Отричаш ли се от Пеевски? Не. ГЕРБ остават отворени към Новото начало

Кристина Минчева 30 октомври 2024 в 12:42 12099 9
Бойко Борисов

Снимка БГНЕС/Стефан Василев

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

ГЕРБ излязоха с позиция по отношение на заканата на "Продължаваме промяната-Демократична България", че няма да говорят с ГЕРБ за кабинет, ако не приемат декларацията за "санитарен кордон" около Пеевски. От коалицията искат още първата политическа сила да признае, че в парламента има "нелигитимно избрана партия", визирайки "ДПС-Ново начало".

В позицията на партията на Бойко Борисов се посочва, че "няма нова ситуация, която да коментират". 

"Позициите на ГЕРБ бяха заявени още в изборната нощ. Няма нова ситуация, която да коментираме. Единствено ново е признанието на ПП-ДБ, че нямат равноотдалечен премиер. Заблуда, която тиражираха през цялата кампания и вчера признаха!", пишат от партията във Фейсбук страницата си.

В изборната нощ Бойко Борисов обяви - всички парламентарно представени партии са потенциални партньори, но без "Възраждане".

Тази сутрин в ефира на Нова телевизия съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков посочи, че ако ГЕРБ признаят, че в парламента има нелигитимно избрана партия, това ще е предпоставка за започване на разговор. 

"Ако ГЕРБ кажат: "Да, и ние осъзнаваме, че имаме цяла партия в парламента, която е нелигитимно избрана", това ще е предпоставка за разговор. Но ако кажат: "Оо, това не ни интересува", ние няма как да започнем този разговор", заяви Петков.

Той допълни, че отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа сила, но ако ГЕРБ иска да говори с ПП-ДБ, то предложената от коалицията декларация трябва да бъде подписана.

"Предлагаме да бъде подписана декларация, че ГЕРБ-СДС не е зависима от Делян Пеевски, за да започнем разговори. Няма да приемем Бойко Борисов за премиер. Няма и да влезем в управлението на страната с "Възраждане", каза още съпредседателят на ПП.

Вчера (29 октомври) "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха, че ще търсят начин да заформи "санитарен кордон" около лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски в 51-ото Народно събрание.

За целта от ПП-ДБ ще предложат декларация, върху която ще търсят съгласие от другите формации в парламента.

На брифинг в София лидерите на коалицията Кирил Петков, Атанас Атанасов, Николай Денков и Божидар Божанов казаха, че няма да си затварят очите за изборните измами в неделя.

Днес (30 октомври) лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски се закани да пази правата на избирателите си и заяви, че "няма да им отнемат правото на представителство във властта".

"Сега искам да подчертая нещо много важно - като лидер на тези близо 300 000 български граждани, които дадоха своето доверие на ДПС - Ново начало, на всички тези българи, турци и роми, които ни дадоха тази много сериозна отговорност - да пазим и защитаваме тях и техните интереси, аз няма да позволя на никого да ги превръща отново във втора класа хора или да отнеме правото им да живеят в мирна и свободна България. Нито ще допусна някой да ги изолира или сегрегира или да им отнемат правото на представителство във властта. Нещо повече, недопустимо е и е противоконституционно да се отнема основна свобода - всеки да избира и да бъде избиран. Никой да не си го помисля!", допълва Пеевски.

Следете новините ни в :

Кристина Минчева

Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

3935

9

Constanza

30.10 2024 в 20:56

Уважаеми Кок,

То се вижда кой е спонсориран от Путин.

3000

8

Кок

30.10 2024 в 18:24

Преди 1год.гласувах за ПП Дб.мислех че са нещо ново .Отказаха на договорката с ГЕРБ през март за договореното правителство.безмислени избори и разходи.Почвам да мисля че са силно спонсорирани от Путин за да се дестабилизира постоянно родината ни и да не можем да приемем Еврото. Явно Пеевски е патриот и проевропейски.

705

7

AlexT

30.10 2024 в 15:22

2.Тези две мутри са се поставили над Закона,над Демократичното управление на страната ни , искат само те двамата да управляват чрез мутренския им съюз, в ясно противоречие на законите чрез купуване на гласове , чрез престъпния им съюз ,чрез погазване на всички Демократични принципи на управлението ,чрез измами , и чрез ограбване на нашите пари, живот и бъдеще на децата ни !!
Престъпна шайка , която ако не бъде отстранена от властта в страната , утре може да се очаква всичко от нея !!
Призоваваме всички граждани на Републиката , заедно с нас депутатите от ПП-ДБ ,да се противопоставим на тази престъпна банда водена от пеевски и боко сикаджията !!
Утре тя може отново да направи България руска , путинска колония, да забрани, отнеме нашите права и свободи, ако я оставим да действа !!
Кога ще чуем нещо подобно от вас, мухльовци от ПП-ДБ ??

705

6

AlexT

30.10 2024 в 15:20

E, кога мухльовците от ПП-ДБ ще излязат и ще кажат :
Развитието, просперитета,в частност и създаването на почтено, справедливо и честно Правителство на България , на страната ни ,зависи само от това :
Една криминална мутра трябва да влезе в пандиза !! Нещо , което ще стане, ако имаме независим,честен, и принципен Главен прокурор или разследващ Боко - такъв !! Бандата- ръководството на ГЕРБ се бори със зъби и нокти, това да не стане !?
Мутрата им е по-важна, отколкото бъдещето на България !!
Българите трябва да знаят, че две криминални едри мутри блокират пътя на Бълграия към просперитет , към възходящо развитие , да знаят че България е заложник на това : една мутра да не влезе в пандиза и една друга мутра , която също е за там и успешно изнудва първата спомената мутра !
Тези две мутри са се поставили над Закона,над Демократичното управление на страната ни , искат само те двамата да управляват чрез мутренския им съюз, в ясно противоречие на законите чрез купуване на гласове , чрез пр

3015

5

230 млрд баксов

30.10 2024 в 14:10

Всички на протест срещу купения вот!

13799

4

flatko

30.10 2024 в 13:53

ППДБ нямат равноотдалечен премиер, защото никога не са го и обещавали. Те просто казаха, че ще се съгласят на такъв и не държат те да го предлагат.
Но четенето с разбиране иска наличието на глава, а не на тиква.

8058

3

Moirae

30.10 2024 в 13:45

Боклук задръства цяла държава заради лична зависимост. Какво иска още?

-2300

2

Kara Mustafa

30.10 2024 в 13:01

По призива на БОЕЦ има отново покана за участие на столичани, в протестта по повод множеството фалшификации на последните проведени избори у нас, с което страната ни се приравнява с Венецуела и Грузия.
Той отново ще се състои пред Президентството в 18:00 часа.

2985

1

Джендо Джедев

30.10 2024 в 12:57

Боце яко се е фиксирал в равноотдалечения премиер. Повтаря го като латерна от няколко седмици и оправдава дори лошото време с него. Смешник! Да си се гушка с гаджето си Шиши. Накрая дори и корпоративният им вот ще се обърне срещу тях.
 
X

Николай Ненчев: Радев е страхливец!