Министърът на външните работи Георг Георгиев и колегата му Тимчо Муцунски са обсъдили двустранните отношения между България и Северна Македония.
Срещата им се е състояла в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, съобщиха от МВнР.
Министър Георгиев е казал, че добросъседските отношения са критерий в процеса на европейска интеграция. Той е акцентирал, че изграждането на добросъседство изисква доверие, открит диалог, предвидимост и изпълнение на поетите ангажименти.
В съобщение от министерството на външните работи се посочва, че министър Георгиев е заявил, че позицията на България по отношение на европейската интеграция на Република Северна Македония е ясна и последователна.
Европейският компромис от 2022 г. включва комплекс от мерки и тяхното цялостно изпълнение е единственият път напред. Вписването на българите, наравно с другите народи, в конституцията на Република Северна Македония е само първата стъпка, реализирането на която ще позволи на Скопие да започне преговори за членство.
Министър Георгиев е категоричен, че предоговаряне или заобикаляне на постигнатите договорености, зад които стои целият ЕС, не е възможно.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-280
1
15.02 2025 в 17:44
Емил Дечев: Няма ''наши'' хора. Има престъпления
Кандев напуска МВР
От днес веригите предлагат ''Кошница с грижа'' за 6 месеца: вижте кои се включиха
Демерджиев: Успех на Кандев, вкл. в политическата му кариера
От днес веригите предлагат ''Кошница с грижа'' за 6 месеца: вижте кои се включиха