Увеличението на заплатите в здравеопазването, договорено в колективния трудов договор (КТД) между Министерството на здравеопазването (МЗ) и Българския лекарски съюз (БЛС), е финансово обезпечено от последното редовно правителство. Това беше направено чрез безпрецедентен за последните 15 години скок в цените на клиничните пътеки, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) - средно с 25%.
Това припомня в позиция до медиите доц. Васил Пандов, началник на кабинета на министър Асен Сербезова, опровергавайки твърденията на служебния здравен министър Асен Меджидиев, че споменатото увеличение е пиар на предишните управляващи.
На форум на Столичната лекарска колегия, посветен на лекарката грешка, Меджидиев заяви, че финансовият ресурс за повишението не е бил осигурен и че при всяко увеличаване на заплатите в сектора трябва да има устойчивост.
Според Пандов, болниците, които имат достатъчно пациенти и се управляват добре, са постигнали договорените в КТД нива на заплати.
На този фон будят недоумение коментарите на служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, че повишението на възнагражденията на медицинските специалисти е PR ход на министрите на здравеопазването и на финансите в кабинета на Кирил Петков. Странно е не само твърдението му, че няма пари, но и фактът, че д-р Меджидиев прави това „откритие“ сега в качеството си на служебен министър, след като в качеството си на председател на най-голямата лекарска колегия в състава на БЛС на практика е подкрепил договорените в КТД минимални основни заплати, посочва доц. Пандов.
Той изтъква, че през последните 12 години, включително по време на служебното правителство на Стефан Янев, не е провеждана никаква политика по доходите на медицинските специалисти. По думите им за първи път е бил подписан КТД в сектор „Здравеопазване“, с който възнагражденията на здравните кадри бяха увеличени не просто с 5-10%, какъвто бе подходът до момента, а на 1500 лв. основна заплата за специалисти по здравни грижи и на 2000 лв. за млад лекар.
Със задна дата от 01 май 2022 г. съгласно заложените нива в КТД бяха повишени възнагражденията на работещите в структурите, които са на пряка издръжка от МЗ – центрове за спешна медицинска помощ, държавни психиатрични болници, центрове по трансфузионна хематология и други. За това бяха отделени близо 22 млн. лв., припомня Пандов и посочва, че в последните дни на кабинета Петков с около 10% са били вдигнати заплатите на служителите в НЗОК.
В позицията се изтъква, че заплатите на служителите в РЗИ и останалата държавна администрация е трябвало да бъдат увеличени, едва след реформа за оптимизиране на разходите. "Служебното правителство обаче даде 10 млн. лв. на тази администрация без никакви реформи и заложени цели", посочва той.
По думите му увеличението на клиничните пътеки, което гарантира около 250 млн. лв. месечно за болниците, е било подкрепено от БЛС, който е подписал анекса към Националния рамков договор без възражения.
Неотдавна от НЗОК отчетоха, че около 40% от лечебните заведения се успели да постигнат по-високото заплащане на служителите си. Веднъж увеличени според КТД, заплатите не могат да бъдат намалени едностранно от работодателя.
Разбираме притесненията на служебния министър на здравеопазването. Много е трудно да отговори на очакванията на медицинските специалисти, на които кабинетът на Кирил Петков за първи път даде надежда за справедливи възнаграждения. Да се вменява несъществуваща вина не помага, д-р Меджидиев. Необходими са действия и политическа воля, каквато ние показахме, че имаме, посочват в позицията си доц. Васил Пандов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)