Kъсно снощи турските военни сили са нанесли удари по обекти в Ирак и Сирия, свързани с кюрдската работническа партия ПКК, след като обвиниха именно тази организация за атентата край столицата Анкара, предава Би Би Си.
„Общо 32 цели, принадлежащи на терористите, бяха успешно унищожени“, съобщава турското министерство на отбраната. От турските удари в Северна и Източна Сирия са убити 12 цивилни, включително две деца, и са ранени 25 души. От ведомството са категорични, че ще продължат борбата с тероризма с решителност, "докато не остане нито един терорист".
Различни видеозаписи от нападението по-рано в сряда показват поне двама души, които стрелят с оръжие около входа на предприятието Turkish Aerospace Industries (TAI), което се намира на около 40 км извън столицата.
Министърът на вътрешните работи Али Йерликая заяви, че са били неутрализирани двама нападатели - жена, идентифицирана като кюрдски боец, за която се съобщава, че се е самовзривила.
Нито една групировка не е поела отговорност за нападението, което отне живота на петима души, а 22-ма бяха ранени. Вицепрезидентът на Турция Джевдет Йълмаз заяви, че четири от жертвите са били служители на TAI, а петият е бил шофьор на такси. Нападателите са убили таксиметровия шофьор, преди да вземат автомобила му, за да извършат нападението.
Последва коментар и от страна на президента Реджеп Тайип Ердоган. Той нарече атентата „гнусна терористична атака“ по време на срещата си с руския президент Владимир Путин в изказване, излъчено на живо по телевизията. По-късно той публикува изявление в мрежата Х, в което казва, че силите за сигурност са действали бързо, за да неутрализират заплахата. В допълнение към публикацията си, той спомена, че „нито една терористична организация, насочена към нашата сигурността на Турция, няма да успее да постигне целите си“.
Турските власти наложиха медийна забрана за подробностите от нападението, а потребителите в големи райони на страната съобщават, че нямат достъп до мрежи като YouTube, Instagram, Facebook и X. Турските регулатори също предупреждават и за премахването на изображения в социалните мрежи, свързани с инцидента. Целта е потребителите да не споделят изображения, които ще послужат за целите на тероризма.
Кюрдската работническа партия (ПКК) е забранена като терористична организация в Турция, САЩ и Обединеното кралство. От 80-те години на миналия век се бори срещу турската държава за по-големи права на значителното кюрдско малцинство в страната. Проблемът с кюрдският въпрос е дългогодишен и продължават да се водят преговори. Това, което би довело до стабилизацията на политическата сцена в Турция е появата на лидера на ПКК Абдула Юджалан, който е в изгнание от доста време. Юджалан е арестуван на остров Имралъ през 1999 г, като вече е на 75 г. Въпреки че е в затвора, има огромно влияние в организацията. Противодействието към подобен атентат е трудноосъществим, тъй като кюрдските сили имат огромна логистика, както и подкрепа в страната, дори в парламента имат своя собствена опозиционна партия.
Преди почти две години от терористичната група взривиха и известния булевард "Истиклял" в Истанбул - оживена търговска улица, която започва от площад "Таксим". Атентата отне живота на 6 души. Това е и една от причините поради която се затегна контрола както на границите, така и на площад "Таксим", където до ден днешен обикалят цивилни за по-голяма сигурност на гражданите.
Какво представлява Turkish Aerospace Industries (TAI)?
TAI е ключов играч в турската аерокосмическа индустрия, който проектира, разработва и произвежда различни самолети за търговска и военна употреба.
Тя е компанията, определена от член на НАТО за лицензиран производител на изтребителите F-16. TAI играе роля и в модернизирането на по-стари самолети за използване от турската армия. Двамата основни собственици на фирмата са турските въоръжени сили и гражданското звено на турското правителство, които работят над подобряването на отбранителния капацитет на страната и управлението на военните поръчки.
Взривът е станал по време на голямо търговско изложение за отбранителната и аерокосмическата промишленост, което се провеждаше тази седмица в Истанбул.
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.