OffNews.bg

Пендаровски: България трябва да се извини за ролята на профашисткото правителство в София за депортацията на евреите

За да има помирение, България трябва да се извини за депортирането на македонските евреи, заяви в Скопие президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски в обръщението си пред паметника на 7144 депортирани македонски евреи, които бяха отведени точно от това място, някогашния Монопол на Скопие, преди 80 години в три конвоя до жп гарата и депортирани в лагера Треблинка. 

Во спомен на 7.144 македонски Евреи, наши сограѓани, кои пред 80 години беа депортирани во логорот на смртта Треблинка. pic.twitter.com/d6dYm37kng

— Stevo Pendarovski (@SPendarovski) March 12, 2023

"Никъде в Европа болестната концепция, наречена "окончателното решение на еврейския въпрос", не беше реализирана по-ефективно, отколкото в окупираната тогава Македония. Както в еврейския, така и в македонския език, първоначалното значение на думата справедливост се отнася до това, което отговаря на истината. Справедливост означава да признаеш и назовеш истината и тя да бъде уважавана от всички. За да има помирение, трябва да има извинение за ролята на профашисткото правителство в София по това време в депортирането на македонските евреи", заяви северомакедонският президент, цитиран от местния "Република".

"Сред шестте милиона пострадали евреи имаше и наши сънародници. В тяхната съдба можем да разпознаем всички етапи на Холокоста. Първата стъпка беше дискриминацията. По това време фашисткият режим в София прие Закона за защита на нацията, с който системно се дискриминираха македонските евреи. Лишени бяха гражданство и правна защита, евреите са уволнени от обществена служба, децата са изгонени от училищата, семействата са изгонени от домовете им. Втората стъпка беше изолация. Със заповед на Комисариата по еврейските въпроси евреите трябваше да носят жълтата звезда на Давид на обществени места. По този начин вековният символ на еврейската идентичност беше злоупотребен, за да се стигматизират евреите като различни, чужди и опасни. Третата стъпка беше дехуманизацията", посочи още Пендаровски.

Почти всички евреи от Скопие, Битоля и Щип, събрани в Скопския монопол са депортирани в Треблинка, където в газовите камери са избити близо 1 милион души, сред които и македонските евреи - 98 процента от еврейското население в цялата Македония и една трета от общите македонски жертви във Втората световна война.

"Изправени пред тези факти, сме длъжни да си зададем следните въпроси: имаме ли право ние, днешните поколения, да успокояваме нечия гузна съвест за Холокоста на македонските евреи? Позволено ли ни е да мълчим пред историческия ревизионизъм, който реабилитира извършителите и прославя виновните? Трябва ли да забравяме с чии подписи македонските евреи са били системно лишавани от граждански, икономически и човешки права и изпращани на смърт", попита Пендаровски и поиска извинение от България за ролята на тогавашното профашистко правителство в София в депортирането на македонските евреи.

"Както в еврейския, така и в македонския език, първоначалното значение на думата справедливост се отнася до това, което отговаря на истината. Справедливост означава да признаеш и назовеш истината и тя да бъде уважавана от всички. За да има помирение, трябва да има извинение за ролята на тогавашното профашистко правителство в София за депортирането на македонските евреи", подчерта в речта си Пендаровски.