Министърът на екологията: Има вода, но недостатъчно. Трябва да я използваме ефективно

OFFNews 12 ноември 2024 в 11:25 800 1

Петър Димитров

Снимка БГНЕС/Благой Кирилов

Министърът на околната среда

Вода има, но не е достатъчна и трябва да я използваме ефективно. Изключително ниска е ефективността на ползване на води в България.

Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров пред бТВ за проблемите, свързани с безводието на редица места в цялата страна

По-рано днес стана ясно, че в Ловеч режимът на водата дори се затяга: 

От 13 ноември водоподаване ще бъде осигурено от 6:00 до 11:00 часа и от 16:00 до 22:00 часа, за квартал "Гозница" - от 6:30 до 11:30 и от 16:30 до 22:30 часа. Няма да бъде спирана водата в квартал "Продимчец".

По думите му последните 4 години са изключително сухи, нивото на язовирите пада. През юни, който бе най-топлият, откакто има измервания, средният отток за държавата, измерен при устието на реките е паднал със 72% в сравнение с 2023 г. Най-изразено засушаването е в Дунавската равнина, където оттокът е намален с 82 на сто.

Министерството стопанисва 52 съоръжения, като за питейно-битово водоснабдяване се ползват основно 12 язовира, чието запълване в момента е около 62%. Под 50% са четири съоръжения – язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“ и „Асеновец“.

Сред най-засегнатите са Плевен, Шумен и Перник.

Димитров посочи, че преди време в Шумен е изграден воден цикъл по ОП „Околна среда“ за 93 милиона лева, като загубите на ВиК-Шумен в момента са 83%.

"Изключително безотговорно, има и други такива оператори. Буди тревожност и това, че при населени места с режим на водата като Перник преди пет години, не са предприети никакви мерки. 82% от водата на перничани се губи“, каза Петър Димитров.

По думите му за основния водоизточник на Сливен също е имало проект по ОП „Околна среда“ на стойност 95 млн. лв. и след инвестицията загубите са 83 процента. Градът не е застрашен от безводие, защото има 100% алтернативно водоснабдяване от други източници.

Не такава е ситуацията обаче с Плевен, където загубите на вода са 70%, а 80 000 души живеят на воден режим.

"Семейството ми живее в Плевен, аз също съм от там и съм пряко засегнат от липсата на вода. И самият служебен министър, като се прибере в петък, и той е на воден режим. Четири часа вечер и четири часа сутрин има вода. Събирал съм дори дъждовна вода", разказа Димитров.

Градът разчита като основен източник на питейни води единствено на речно водохващане при село Черни Осъм.

"Резервното водохващане беше осигурено от група шахтови кладенци в различни населени места около Плевен, основно от един огромен язовир при Биволаре, който сега представлява нива. Там съществува инфраструктурата, но вода не стига поради прекъсване на напоителната система "Голяма Витска", допълни министърът. 

Според Димитров липсата на питейни води основно е причинена от изключително ниската ефективност на използването им и големите загуби по водопреносната мрежа.

По думите му въпреки че има финансиране, в Плевен няма нито един проект, свързан с водопреносната мрежа.

"За тази година за Плевен са предвидени 50 милиона лева по тези проекти, а за три години 150 милиона лева. Апелирам местната власт да вземе незабавни мерки за справяне с изключително остарялата инфраструктура", призова той.

Възложен е анализ на водопреносната мрежа и в момента се извършва. Идеята е на първо време да се акцентира върху конкретни места за ремонт на мрежата, а не на цялостна подмяна.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    55

    1

    Джендо Джедев

    12.11 2024 в 11:56

    "По думите му последните 4 години са изключително сухи, нивото на язовирите пада. През юни, който бе най-топлият, откакто има измервания, средният отток за държавата, измерен при устието на реките е паднал със 72% в сравнение с 2023 г. Най-изразено засушаването е в Дунавската равнина, където оттокът е намален с 82 на сто."

    Това е само началото. Но няма бързи климатични промени, не, да не си помислите! "То винаги е било така!". ;)
     
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират