Късно в понеделник стана ясно, че управляващата вече 10 години в Македония ВМРО-ДМПНЕ печели изборите с едва 17 463 гласа повече от Социалдемократическия съюз, а в новия парламент влизат 4 албански партии.
Никога досега в Македония не е имало подобен изборен резултат: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на практика са изравнени, а предсрочните парламентарни избори, които трябваше да сложат край на 2-годишната криза, поставят страната на ръба на политическата стабилност.
Напълно разбираемо, за повечето от българите партиите в Македония и техните програми, лидери и постоянни кавги са почти неизвестни. Абревиатури като ДПМНЕ, СДСМ, ДПА, ДУИ и т.н. звучат неясно. Често си представяме и албанския политически блок в страната като една формация с една програма, а това не е вярно.
Затова - въпреки всички неточности, които са неминуеми при директно сравнение на партии в две различни политически системи, ще се опитаме да обясним македонската политика с български примери.
ВМРО-ДПМНЕ
Вътрешната македонска революционна организация – Демократическа партия за македонско национално единство (последният да затвори вратата) досега печелеше вот след вот в страната в продължение на 10 години и имаше имиджа на "машина за избори".
ДПМНЕ е дясна, консервативна партия, асоцииран член на Европейската народна партия. Ако я пренесем на българската политическа сцена, ще прилича на хибрид между ГЕРБ и Патриотичния фронт. От 2003 г. насам несменяем лидер на партията (и на държавата) е Никола Груевски. Той няма харизмата на Бойко Борисов, но по влияние, популизъм и еднолично раздаване на команди двамата успешно могат да се конкурират. И Груевски, както Борисов, не пропуска да се похвали: "Градиме!" - пътища, детски градини, стадиони, спортни зали. Тази мантра вече е втръснала и на македонците, защото я слушат с повод и без повод, задължително по време на всяка предизборна кампания.
Дългогодишното управление на ВМРО-ДПМНЕ се дължи най-вече на клиентализъм, приближени бизнесмени, които печелят скъпите държавни поръчки, корупция, партийни назначения в администрацията (особено в провинцията страхът да не си от "правилната партия", ако издържаш семейството си с чиновническа заплата, е много силен), рекламните кампании на министерствата към удобните медии. Звучи познато, нали?
В новия парламент ВМРО-ДПМНЕ ще има 51 депутати.
СДСМ
Социалдемократическият съюз на Македония е партията на бившите комунисти, наследник на Македонската комунистическа партия.
СДСМ е асоцииран член на Партията на европейските социалисти и е най-голямата опозиционна формация в страната. Определено прилича на БСП - по идеология, апаратни игри, партийни интриги, смяна на лидери. Все още не може да се отърси от наследството и ролята си в криминалния преход през 90-те и началото на новия век.
Но има и една съществена разлика с БСП - през последните години СДСМ оглави протестната вълна срещу "диктатурата на Груйо" в Македония. Затова и новата генерация протестъри в Македония, които апологетът на ВМРО-ДПМНЕ Миленко Неделковски заклеймява с обиди като "сороспии" и "предавници", симпатизират най-вече на Социалдемократическия съюз.
В новия парламент СДСМ ще има 49 депутати.
Движението Беса
То е феномен в албанския блок от последните избори, спечели от протестния вот. Гневът сред албанците в Македония от тяхното политическо представителство е не по-малък от този на македонците. И те обвиняват партиите на статуквото в преяждане с власт, непотизъм, партийни назначения, от етнически гарантиран вот, който облагодетелства единствено елитите.
"Беса" е млада партия, едва на 2 години, и се определя като "социално-консервативно" движение. В неделя успя да спечели 5 депутатски места.
Приближените до ВМРО-ДПМНЕ журналисти твърдят, че "Беса" е политическо инженерство на Турция, нещо като македонски ДОСТ.
ДПА
Демократическата партия на албанците е големият губещ от предсрочните парламентарни избори в неделя - тя ще има само двама депутати в новия парламент. ДПА беше ключов политически субект по време на прехода в Македония, приемаше се за по-умерената партия, за неизбежния балансьор.
Дълго време наричахме ДПА "македонското ДПС" и заради нейния покоен създател и почетен председател Арбен Джафери - интелектуалец, завършил философия в Белград, майстор в политическата риторика и красивите витиевати фрази.
Но Джафери, голям приятел на България, беше по-скромен от Ахмед Доган - той си остана интелектуалец до края на дните си и никога не се е занимавал с хидроинженерство.
ДУИ
Демократската уния за интеграция / Демократичния съюз за интеграция по своя генезис няма аналог в българската политическа система.
ДУИ беше създадена от командирите на Освободителната народна армия от военния конфликт през 2001 г. и през последното десетилетие задаваше тона в албанския политически блок.
Но протестният вот й нанесе значителни щети - партията ще има 10 места в новия парламент, а в предишния се радваше на комфорта от 19 народни представители.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)