Държавният фонд "Земеделие" реши кой да доставя млечни продукти на учебните заведения през следващата година. Начинът на избор на бенефициентите, регламентиран от закона, обаче не винаги е спазен. Това създава съмнения за корупция, която облагодетелства неколцина приближени до властта млекопроизводители.
Преди време Министерският съвет измени Наредбата за условията и реда за прилагане на схемите за предоставяне на плодове и млечни продукти в учебните заведения – „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. Те са съфинансирани от ЕС и са с общ бюджет от близо 20 млн. лв.
Въведе се задължението директорът на учебното заведение да избере за доставчик млекопроизводител, ако има такъв кандидатствал, а в случай, че са двама - този, който е снабдявал повече училища през изминалата учебна година.
OFFNews разкри в свое разследване, че промените не само ощетяват търговците, но и гарантират монопол в доставките на две фирми - "Млечни продукти Тракия" и ЕТ "Зоров 91". Двете дружества са собственост съответно на Владислав Михайлов и Димитър Зоров. Двамата са назначени през юни 2017 г. за членове в Съвета по животновъдство към министъра на земеделието.
По-големият печели
След разразилото се недоволство МЗХГ пренаписа наредбата, като задължи доставките на мляко и плод за училища и градини да бъдат разделяни на 50% между търговец и производител. Когато кандидатствалите производители обаче са повече от един, доставките по съответната схема не се разделят.
Директорът на учебното заведение трябва да избере производителя, който е сертифициран да произвежда повече видове млечни продукти по Български държавен стандарт (БДС). Те могат да бъдат максимум три - кисело мляко, бяло саламурено сирене и кашкавал.
При равен брой сертифицирани БДС продукти се избира производителят, чиято продукция има повече сертификати за стандарт ISO и/или FSSC за качество.
На 27 септември ДФЗ публикува първите актове за одобрение на доставчици по схема "Училищно мляко".
Както OFFNews алармира, след промените в наредбата печалбата на най-големите млекопреработвателни предприятия нараства главоломно за сметка на дребните и средни търговци.
"Млечни продукти Тракия" увеличава доставките си в сравнение с предходната година с 738% - от 125 учебни заведения на 922. "Зоров 91" ще снабдява с мляко 385 обекта, което е с 494% повече. Първенец обаче е мандрата "ЧЕХ", която отбелязва 9660% ръст в броя на училищата и детските градини, които ще зарежда с млечни продукти - от 5 на 483 учебни заведения.
За кого важи законът?
Изборът на изпълнители по схема "Училищно мляко" поражда въпроса дали Държавен фонд "Земеделие" изобщо е спазил наредбата или победителите са били предизвестени.
Пример за това е решението "ЧЕХ - Йосиф Новосад" ООД да снабдява с млечни продукти СУ "Академик Емилиян Станев" в София, където са кандидатствали 5 производители и един търговец.
В своята документация "ЧЕХ" е посочил, че притежава сертификат за качество, който обаче не влиза в обхвата на наредбата.
Производителят "Полидей - 2" ООД е декларирал 4 сертификата, които му дават предимство, тъй като са критерий за избор на изпълнител. Въпреки това ДФЗ избира "ЧЕХ" да доставя мляко на училището.
Подобен е случаят и в други столични училища, където "Полидей" губи срещу фирмата Димитър Зоров.
ЕТ "Зоров 91" е представила 2 сертификата за качество ISO - половината от тези на конкурента. Те дори не са на регистрирани на дружеството, кандидатствало за доставката, а на консорциума, в който участва, въпреки че в наредбата изрично е посочено, че сертификатите трябва да са на основната производствена база. Противно на логиката ДФЗ избира фирмата на Зоров за изпълнител на доставките.
Интересен е казусът и с две учебни заведения, при които кандидатите са сходни - едното в Сливен, а другото в Карнобат. И в двете училища са кандидатствали "Полидей" и "Млечни продукти Тракия" и местни търговци. Според наредбата в такива случаи, когато производителите в конкурса са повече от един, доставките по схемата не се разделят.
Това условие е спазено в Сливен. Там "Млечни продукти Тракия" печели 100% от доставките за съответното учебно заведение. Не така стоят нещата обаче в Карнобат, където дружеството разделя на 50% доставките с търговеца - неясно по каква причина.
Има ли злоупотреба със стандарта БДС?
Според наребдата, за да се ползваш с предимството на производител, трябва да имаш поне един продукт, който да отговаря на Българския държавен стандарт.
За да станеш ползвател на БДС е необходимо удостоверение от министъра на земеделието и храните, че отговаряш на условията, след което заявката се подава в Патентното ведомство след такса. В края процедурата дружеството се вписва в регистъра на географските означения и едва тогава има право да започне производството на продукти по БДС.
Справка на OFFNews в регистъра показа обаче, че "Млечни продукти Тракия" нямат БДС патент на нито един продукт, включен в схемата "Училищно мляко" - кисело мляко, бяло саламурено сирене и кашкавал.
Фирмата "Зоров 91" също няма патент на всички необходими продукти. Според регистъра кашкавалът, който Димитър Зоров произвежда, не е Български държавен стандарт.
Тези обстоятелства изключват двете предприятия като вероятен победител при избора на кандидат по схема "Училищно мляко". Не само това, грубо е нарушена Наредбата за качеството на храните в детските градини и училищата, която задължава всички млечни продукти, които децата консумират, да отговарят на стандарт БДС.
Сюрприз за победителите
Тази година Държавен фонд "Земеделие" повиши цената на млечните продукти, включени в схема "Училищно мляко".
ДФЗ ще плаща 18,46 лв. за килограм кашкавал или с 6 стотинки повече от предходната година. Сиренето поскъпва с 31 стотинки - от 13,26 на 13,57 лв. за килограм, а киселото мляко вдига цената си с 29 ст. и ще се плаща от Фонда на 2,80 лв. килограмът. Най-голям е скокът в цената на прясното мляко, което поскъпва с 36 ст. - от 1,76 лв. за литър на 2,12 лв.
Изкуственото повишаване на печалбата от схема "Училищно мляко", съфинансирана от ЕС, идва след като три мандри си разделиха 53% от учебните заведения в България. Нередностите при избора на бенефициентите и съмненията за злоупотреба с БДС повдигат въпроса има ли картел на млекопроизводителите с лоби в Министерството на земеделието.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8000
1
11.10 2018 в 17:16
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара