Инжекционна терапия, която може да се прилага от пациента, значително подобрява качеството на живот на пациентите с възпалителни чревни заболявания.
Резултатите от терапията бяха представени от проф. д-р Пламен Пенчев от Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – на Национална конференция по гастроентерология с участието на близо четиристотин и петдесет лекари.
Организатор е Българското дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография с председател проф. д-р Красимир Антонов д.м.н.
Терапията е позната в медицинските среди като Инфлексимаб и е златен стандарт за лечение на улцерозен колит и болест на Крон. Това не е просто биоподобен медикамент, а биоподобрен.
Биоподобрените продукти задължително преминават през независими клинични проучвания както оригиналите. Консервантите са различни и позволяват медикамента да се съхранява до 28 дни при температура до 25 градуса по Целзий. Уникалността му е в неговото подкожно приложение чрез специална писалка с много тънка игличка.
„Получиха се неоспорими доказателства, че подкожната форма на медикамента има същия ефект като венозната форма в блокирането на възпалението. Предимство на подкожната форма е, че може да се използва и без допълнителна имуносупресивна терапия (потискаща имунитета), която иначе е необходима, за да не се образуват антитела срещу лекарството. Допълнително улеснение за пациентите е, че вместо да идват в центровете за лечение на възпалителни чревни заболявания за вливания на терапията, те ще могат да си го инжектират сами“, каза проф. Пенчев.
Пациентът се самоинжектира през две седмици, като вече не се налага да бъде хоспитализиран или да губи време за амбулаторно вливане на лекарството. А това спестява много средства на здравната система, тъй като разходите за лечение значително намаляват. Същевременно пациентите водят нормален и пълноценен живот“, категоричен е Никола Маджаров.
Конференцията обхвана всички области на гастроентерологията – най-голямата дисциплина от вътрешните болести. Неин обект бяха специфичната патология на хранопровода, стомаха, панкреаса, черния дроб, жлъчния мехур и жлъчните пътища, тънките черва и дебелото черво.
„Запознахме се с новостите в тази област, споделихме нашия собствен опит в диагностиката и лечението, както и в мини инвазивните процедури, които се извършват под ехографски контрол и са алтернатива на отворената хирургия. Залата беше пълна и колегите проявиха изключителен интерес“, обясни проф. д-р Росен Николов, д.м – ръководител на Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
4I4ATA
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
baba Yaga
Московска клиника предлага безплатно инвитро с ''материал'' от Павел Дуров