Ревю: Samsung Galaxy Z Flip 6 или как смартфоните могат да са компактни и с AI
Сгъваемите смартфони се наложиха в два основни форм фактора. Първият, който привлича повече вниманието е този в който телефонът се трансформира в компактен таблет и се разтваря като книга. Вторият е компактният модел, който наподобява старите флипфони. При него екранът е колкото стандартен смартфон, но се прегъва на две. Предимствата му са, че става много по-малък и съответно – по-лек в сгънато състояние.
Samsung беше една от първите компании, които пуснаха на масовия пазар сгъваеми смартфони. Като тя бързо инвестира и в двата форм фактора. Samsung Galaxy Z Flip 6 е последното поколение на компактния модел сгъваем умен телефон на южнокорейския гигант. След шест итерации, качеството на изработка и технологията на сгъваемите смартфони вече напредна толкова, че те са примамлива алтернатива спрямо премиум моделите.
Няма проблеми с механизма на сгъване, със софтуера при различните позиции на екрана или със самия дисплей, който беше най-нежната част от устройството. Всичко това вече се усеща при Galaxy Z Flip 6 и затова Samsung от гледна точка на дизайна не правят големи промени. Подобренията са обновения хардуер, основната камера и най-вече – новите функции за изкуствен интелект (AI), които са основна част от иновациите за настоящата година.
Познат дизайн, нов хардуер
Външно, Samsung Galaxy Z Flip 6 не се различава от предшественика си. Еднакви по размери екрани, общите габарити са идентични, двата тежат еднакво. Подобренията са повече в хардуера и софтуера. Все пак има някои елементи, които компанията надгражда. Това е рамката, която е от подсилен алуминий, но с една идея по-издръжлива от предишния модел. Голямата разлика е, че вече Galaxy Z Flip 6 има водо и прахоустойчивост от IP48. Това означава, че може да издържа на частици с размер над 1мм, както и потапяне до 1 метър.
Екраните са два. Външният е малък и обхваща само частта при камерите с размер от 3.4 инча и разделителна способност от 720x748 пиксела. Основният и сгъваем екран вътре е сравнително голям 6.7-инчов AMOLED със стандартна за пазара резолюция от 1080x2640 точки и 120Hz опресняване. Разликата на Galaxy Z Flip 6 спрямо повечето флагмани е, че екранът е малко по-тънък и изглежда като издължен поставен редом до традиционните модели.
Хардуерно смартфонът идва с флагманския чипсет на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Оперативната памет е вдигната на 12GB, докато конфигурациите с място за съхранение остават същите – 256GB и 512GB.
Батерията е повишена с капацитет от 3700 mAh на 4000. Бързото зареждане остава като стандартното за Samsung – 25W. Подобно на всички смартфони от висок клас на компанията, зарядно в комплекта не е включено.
Основната камера също е надградена, като вече е 50MP. Останалите сензори са непроменени спрямо предходния модел – 12MP широкоъгълен и 10MP селфи вграден във вътрешния екран.
Софтуер, подсилен с AI
Освен хардуерните обновления, централният акцент на новите сгъваеми смартфони на Samsung е интеграцията с AI. Тя е на две нива – такава предоставена от самата компания-производител и втора от тясното сътрудничество с Google. Бележките могат да се форматират автоматично, да се създава кратко резюме на съдържанието, да се превежда в реално време. Това вече е интегрирано и във вградения диктофон на компанията.
Приложението Notes също така позволява да се интегрира, превежда и резюмира текст директно от PDF файлове. Сред някои от иновациите са възможността да оставите AI да ви генерира цветна картинка, само от базова скица. Към тях добавяме и иновациите на Google за Circle to Search, които са налични в S24 серията на компанията.
Тези функции са вградени и в двата сгъваеми смартфона на Samsung. Galaxy Z Flip 6 се възползва по-добре от възможността за разговори със симултантен превод. Смартфонът е в полу-разгънато състояние и се държи от потребителя, докато говори с друг човек на различни езици. Всеки вижда превода от другия на съответния екран. На вътрешния се изобразява този за потребителя, а на външния – на втория човек.
Трябва да се подчертае, че не всички функции работят добре с български език. Samsung засега поддържа напълно само няколко от най-популярните езици, но обещава постепенно да добавя и нови. Обновени са и AI функциите на софтуера за камерите, като Galaxy Z Flip 6 получава и няколко ексклузивни такива. Едната е FlexCam, като можете да ползвате външния екран, за да снимате селфита с основната камера. В комбинация с AutoZoom – опция за автоматично приближение, правенето на подобни снимки става доста лесна задача. Photo Ambient е друга за момента ексклузивна функция за Galaxy Z Flip 6. Тя позволява да задавате фонова картинка на външния екран, която се променя в зависимост от времето – слънчево, дъждовно, горещо, студено и пр.
Заслужава ли си
Samsung Galaxy Z Flip 6 на свободна продажба в България тръгва от 2349 лева, което го поставя в ценовия диапазон на настоящата Galaxy S24 Ultra серия, предвид промоциите. Операторите също така предлагат доста силни субсидии и с подписване/преподписване на договор може да излезе и доста по-евтин.
Компактният сгъваем смартфон на Samsung е за всеки, който иска флагман, но не харесва големите и обемни модели, които се наложиха на пазара. В сгънато състояние, Galaxy Z Flip 6 е наполовина на флагман и е само с малко по-дебел. За хора, свикнали с големите смартфони, в джоба почти не се усеща. Компактността му, в комбинация със софтуерни функции за работа в полу-разгънато състояние го правят доста удобен за работа с една ръка.