Център за ранна диагностика и лечение на онкологични заболявания беше открит днес в Александровска болница. На откриването присъстваха премиерът Бойко Борисов, здравният министър Петър Москов и регионалният министър Лиляна Павлова.
Лечебното заведение получава 36 скъпоструващи апарата получи Александровска болница в София. Апаратурата е закупена с 16 млн. лева европари и още 6 млн. лева.
“Не мога да не поздравя ръководството на болницата, да не изкажа радостта си, одобрението си - истински ми е приятно, че двамата министри с такъв синхрон, разбиране, усърдие поне по 14 часа на ден на работят”, заяви Борисов, като допълни, че в лицето на министър Москов е намерил "генератор" и "мотор", който да свърже идеите с парите в здравеопазването.
С висококвалифицираната работна ръка, в лицето на докторите и хирурзите и новата апаратура българите ще се убедят постепенно, че няма нужда да ходят да се лекуват в чужбина. Пациентите по-скоро да се връщат на работните си места, за да произвеждат Брутен вътрешен продукт, подчерта Борисов.
Около 1300 онкоболни се лекуват всяка година в Александровска болница, а с новата техника все повече пациенти ще преборват тежката диагноза, обявиха от ръководството на болницата, като връчиха символично чек на Борисов в знак на благодарност за отделените от държавата средства за новия център.
Борисов изрази задоволството си от това, че двамата министри са работили в синхрон.
Той припомни, че в първия му мандат са се сменили четирима здравни министри, но така и не се е намерил такъв, който да свързва парите с идеите.
Премиерът се впечатли от чушка в операционната, върху която студентите се обучават.
"Като гледахме апаратурата, и виждам, че страшно ми прилича това на чушка. Обаче си казвам "Сега, ако кажа, че ми прилича на чушка, кой знае каква след това интерпретация ще получа. И го питам доктора "Кой е този орган, който така прилича на чушка". И той вика: "Ами това е чушка", каза Борисов.
Здравният министър пък се похвали, че в рамките на изтичащия програмен период над 240 млн. лева са вложени в българските болници за нова апаратура, като така на родния пациент се осигурява комплексен подход на лечение и вече няма нужда от здравен туризъм в чужбина.
По програма „Региони в растеж” за периода 2014-2020 г. ще бъдат използвани 160 млн. лева за спешната помощ. Те ще бъдат разпределени за ремонт и ново оборудване на спешните центрове, както и за 400 нови линейки.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.12 2015 в 19:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.12 2015 в 19:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.12 2015 в 18:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир