БСП-София: Войната срещу Паметника на съветската армия е път към забрава на Втората световна война

OFFNews 25 февруари 2022 в 18:18 1695 5

Паметникът на съветската армия ще остане в българската памет като най-свиден спомен за подвига на армията-победител във Втората световна война. Ще се запази и като спомен за онези нечовешки беди, които могат да причинят фашизмът и неофашизмът. И заради които човечеството винаги трябва да внимава.

Това се казва в позиция на Изпълнителното бюро на Софийската организация на БСП.

Ето и пълният текст на документа:

Ние, социалистите от София, отново потвърждаваме нашата категорична позиция, че водената в продължение на три десетилетия агресивна война срещу Паметника на Съветската армия е път към забрава на най-мрачните времена от ХХ век – Втората световна война! Път към забрава на милионите жертви на фашизма и нацизма, умъртвявани в газовите камери на стотиците концентрационни лагери! Път към забрава на решаващия принос на руския народ и народите от бившия СССР – над 27 мил. жертви - за победата във Втората световна война! За свободата на Европа, за мирното настояще и бъдеще на човечеството!

След неуспеха на ликвидационните крясъци на незначителна група от яростни русофоби, днес се повдига въпросът за премахването на Паметника на Съветската армия! Повдига се от кмета на район Средец, Трайчо Трайков, въпреки че г-н кметът добре знае, че темата е извън неговата компетентност. И въпреки това той си разрешава да предприема акции и да налага решения, целящи да ерозират българо-руските отношения. И то в момент, когато държавата се управлява от коалиционен кабинет, в който идеологическите различия и оценки за миналото са оставени настрани, за да се работи в името на България.

Ще припомним за пореден път, че построеният през 1954 г. Паметник на Съветската армия представлява висок пример за синтез на изкуствата. В неговия градеж и оформяне е вложена съзидателната енергия на големи български архитекти, скулптори и художници: Данко Митов, Борис Капитанов, Любен Нейков, Иван Васильов, Любомир Далчев, Васка Емануилова, Мара Георгиева, Борис Ангелушев, Иван Фунев и други. Че този паметник е защитен с редица международни и национални документи. Защитават го Европейската културна конвенция, Европейската харта за архитектурно наследство, Конвенцията за запазване на архитектурното наследство на Европа, Договорът за приятелски отношения и сътрудничество между Република България и Руската федерация от 1992 г., Съвместната декларация на президентите Георги Първанов и Владимир Путин от 2002 г., Законът за авторското право и сродните му права, Меморандумът за управление и ползване на парка и Паметника на Съветската армия от 2006 г., подписан от кмета на София Бойко Борисов и областния управител Тодор Модев и т. н.

И нека е ясно: Паметникът на Съветската армия ще остане в българската памет като най-свиден спомен за подвига на армията-победител във Втората световна война. Ще се запази и като спомен за онези нечовешки беди, които могат да причинят фашизмът и неофашизмът. И заради които човечеството винаги трябва да внимава!

А на кмета Трайков може само да кажем: „Обущарю, не по-високо от обувката!“

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

1009

5

Цветанка Лозанова

18.04 2022 в 01:19

Sparebits, Преди да се коментира написаното, трябва внимателно да се прочете.

2905

4

sparebits

01.04 2022 в 13:37

Цветанка Лозанова, паметникът на Съветската армия във Виена съвсем не е на центъра пред двореца на Хабсбургите. И съвасем няма вдиганто оръжие над главата. Просто си е един смирен паметник на загинали, какъвтоя трябва да бъде.

2905

3

sparebits

01.04 2022 в 13:34

Е няма да забравим. Спокойно. Има кой да ни напомня.

210

2

Merc

27.02 2022 в 14:29

Това не е паметник , това е УНИЖЕНИЕ ! Паметник на войници окупатори , които нищо добро не са донесли на страната ни , Нито пък има загинали такива при водене на военни действия на наша територия.

1009

1

Цветанка Лозанова

27.02 2022 в 13:33

Срещу паметниците не трябва да се воюва. Те трябва да се опазват като свидетелства на историята. В конкретния случай следва да се има предвид добрия пример с паметника на Съветската армия във Виена.