Как всеки може да стане инвеститор: Пламен Русев в подкаста на OFFNews
Пламен Русев е известен в предприемаческите среди най-вече с Webit – световна общност и големи форуми, ориентирани към технологиите, иновациите и стартъпите. Webit става основа на редица други негови начинания, които имат за цел да подобрят средата за инвестиции и нови идеи в България и не само. Сред тях е Webit Investment Network (WIN) – специална инвестиционна компания, който извършва дялови финансирания в перспективни компании. Идеята му е да демократизира рисковите инвестиции, които до момента бяха затворени за най-богатите и големи в сектора.
Това става благодарение на факта, че WIN е публична на Българската фондова борса (БФБ). Чрез инструмента BEAM, фондът събра капитал от 6 млн. лева, почти 5 млн. лева от които вече са инвестирани в шест перспективни дружества. Всеки желаещ може да закупи от предлаганите акции на WIN на борсата и така да участва в тези инвестиции.
„Чрез WIN ние даваме шанс на всеки човек да влезе в сферата на инвестициите в компании в етап от развитието им, когато те вече имат приходи и им престои бърз и сериозен ръст. Досега сделки в по-късните инвестиционни рундове бяха затворени само за топ фондовете и за богатите фамилии“, казва Пламен Русев в подкаста на OFFNews.
Рисковите инвестиции неслучайно се наричат така, защото изискват голямо количество знания, световна мрежа от контакти и много добра оценка на инвестиционните възможности и компаниите. WIN намалява риска, като не инвестира в най-началните етапи (т.нар. Seed рундове – бел. ред.), а в последващите А, B, C рундове: WIN допълнително понижава част от риска поради няколко причини. Първата е, че подборът на компаниите, в които се влагат средствата е много стриктен и осъществен от колективната интелигентност на няколко стотин професионални инвеститори ит цял свят - едни от най-големите фондове. Пресяването става в рамките на Founder’s Game състезанието на Webit и всяка година включва хиляди кандидатури от над 150 държави, обяснява Русев.
Следващият фактор за понижаването на риска е, че се търсят дружества, които вече имат пазарна реализация и доказано работещ бизнес модел, с готов и наличен продукт или услуга. Последният е да се изберат такива в различни и перспективни сектори. В инвестираните до момента шест компании, BeeHero (Израел/САЩ) и CH4 Global (Австралия:/САЩ) са позиционирани в технологии за земеделието и хранително-вкусовия отрасъл. InHeart е в здравеопазването, като създава дигитален „двойник“ на сърцето на даден пациент. Elephant in a Bix (САЩ) е в областта на създаването на нови патентовани материали за мебелната и строителната индустрии. Разработва две иновации, базиран на рециклирана хартия, които правят мебелите по-издръжливи, по-леки, по-компактни при транспорт и складиране. ИКЕА вече избра техните материали за своите продукти - дивани и столове, обобщава гостът.
„През 2024 г. две от тези шест компании получиха най-високо световни признания. Едни от водещите медии като списание Times и FastCompany ги определиха съответно за иновация на 2024 и топ компания в храните и земеделието”, коментира Русев. „Което показва, че процесът ни за подбор и инвестиция са така организирани, че да постигнем топ световни резултати“.
И шестте компании вече имат присъствие на пазара. Според Русев, наред с Elephant in a Box, която продава патентни права и материали на IKEA, inHeart вече се ползва от най-големите здравни заведения в света, ISchool увеличи приходите си с над 7,5 пъти след инвестицията в нея и тази година постига над 10 млн. долара и печалба над 2 млн. долара, BeeHero ще завърши годината с над 70 милиона долара приходи и като най-големия доставчик на прецизна полинация в света, VUZ също постигнаха над 10 млн. долара приходи, а CH4 Global не само построи първия в света завод за тяхната специална патентована формула, но продукцията му е продадена за следващите две години, а преди седмица обяви, че подписва договори с Индия, Аржентина, Уругвай и Парагвай в допълнение към Австралия и Южна Корея. Компанията предоставя решения за пазар с над 1,5 млрд. едър рогат добитък и това е само началото на техния ръст, като компанията очаква 1 млрд. долара приходи на година след 2027 г.
WIN инвестира във всички тях, защото има специално право, което получава от Webit, при по-големите и по-ниско-рискови инвестиционни рундове – A и B. С. Както големите инвеститори в рискови инвестиции, така и акционерите в WIN ще трябва да почакат за голяма възвращаемост. Това се случва при успешно излизане, когато съответната компания бъде продадена на някой по-голям играч или излезе на борсата. WIN в момента подготвя увеличение на капитала, който ще бъде реинвестиран във вече избраните шест дружества, плюс, че ще инвестира в новите победители от Гранд финалите на Founders Games в Давос, по време на Световния икономически форум които се организират през последните 15 години от Webit, като така допълнително ще диверсифицира портфолиото.
Пламен Русев е оптимист за предприемаческата среда у нас, като според него вече има изградена жизнена екосистема. Той потвърждава, че има спад на инвестициите след пандемията, но това беше тенденция в световен мащаб. Просто, както при повечето неща, тя дойде в България с леко закъснение.
„Инвестирам в български компании през фондове и един от тях почти ми е върнал вложенията вече. Това е рядко явление в Европа и е атестация за потенциала на екосистемата у нас“, подчертава Русев.
Той допълва, че българските предприемачи не трябва да се ограничават само с местния пазар и трябва да гледат на глобалния. Защото иначе нямат шанс да се развият отвъд възможностите за регионален фактор.
„Има не само един град, има цяла планета, а дори вече мислим и за другите планети. Защо искаме да отидем на Марс – точно това е предприемачът, той никога не се спира“, завършва Русев.
Вижте целия разговор в подкаста на OFFNews в YouTube.