Водни режими в няколко области: къде няма вода и защо

OFFNews 08 ноември 2024 в 12:22 2405 4

Пресъхнала чешма

Снимка БГНЕС/Димитър Николов

Чешма

Водата в 52 от язовирите у нас е до половината. Обемът на предвидените за питейно-битово водоснабдяване язовири е малко под 63% от общия капацитет, сочат данните на Министерството на околната среда и водите. Предназначените за производство на електроенергия са запълнени 58,5 на сто. Най-сериозен е проблемът с язовирите за напояване. Водата в тях е около една трета от общия им обем.

Заради това и вече наложените режими на водата в различни градове у нас в четвъртък се проведе среща между министерствата на околната среда и водите и на регионалното развитие и благоустройство, където бяха набелязани краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки. Една от тях е изграждането на язовир "Черни Осъм" - за целта обаче ще са нужни 10 години. Краткосрочните мерки пък ще се реализират до една година. 

Язовирите за питейно-битови нужди, при които данните са най-тревожни, са "Камчия" и "Ясна поляна" в област Бургас. По прогнозни данни, ако тенденцията за малък приток се запази, при тях няма да е гарантирано водоподаването през следващата година.

Заради поредна авария в помпената част от жителите на Шумен ще са без вода. Междувременно остава и проблемът с мътността на водата след подмяната на водопровод. От РЗИ призоваха водата да не се пие и да не се приготвя храна с нея. Местните организират протест пред ВиК с искане за оставката на управителя на дружеството. Проблем заради авария имаше и в четвъртък. 

На воден режим са и във Велинград. Причината там е планиран ремонт на Националната електрическа компания.

Проблеми с водоподаването има в Плевен. Университетската болница "Д-р Георги Странски" в Плевен е принудена да работи като в Средновековието - без вода. Градът е на воден режим, болницата - също, което означава, че по 16 часа на ден крановете са сухи.

За да обслужва болните, персоналът е принуден да събира вода. Медиците предупредиха, че не е изключено да възникнат и инфекции. Според Владимир Бибов, член на УС на "Български ВиК холдинг", засушаването в Плевен е много критично, а проблемите са от години. 

В Ловеч, където вече има режим на водата, водоподаването беше спряно с още час. Вече водата се спира в 22.00 часа, а не както досега в 23.00 часа, и се пуска в 6.00 часа, съобщи изпълнителният директор на ВиК - Ловеч инж. Данаил Събевски. Ако засушаването продължи и няма дъждове до края на месеца, най-вероятно ще се наложи да се въведе и обеден режим - за три или четири часа, както е в Плевен.

Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта също на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит.

Режим на водата е наложен в 67 населени места в област Търговище.

Язовир "Асеновец", който снабдява с питейна вода Сливен, е пълен на 43%. Въпреки това управителят на "Водоснабдяване и канализация" в Сливен инж. Пламен Трифонов увери, че на този етап няма основания за тревога от недостиг на питейна вода. Там частичен режим е наложен в няколко села. 

Притеснения за налагане на режим има и в Ямбол. "Почти няма село без аварии. Има и села с по пет-шест аварии на ден, с които ВиК дружеството трудно съумява да се справи. Има села, които са без вода по 10- 12 дни, не знам как ще продължава това по този начин", коментира заместник-кметът на общината Гроздан Иванов, цитиран от БТА.

Междувременно бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви пред бТВ през следващите години по 6 месеца и повече ще говорим за безводие. 

Според него това ще е така заради климатичните промени, заради все по-остаряващата инфраструктура, заради провалените проекти, които ще се правят и с 25% по-малко средства поради корекции.

"Остават основно големите градове – като изключим тези по Черноморието, които не са в риск, защото са част от една система с по-големи язовири. В останалите места обаче проблемите ще се задълбочават. Ако през последните години си говорим по два-три месеца за проблема с водите и безводието, прес следващите години – ще си говорим по половин година, а може и по-дълго", посочи още той.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    485

    4

    Stoyancho

    11.11 2024 в 12:34

    Този и като министър не направи нищо, така че, сега изкзванията му се на място!

    11882

    3

    leomesi

    11.11 2024 в 10:45

    А този Сандов като някаква висша инстанция се изказва. Нали беше министър и кво, нищо не направи. Иначе това с безводието си е проблем, наистина, и то голям.

    11920

    2

    Buriata

    10.11 2024 в 10:50

    Където се появят зелените. Следете само къде ще имат най-голяма активност и там със сигурност ще стане бедствено положението, защото те искат да се възползват от това, за да изнудват държавата.

    1915

    1

    Читателка

    08.11 2024 в 15:31

    Ами Рилското корито в Кюстендилска област?? Защо го пропускате??? Какво като е в планината, какво като река преминава?? Какво се направи тази вода да се задържа да не изтича безконтролно??Сега от нея само една частна фирма отклонява и произвежда ток в Смочево и в нарушение на закона не връща братно водата от коритото, от която я е взела, и останалата отива в Струма. А хората ще се бият за вода, и кметовете ще го отнесат..ама истински!!!

     
    X

    Животът се завръща в Украйна. Олександър Барон, Доротея Николова, Румен Сарандев пред OFFNews