Трайчо Трайков е бивш министър на икономиката и енергетиката в първото правителство на Бойко Борисов. Към края на управлението на кабинета обаче отношенията между двамата се влошиха и Трайков бе освободен от поста си. След това пътищата между двамата се разделиха, а Трайков бе кандидат на десните партии на последните президентски избори, а на последните парламентарни бе част от проекта "Нова Република", воден от ДСБ. OFFNews потърси Трайков за коментар по актуалната през последните две седмици тема за покупката на бизнеса на ЧЕЗ у нас от фирмата на Гинка Върбакова "Инерком".
Ето разговора ни с него:
- Г-н Трайков, вие лично отговорихте ли си на въпроса кой стои зад офертата на Гинка от Пазарджик?
- Мога да имам предположения, но те си остават такива в отсъствието на желание от продавач, купувач и държавни органи да дадат достоверна информация.
- Има ли реална възможност българската държава да влезе в сделката и изобщо необходимо ли е да се търси такова решение?
- Влизането на държавата като акционер е безсмислено, а това, че се обсъжда като възможност, която купувачът приема е много странно.
- Има ли полезен ход от страна на държавата в сегашната ситуация? Скандалът е факт, как може да бъде потушен?
- Държавата може да защити интересите на клиентите и данъкоплатците като провери структурата на финансиране и произхода на капиталите. Оповестяването на тази информация до голяма степен ще извади жилото на скандала, ако всичко е наред, разбира се. Оттам нататък вече КЕВР влиза в правомощията си на регулатор.
- В интервю за БНР шефът на надзора на ЧЕЗ Вацлав Пачеш на практика потвърди, че изтеклата информация за участието на две български банки във финансирането на сделката е вярна и че едва след разрастването на скандала те са се оттеглили. Оттук той стига до предположение, че "Инерком" може и да не плати. Допускате ли такова развитие?
- Шефът на надзора на продавача би трябвало да разполага с най-точната информация.
- В същото интервю Пачеш открито казва и че ЧЕЗ напуска България, тъй като премиерът Бойко Борисов не иска компанията у нас. Как ще го коментирате?
- Би трябвало това да няма особено значение, но всички знаят, че има.
- Къде всъщност е балансът? От една страна инвеститорът не е доволен от нормата на печалба у нас, а от друга - задържането на цените на тока е в интерес на потребителите. В този смисъл държавната намеса при определянето на цените на тока вероятно изглежда в очите на много хора като "робинхудовски" акт срещу лошите ЕРП-та.
- Държавната намеса е законосъобразна и необходима и няма нищо общо с Робин Худ. Държавният енергиен регулатор КЕВР определя цената на мрежовата услуга (разпределение) въз основа на необходимите инвестиции и допустимите разходи и печалба и по закон няма никакво значение дали акциите на ЕРП-то са държавна или частна собственост.
- Преди време от страната ни си отиде и германският гигант Е.ОН. Превръща ли се България в непривлекателно място за инвестиции в енергетиката, а и като цяло?
- Инвестициите в енергетиката често са свързани с определени ангажименти на държавата - в някои случаи разумни, в други прекалени - и ако инвеститорът смята, че те не се спазват следва търсене на изход от страната и търсене на права по предвидените в договорите механизми. В нерегулираните сектори липсата на инвестиции се дължи основно на несигурната правна среда.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)