Да бъдеш лидер – вродено качество или умение, което се развива с времето? В епизод 12 на видеокаста „Уменията на 21 век“ двама доказани професионалисти – Александра Мечкова, изпълнителен директор на Телерик Академия, и Николай Иванов, бивш капитан на националния отбор по волейбол, обсъждат предизвикателствата пред лидерите днес. От управлението на спортни и бизнес екипи до ролята на личния пример, разговорът предлага ценни прозрения за всеки, който иска да разбере какво означава да водиш другите. Гледайте целия епизод в YouTube.
Как да разпознаем добрия лидер?
Александра Мечкова: Добрият лидер е този, който може да постави егото си на заден план и да работи в полза на колективния интерес. Това често изисква да загърбиш личните си интереси – нещо, което е противоестествено за човешката природа, ориентирана към това да се самосъхрани. Но истинското лидерство означава да намираш баланс – между краткосрочни и дългосрочни цели, между гъвкавост и структура, между това да преследваш амбициозни постижения и да останеш скромен. Да си приятел с колегите си, но и да поддържаш професионална дистанция. На практика лидерът често живее в свят на парадокси, където постоянно балансира между две противоположности.
Николай Иванов: И аз бих допълнил, че лидерът трябва да е добър комуникатор. В днешно време умението да предадеш правилно своите послания, изисквания и задачи е от съществено значение. Те трябва да бъдат разбрани, приети и вдъхновяващи, за да може екипът да иска да ги изпълни с желание.
Има ли разлика между лидер и мениджър?
Николай Иванов: Мениджърството според мен често е като „суха обвивка“ – набор от правила и структури, които задават рамката на бизнес средата. Дрескодът, начинът на комуникация, правилата и процедурите – всичко това оформя мениджърската роля. Лидерът, от друга страна, за мен е творческа личност, широкоскроен и широкоспектърен. Той не просто следва правила, а вдъхновява с присъствието си. Лидерът носи харизма, дух и аура, които не могат да бъдат наложени чрез правила. Той има способността да вижда по-широката картина. Много важно е за един лидер да бъде и визионер. Да не се вглъбява в ежедневните задачи, а да мисли стратегически. Да вижда хоризонта, а не само следващата стъпка.
Александра Мечкова: Разликата е заложена още в самите думи. Мениджърът управлява ресурси, екипи, време и дисциплини. Там усещането за контрол е много по-силно – следиш какво правят хората ти, за да постигнат зададените цели. Лидерът, от друга страна, работи през хората в една много по-комплексна среда, в която контролът отстъпва на заден план. Лидерът често трябва да приеме, че много фактори не са под негов контрол, особено когато става въпрос за външна среда, конкуренция и глобални пазари.
Има ли разлика между това да си лидер в България и в чужбина?
Николай Иванов: Има. Младите често бързат да заминат, без да са натрупали достатъчно опит, което може да ги постави в уязвима позиция. В чужбина лидерите често биват забелязвани повече. Ако имаш качества, това се оценява.
Александра Мечкова: Аз мисля, че разликата е в това какви традиции имаме в тази област, не само по отношение на лидерство, но и в дисциплини като бизнес, маркетинг и т.н. Ние нямаме толкова години история, колкото други нации имат, и затова тепърва започваме да правим първи стъпки в тази посока. Лидерството в България все още е в процес на изграждане.
Може ли всеки да стане лидер?
Александра Мечкова: На някой им е дадено, а при други трябва малко, за да се развие, но изисква основа – желание и осъзнатост. Според проучвания около 70% от лидерските умения се учат в ежедневието, което ме изненада, но логиката е ясна – основата е ключова. Ако липсва тя, дори най-доброто обучение няма да е достатъчно. Важно е осъзнато желание да тръгнеш в тази посока, а не по инерция да гониш следващата кариерна стъпка.
Николай Иванов: Аз съм на мнение, че някои хора просто го притежават. Можеш да го тренираш и практикуваш, можеш да шлифоваш диаманта. Но има хора, които просто го притежават в стойката си, в жестовете си, в начина, по който говорят и мотивират другите. Това са качества, които често не могат да бъдат тренирани, а само усъвършенствани.
Изкуственият интелект ще промени ли лидерството?
Александра Мечкова: Изкуственият интелект е полезен инструмент, асистент и съветник, който може да улесни много мениджърски задачи, но не може да замени лидерството. Лидерът познава екипа си, разбира мотивацията на отделните хора и умее да прецени кога кого трябва малко повече да го бутнеш, кого трябва малко да го дръпнеш назад, защото е прекалено амбициозен и т.н. Това много трудно може да се автоматизира.
Николай Иванов: Изкуственият интелект може да бъде ценен инструмент, но в крайна сметка човешкият елемент ще остане критичен фактор.
Пред какви предизвикателства се изправят жените лидери?
Александра Мечкова: Не харесвам особено деленето на лидерството спрямо пола. Има награди за лидери и отделна такава за жени лидери. Намирам го за много странно. Предизвикателствата основно са в това, че броят жени на ръководни позиции продължава да е много нисък, макар че ние сме в челните места в Европа. Дори процентът жени на мениджърски позиции да расте, броят на дамите на най-високите нива на управление все още е значително по-нисък. Това за мен означава, че много жени нямат достатъчно ролеви модели. Често им се налага да влязат в „мъжките обувки“ и да следват мъжкия пример.
Друго предизвикателство според мен е, че обществото все още очаква от жените да правят две неща: да балансират между професионалния и личния живот, да са едновременно успешни лидери и да са основната сила, която се грижи за децата и дома. Очаква се от жените да правят едновременно две изключително отговорни неща. Тази двойна тежест често води до по-високи нива на стрес и изтощение. Докато мъжете често възприемат една нова лидерска роля като постижение, за много жени тя е просто още една отговорност. Едно е да гледаш на това само като отговорност, а съвсем друго – да го виждаш като конквистадор: завладях още една нова територия, постигнах още едно завоевание.
Ако искате да научите повече за лидерството, вижте целия разговор в епизода от „Уменията на 21 век“ в YouTube. Чуйте още вдъхновяващи истории и съвети за личностно развитие и усъвършенстване в области като кариерно ориентиране, критично мислене, нагласа за развитие и изграждане на лична мотивация във видеокаста, продуциран от Лидл България. Не пропускайте да се абонирате, за да не изпускате следващите епизоди!
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро