процеси и индивидуални бизнеси, а и върху глобалната икономика и пазара на труда.
Предстои да преживеем все по-дълбокото внедряване на този тип инструменти и изменението на цели професии под влиянието им. Тепърва изкуственият интелект ще ни помогне в премахването на смятани за непреодолими бариери.
Очаква се този тип решения да започнат да работят все по-автономно и все по-коректно, за минимизиране на човешката намеса. Но истината е, че най-сериозното предизвикателство, което ни очаква, е намирането на баланс между иновациите с помощта на AI и адаптацията на хората. А това изисква не просто доброто разбиране и владеене на тези решения, а и залагането на ясни стратегии за тяхното внедряване и управление.
Как се развиват умения, устойчиви в AI времена?
Главоломната скорост на развитие на изкуствения интелект не трябва да плаши никого. Ключът към успеха в тази ситуация се крие в адаптивността и способността да се учим непрекъснато. Като все по-значими се доказват уменията за ефективно взаимодействие с AI, а това ги прави и устойчиви във време, в които точно тези технологии ще се развиват.
Днес всеки, независимо от професия, реализация или етап от живота, може да има полза от разбирането на основните принципи на инструментите с генеративен AI. Всеки може да спечели от способността на тези решения да помогнат с ежедневните ни задачи, с планирането и анализите, които се изискват от нас.
Затова и от SoftUni AI разработиха цялостна програма за приложение на AI в ежедневието и бизнеса. С фокус върху практическото усвояване на принципите на работа с такива инструменти, обучението осигурява конкурентни знания и умения, които ще стават все по-важни. Независимо дали става дума за студенти, предприемачи, професионалисти или ентусиасти, овладяването на AI решенията е една от най-добрите инвестиции за следващите години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Лореров
Борисов предрече провал на срещите на ''Възраждане''
случайно прочетох
Пеевски обяви готовност да управлява и поиска нови избори
flatko
Наградиха Пеевски с медал за особени заслуги към украинския народ
Лореров
Мария Габриел става председател на Института ''Робер Шуман''