Всеки втори българин смята санирането за нечестно
88,3 на сто от българите смятат, че проблемите с дупките по пътищата, по тунели и мостове в страната са много сериозни, а всеки втори нашенец е убеден, че безплатното саниране на блоковете е нечестно.
Едва 9,8 на сто от хора мислят, че няма проблем с пътните настилки у нас и че за раздухването на тази тема са виновни медиите.
Това са част от данните от експресен телефонен сондаж сред 805 пълнолетни българи, проведен със самостоятелно финансиране от страна на „Галъп интернешънъл“ на 27 и 28 февруари.
Една четвърт от пълнолетните българи са били преки свидетели на агресия между деца и юноши, става ясно още от изследването.
При цялата условност на такива калкулации, това значи, че близо 1,4 милиона българи са виждали на живо скарвания, тормоз и сбивания между деца и юноши в последните 12 месеца. Числото потвърждава тревожната тенденция на агресия сред деца и юноши, която отново стана център на вниманието в последните дни.
Мнозинство от 61,1% пък твърдят, че в последната една година са попадали на новина, която смятат за фалшива. Това са близо 3 милиона и 300 хиляди души.
"Очевидно темата с т.нар. фалшиви новини се превръща не просто в основен проблем, но и нещо обичайно и очаквано. Това е още един елемент на недоверие в публичната среда", посочват от "Галъп".
Според проучването голямото мнозинство от българите са добре запознати с програмата за саниране – 90,2% от запитаните твърдят, че са чували за нея. 51,8% от тях смятат, че това е добър начин за обновяване на панелните блокове, а 39,9% се съгласяват с крайното твърдение „санирането е голяма кражба“.
49,5% от запознатите със санирането смятат, че то не е честно, 30,8% са на обратното мнение.
Според социолозите очевидно санирането се възприема добре по принцип, но детайлите му събуждат немалко недоволство, което идва от факта, че само малка част от българите могат да се възползват от него. Голямо влияние оказват и подозренията в корупция.