Как във времето на неограничените възможности, лесната и достъпна комуникация и социалните мрежи, ние ставаме все по-асоциални? Това е въпрос, който напоследък често си задавам, пътувайки в метрото, докато съм навън с приятели или се разхождам сред природата.
Асоциални ли сме наистина и как да го променим? Мислих си тези неща, докато гледах как в продължение на 10 спирки в автобуса момчето до мен не вдигна поглед от телефона си. Беше си сложил и слушалките, за да бъде по-сигурно, че никой няма да го притеснява. Огледах се около себе си и осъзнах как повечето момичета и момчета на моята възраст изглеждат по същия начин. Не ги съдя. Първото нещо, което правя сутрин, отваряйки очи, е да проверя какво се случва в интернет и в профилите, които управлявам.
Мисля си как животът и психиката ни се променя, използвайки Инстаграм и Фейсбук, и колко различна става представата на хората за заобикалящия ги свят.
Имам бегли спомени от първия път, в който чух за Фейсбук. Бях малка, когато сестра ми ми каза, че с приятелите й вече имат Фейсбук. Обясни ми, че е нещо като „Скайп“, но можеш да споделяш публично своите снимки, мнения и нещата, които харесваш. Да, беше така. По-късно и аз си направих профил, беше ми полезно, защото комуникирах много по-лесно с приятели, които не виждам толкова често. Виждах снимките им, което ме караше да се чувствам една идея по-близо до тях.
Днес обаче сякаш основната функция на социалните мрежи – да ни свързват по-лесно – се е изгубила. Потребителите започнаха да мислят не толкова за себе си, колкото за останалите. Как ще изглеждаме пред останалите, ще получим ли тяхното одобрение, вършим ли достатъчно неща с живота си, достатъчно успешни ли сме, как да бъдем харесвани. Всички тези въпроси стоят на дневен ред. Всеки път, в който някой от нас отваря профила си, сякаш го затваря с други мисли. Казва си: „Достатъчно, спирам“, а след минути несъзнателно и по навик отново прави същото. Променено е не само мисленето ни, а и представата за нормалното. Дори самият факт, че по време на срещи с приятели един от тях събира телефоните на останалите, за да можем да общуваме по-добре, води до мисълта, че нещо трябва да се промени.
Според много психолози и статии, които излизат напоследък, потребителите се чувстват все по-депресирани. Това създава огромно напрежение в начина ни на живот и пречи на пълноценното общуване и изграждане на личността. Въпросът „От колко годишни децата трябва да използват подобен тип мрежи и как влияе това на психиката им?“ стои на дневен ред и често се дискутира в медиите.
Именно това е причината в ерата на блогърите и инфлуенсърите, за които лайковете са от огромно значение, Инстаграм да опита да премахне харесванията под всяка снимка.
Сякаш и директорите на големите социални платформи са се замислили за огромното влияние, което оказват на обществото, и са решили да опитат нов похват. В момента Инстаграм тества нова функция, която се състои в това броят на харесванията да остава скрит. Самият брояч бива манипулиран така, че ще бъдем в състояние да виждаме само собствените си харесвания, но не и тези на останалите. Функцията се пробва в Италия, Япония, Нова Зеландия, Ирландия и Австралия.
“Целим това напрежение да се премахне и правим подобни тестове в тази насока. Човек не трябва да живее в такова безпокойство, което го кара да мисли само за това колко харесвания е получил и дали те са по-малко от тези на останалите. Трябва да се фокусираме върху нещата, които обичаме, а не върху харесвания в мрежите“, споделя пред световните агенции Миа Гарлик, директор на политиката на Фейсбук за Австралия и Нова Зеландия.
По думите й „идеята е потребителите да не се чувстват като на постоянен кастинг, а да споделят само историите и нещата, които ги вдъхновяват“.
Съобщава се още, че този тест няма да афектира върху настройките на бизнес акаунтите, където лайковете и посещенията са от огромно значение.
Твърде късно ли е мисленето да се промени?
Моменталната реакция и обратната връзка, която получаваме, често ни кара да сме по-уверени, но и да се обезкуражим. Именно елементът на сравнението трябва да изчезне и всеки да бъде щастлив с това, което има. Дали, независимо от премахването на харесванията, мисленето на хората ще се промени или е ли късно? Може би предстои да разберем.
Важно е да знаем, че животът е извън екрана. Представям си времето, в което любовта и малките жестове ще остават далеч от публичното пространство, срещите ни няма да започват с покана за приятелство във Фейсбук и момчето в автобуса ще вдигне поглед и ще ти се усмихне.
Докато това се случи, би било хубаво по-често да си припомняме, че трябва да се харесваме такива, каквито сме, че имаме право да бъдем различни и да не чакаме одобрението на останалите – с харесвания или без. Защото къде е границата между привидното и реалното, трябва да решим първо ние.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4000
1
22.07 2019 в 17:03
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?