Зелен сертификат за имунизация срещу COVID-19 или валиден антигенен/PCR тест с отрицателен резултат се въвежда от утре за достъп до сградите на Народното събрание, напомнят от парламента. Целта на мярката е да се осигури по-добър контрол и превенция на разпространението на инфекцията.
След 6-часов разгорещен дебат депутатите гласуваха за въвеждането на по-строги мерки на 7 януари. Те мотивираха решението си с изравняване на условията с останалите граждани на страната, които влизат на редица обществени места с валиден сертификат или документ за преболедуване. Изискването ще важи както за народните представители, така и за служителите в НС, журналистите и гостите на парламента.
За да бъдат създадени всички необходими условия, Народното събрание осигури два лабораторни пункта в близост до входовете на двете сгради. В тях всеки, който не може да представи зелен сертификат, ще има възможност да се тества непосредствено преди влизане в сградата за своя сметка. Осигурени са и устройства за проверка на валидността на издадените сертификати или направените тестове.
Не се предвиждат допълнителни правила за достъп до сградите на парламента извън предвидените в решението от 7 януари.
Изискването предизвика недоволство сред депутатите антиваксъри и цветисти реплики за ползите от сертификата. "Възраждане" дори организира протест, който за малко се размина без пострадали след щурма на Народното събрание.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му
Никола Цолов се запътва към Формула 1, пишат испански медии