Регулираната цената на тока е до средата на 2024 г. и след това има механизми, които няма да позволят поскъпване на тока повече от 1-2%, заяви премиерът Николай Денков.
В жива видеовръзка, излъчвана на страницата на Министерски съвет във Фейсбук, министър-председателят заяви, че има твърде много спекулации по темата за цената на тока и че ще се въведат механизми, които няма да позволят рязко поскъпване.
Миналата седмица депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за енергетиката за либерализация на пазара на електрическа енергия на едро до края на 2023 г. при запазване за битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. Според вносителите цената на тока за бита няма да се увеличи.
Компенсациите за битовите клиенти ще се изплащат по механизъм, сходен на компенсациите за бизнеса:
"Никой не може да си позволи и няма да позволи съществено поскъпване на тока. Но в същото време трябва да осигурим конкуренция за работещите в сектора, това е смисълът на тези промени", каза днес Денков.
Електромерите ще бъдат задължение на разпределителните дружества, те трябва да ги сложат и да ги платят. Това е тяхна работа по закон, каза премиерът.
Премиерът коментира, че правителството е рестартирало почти всички сектори и посочи, че е станало ясно, че в сектори земеделие и енергетика има много натрупани проблеми, които са замитани под килима с годините. Денков каза, че правителството е променило начина на субсидиране така, че да подпомогне малките и средните производители.
По думите му се е наложило да се рестартира изцяло процеса по преговори за влизане в еврозоната и Шенген.
По повод протестите на енергетиците и миньорите Денков каза, че неслучайно голяма част от участниците са партийни лица. Според него организаторите имат политически искания и правителството ги разграничава от "истинските притеснения на миньорите и енергетиците".
Денков е категоричен, че преходът към зелена енергия ще се случи и че България закъснява със стъпките в тази посока:
"Трябва да сме наясно, че енергетиката се променя и то много бързо. Ако някой мисли, че може да останем както е било, просто не е разбира ситуацията. Промените ще се случат, а тези териториални планове всъщност помагат на енергетиците да се адаптират по-добре."
Според Денков енергетиците и миньорите все още са заблудени от хора с политически амбиции, но никой няма полза от нагнетяване на напрежението.
Защо не се строи
На въпрос защо строежите по пътната инфраструктура в страната се бавят, Денков обясни, че регионалният министър Андрей Цеков е обявил поръчки за строеж, но те се обжалват и строежите се забавят.
Интерес от забавянето според него имат фирмите, свикнали да получават поръчки много над себестойността. "Искаме да счупим именно този порочен кръг - по-скъпо, за да получим поръчки. Това е основният проблем, пред който е изправено МРРБ", каза Денков.
Един от проблемите е, че за мащабни строежи липсват документи. Премиерът посочи, че трябва да изтекат жалбите по поръчките, за да започнат ремонтните дейности. "Строи се в момента и се отпуснаха средства към общините, но мащабът може да бъде много по-голям, ако се решат тези проблеми", добави той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)