Никой не е изразил несъгласие Кирил Петков да е премиер досега. За българския избирател гражданството на Петков не е казус.
Това заяви Даниел Лорер от "Продължаваме промяната" пред бТВ.
На въпрос дали той ще е бъдещия министър на външните работи Лорер не потвърди, но и не отрече. "Очевидно в нашия отбор имаме някакви идеи за позиции, но всички това предстои да се финализира в резултат на коалиционни преговори. Надяваме да се до края на другата седмица да можем да говорим с имена", каза още той.
Бъдещият депутат обясни още, че по време на първите срещи между партиите всички са дали заявка, че са готови да участват и да сложат настрана партийното си его, "за да работим всички за една коалиционна програма, която да можем да изпълним заедно за доброто на България. Надяваме се работните групи да заработят най-късно до средата на следващата седмица по различните сектори на икономиката на България".
На въпрос дали от коалицията се притесняват, че са започнали преговори с политически лидери в оставка Лорер каза: Разбира се, защото е важно хората, с които говорим, да бъдат подкрепени от своите формации. Няма поставени червени линии от нас, или останалите партии, с които водим преговори.
По думите му за Продължаваме промяната е изключително важно да се направи една много активна разяснителна кампания за зеления сертификат, ваксините и ползите от имунизацията.
Няма да пуснем Македония за ЕС поне до края на годината
Според Лорер 14 декември е нереалистично кратък срок за постигане на цялостно споразумение. Темата България е многократно по-важна.
"За нас е много важно да виждаме целите Балкани като един голям регион от 65 млн. души. Колкото е важна историята, която споделяме със Северна Македония, толкова са важни настоящето и бъдещото. В бъдещите преговори ще акцентираме не само върху историята, но и върху съвместните икономически проекти, които можем да имаме", обясни той.
На въпрос дали спорът с Македония може да се прекрати само с признаване на малцинства Лорер заяви, че малцинства не е правилната дума: Там говорим за македонски българи и отстояването на техните права за нас е от първостепенна важност.
Даниел Лорер допълни, че ако оставим единствено историята да движи преговорите занапред, това няма да даде достатъчно добър резултат и за двете страни. "Така, че ще отворим и допълнителни дискусии относно икономическия напредък между двете страни. А историческата дискусия ще се движи успоредно. Така, че и двете страни да бъдат удовлетворени", обясни той.
По думите му работата на историческата комисия не предлага напредък и двете страни се чувстват неудовлетворени от това, което се случва.
"Нейната функция трябва да бъде подпомагаща, но не и единствена в този процес. Спорът е дълбок и ние знаем, че на Балканите нашите народи са обвързани от много дълга история. Тези дискусии трябва да извървят своя път. Това се случва между всички междусъседски народи на Балканите и няма начин това да е единствения път за разговори между нас и тях", каза още той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2210
2
17.11 2021 в 22:05
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)