Войната в Украйна: Одеса се противопоставя на Русия, като показва признаци на живот

Андрю Хардинг, Би Би Си 29 март 2022 в 16:46 6834 5

Снимка Източник: BBC

На фона на свирещите сирени за въздушно нападение, контролно-пропускателните пунктове, кварталните патрули и непрестанните страхове от руски атаки - откъм морето, въздуха или сушата - историческият и космополитен украински курортен град Одеса леко се опитва да възстанови прочутия си спокоен ваканционен дух, сякаш приемането му е форма на противопоставяне срещу Кремъл.

"Музиката е живот. Когато музиката замлъкне, всичко може да се случи. Музиката е начин да защитим съзнанието си", казва музикалният критик Олександър Пролетарски, седнал на бар стол в тъмно заведение в мазе близо до центъра на града.

Но неотдавнашното повторно отваряне на клубове, плажни ресторанти и салони за маникюр в Одеса не е просто израз на непокорство или икономическа необходимост. То отразява и нарастващото доверие на местните жители в хода на войната срещу Русия, поне тук, на черноморското крайбрежие.

"Усещам, че градът се съживява. Мисля, че страхът малко се е разсеял. Хората вярват в нашата армия, която ни защитава, и се чувстват комфортно, чувстват се в безопасност. Не мисля, че руската армия побеждава", казва Александър Ходосевич, барабанист на инструментална психеделична банда, седнал с група приятели, след като приключил едночасовия си сет в клуб More Music.

Заведението току-що е отворило врати и организира концерти на живо (и с пряко излъчване) в късните следобеди, за да даде на публиката достатъчно време да се прибере преди полицейския час.

Северно от града, на ветровития плаж, популярен сред туристите през лятото, бръснеща тел, противопехотни мини и чували с пясък блокират достъпа до морето.

"Виждал съм руски кораби. Но те се оттеглиха. Те знаят, че сме заплаха за тях. Обстрелваха ни с ракети. Имаше и безпилотни самолети, които пускаха бомби. Но те няма да успеят тук. Нека се опитат да се приземят - ще ги накараме да платят висока цена", каза Анатолий, 27-годишен украински войник, който обслужва зенитно оръдие.

В нарастващата увереност на Одеса има логика.

Настъплението на Русия по черноморското крайбрежие е спряло. Украинските войски в град Николаев не само защитиха стратегическия си мост, но и според съобщенията изтласкват руските сили обратно на изток.

В Херсон, първият град, превзет от руските войски преди месец, окупационните сили за сигурност сега са обвинявани, че използват прекомерна сила срещу протестиращи цивилни граждани и че отвличат или арестуват местни лидери, за да се опитат да овладеят народните вълнения.

"Когато започнаха да използват този газ, димки и зашеметяващи гранати, започнах да бягам. Беше наистина страшно", казва Лада Даник, университетски преподавател в Херсон, в разговор по Skype.

"[Руснаците] започнаха да отвличат хора, да влизат в апартаментите им и в местата, където живеят хората - протестиращи и активисти. Изглежда, че използват по-заплашителни техники и тактики. Мисля, че са в паника", каза тя.

В Одеса има огромна благодарност за начина, по който украинските войници в места като Николаев и Вознесенск са отстояли позициите си и са блокирали придвижването на руските сухопътни сили на запад. Но можем ли да очакваме амфибиен десант?

Анализаторът по въпросите на сигурността Хана Шелест смята, че Одеса е можела да падне в полза на Русия, ако промосковските лидери са били организирали капитулация в първите дни на войната. Но тази възможност вече е затворена и тя смята, че руските войски трудно биха могли да атакуват откъм морето, без преди това да са изградили база на сушата.

"Струва ми се, че това е просто невъзможно. Ако погледнете техническите условия, стратегическия терен, Одеса никога не е била град за лесно превземане (откъм морето). Историята го е доказала няколко пъти", каза тя.

Междувременно огромните катакомби на града - може би 2500 км подземни тунели, прокопани през последните два века - отново се подготвят като възможни убежища по време на въздушни нападения.

Сега матраци и хранителни запаси се намират в тъмни ъгли на затънтената мрежа, наподобяваща лабиринт, която е била използвана от бягащи семейства и от партизани по време на двете световни войни, както и по време на Гражданската война в Русия.

"Тук има графити от 40-те години на миналия век. На този пише: "Смърт на фашистите" - казва 46-годишният пещерняк и местен историк Максим Баранестски, размахвайки фенерчето си към надписи върху каменна стена с пясъчен цвят дълбоко под земята.

Но в Одеса твърдо се надяват, че историята няма да се повтори и че настъплението на Русия на запад по крайбрежието ще остане осуетено.

Текст и снимки: BBC

Превод: Стефан Йончев

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

2210

5

fishcake1

29.03 2022 в 21:22

Помните ли кой изгори дома на профсъюзите в Одеса, заедно с хората в него?

1600

4

HolyDiver

29.03 2022 в 19:28

Тоя Tarabata1 до вчера ръсеше че няма вирус, днес че няма война. Аз викам да го пратим на фронта ама от руската страна да види великия си вожд какво е предвидил на руските военни - глад, мизерия, военно оборудване на повече от 40г и накрая да те гръмне някой украйнски дрон и да оставиш костите в някое поле за никаква кауза
 
X

Топлофикация подари 200 милиона на Ковачки