Русия ще разположи новата си стратегическа ядрена ракета „Сармат“ още в края на тази година, заяви президентът Владимир Путин, описвайки я като "най-мощната в света", предаде Ройтерс.
Планираното разполагане на ракетата – предназначена да пренася ядрени бойни глави за поразяване на цели на хиляди километри разстояние в САЩ или Европа – се очаква след години на неуспехи и забавяния.
Путин заяви в реч, излъчвана по телевизията, че мощността на бойната глава е повече от четири пъти по-голяма от тази на всеки западен еквивалент, а обсегът ѝ надхвърля 35 000 км.
"Тя има способността да проникне през всички съществуващи и бъдещи противоракетни отбранителни системи", каза той.
Западни анализатори по въпросите на сигурността твърдят, че Путин е направил преувеличени твърдения за възможностите на някои от новото поколение ядрени оръжия на Русия, част от програма за модернизация, която той обяви за първи път през 2018 г.
"Сармат" е претърпял неуспехи в миналото – едно изпитание през септември 2024 г. е оставило дълбок кратер в пусковата шахта, според западни експерти.
Днес руската държавна телевизия показа Сергей Каракаев, командир на руските стратегически ракетни сили, който докладва на Путин за това, което според него е било успешно изпитателно изстрелване на "Сармат".
"Разполагането на пускови установки, оборудвани с ракетната система "Сармат", ще подобри значително бойните способности на наземните стратегически ядрени сили по отношение на гарантиране на унищожаването на цели и решаване на проблеми, свързани със стратегическото възпиране", подчерта Каракаев.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4072
10
13.05 2026 в 15:01
5005
9
13.05 2026 в 05:40
10599
8
12.05 2026 в 21:23
1598
7
12.05 2026 в 20:56
3028
6
12.05 2026 в 19:53
4718
5
12.05 2026 в 19:41
2878
4
12.05 2026 в 19:21
Шефът ти до края на годината щял да пуска ракетата дето ти ни плашеше с нея преди 4-5 години. След 10-тина години може още една да произведат, ако китайците им дадат чипове.
До края на столетието и тостер са обещали да пуснат по магазините. Истински, сделан в русия.
2985
3
12.05 2026 в 19:01
Хахахахаха, "и бъдещи". За тях е питал баба Ванга. Или пък е хвърлял боб. Бяха се поукротили с изхвърлянията за какви ли не вундервафета, сега пак почнаха безаналоговите щуротии. Лол, бе!
7243
2
12.05 2026 в 18:45
-1243
1
12.05 2026 в 18:44
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му