Правителството подготвя екшън план за справяне с бежанския натиск, който се очаква да се повиши със затопляне на времето.
До две седмици две работни групи ще трябва да внесат плана за разглеждане в Министерски съвет. Те трябва да обсъдят строежа на оградата по границата с Турция и помощта, която може да окаже Министерството на отбраната с техника и логистика за охрана на границата.
За това се разбраха на работно съвещание вицепремиерът Меглена Кунева и министрите на вътрешните работи Веселин Вучков, на отбраната Николай Ненчев, на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на земеделието и храните Десислава Танева. Заседанието е второ след свиканата при премиера Бойко Борисов среща в последния работен ден на 2014 година.
Допълнителна среща ще има и между Министерството на земеделието и храните и Министерството на вътрешните работи за изграждането на 110 км чакълирани пътища в граничните зони, които попадат в горския фонд и могат да бъдат изградени от МЗХ.
На срещата беше обсъден и въпросът с евентуалното връщане от други европейски страни на лица, получили или търсещи закрила, които са регистрирани в България, но са били засечени от властите в други държави в ЕС, съобщиха от правителствената пресслужба. На влизане в България като първа страна в ЕС бежанците биват регистрирани от гранична полиция, а потърсилите закрила се въвеждат в европейската система за пръстови отпечатъци Евродак. Според Дъблинския регламент, ако те бъдат заловени в други страни на ЕС за тях се изпращат запитвания към първата страна на регистрация.
През 2014 г. е имало общо 7851 запитвания от над 20 страни в ЕС за такива лица, като 6873 са за връщането им. България е дала 3613 положителни отговора според Дъблинския регламент.
Вицепремиерът Меглена Кунева е подчертала, че тези становища не означават автоматично връщане на лицата, но страната трябва да е подготвена. Въпреки големия брой запитвания, за миналата година са върнати в България едва 180 човека. В тази връзка, а и заради възможността от увеличаване на миграционния поток през пролетта, Министерството на отбраната ще представи списък от сгради, които да бъдат трансформирани в центрове за настаняване на чужденци.
На този етап МО ще се включи с всякаква логистична помощ, от която имат нужда. Включително бихме могли да предоставим и поделения с отпаднала необходимост, които могат да се използват в конкретния случай, но нямаме готовност да участваме с личен състав. Това каза военният министър Николай Ненчев след срещата в министерски съвет за охраната на границата, цитиран от БГНЕС.
Той е категоричен, че Министерството на отбраната няма да строи останалата част от оградата на границата и вероятно тежестта ще падне на областните управители в съответната част от границата.
Министърът посочи, че много ясно са споменати ангажиментите на армията в Закона за отбраната и въоръжените сили. Там нямаме точно такава възможност, каза той за възможността МО да участва с военнослужещи в охрана на границата и каза, че търсят и други различни форми за сътрудничество. „Законът е ясен и категоричен. Границата е приоритет на МВР, така както винаги е било. Тук не би трябвало да има основания за безпокойство ще окажем изключително съдействия на министър Вучков във всяко отношение, съобразно закона“, заяви Ненчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)