Световен форум се обяви срещу използването на антибиотици в животновъдството

OFFNews 26 ноември 2022 в 09:19 1518 0

хапчета

Снимка Pixabay

На форума за първи път бяха обсъдени целите за справяне с предизвикателството на глобалната антимикробна резистентност

За запазване на критично важни антимикробни средства за хуманната медицина и прекратяване на употребата на важни медицински антимикробни средства за насърчаване на растежа при животни се обявиха участниците в Третата глобална правителствена конференция в Оман, посветена на антимикробната резистентност.

На форума за първи път бяха обсъдени целите за справяне с предизвикателството на глобалната антимикробна резистентност (АМР), съобщи Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО), цитирана от БТА.

Конференцията прие Министерския манифест от Мускат, който определя трите глобални цели:

Намаляване на общото количество антимикробни средства, използвани в хранително-вкусовите системи с най-малко 30-50 процента до 2030 г., стимулирайки националните и глобалните усилия.

Запазване на критично важни антимикробни средства за хуманната медицина и прекратяване на употребата на важни медицински антимикробни средства за насърчаване на растежа при животни се

Гарантиране, че антибиотиците от групата "Достъп" (категория антибиотици, които са достъпни, безопасни и имат нисък риск от АМР) представляват поне 60 процента от общата консумация на антибиотици при хората до 2030 г.

Глобално договорените цели ще бъдат от ключово значение за защитата на ефикасността на антимикробните средства и за ограничаване на развитието на АМР в световен мащаб, както и за намаляване на замърсяването на околната среда, което на свой ред намалява разпространението на АМР.

Държавите поеха ангажимент да прилагат национални планове за действие за АМР и да засилят наблюдението чрез подобрено докладване и управление на данни, ангажиране на частния сектор и прилагане на основани на доказателства практики.

Партньорството "Куадрипартите" (Quadripartite), в което влизат ФАО, Програмата на ООН за околната среда (UNEP), Световната здравна организация (СЗО) и Световната организация за здраве на животните (СОЗЖ), приветстват резултатите от конференцията за ускоряване на действията срещу АМР.

Антимикробната резистентност е едно от най-неотложните и сложни предизвикателства на нашето време и въпреки това може би защото не е толкова драматична като пандемия, война или хуманитарна извънредна ситуация, тя не привлича същото внимание, коментира директорът на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

Пандемията от COVID-19 може да е ограничила глобалните усилия за справяне с антимикробната резистентност, но демонстрира критичните връзки между хората, животните и екосистемата на околната среда. Редица заинтересовани страни – включително секторите на здравеопазването, фармацевтиката, ветеринарната медицина, безопасността на храните, селското стопанство и околната среда – имат споделена отговорност да продължат колективно да реагират на АМР.

"ФАО признава значението на намаляването на нуждата от антимикробни средства във фермите и скоро ще стартира глобална 10-годишна инициатива за предоставяне на цялостна подкрепа на членовете, фокусирана върху трансформирането на системите за хранително-вкусовата промишленост, за да допринесе за това намаляване", каза генералният директор на ФАО Ку Донгю.

По думите на заместник-генералният секретар на ООН и изпълнителен директор на UNEP Ингер Андерсен самоотчитането на страните показва, че една трета от националните планове за действие относно АМР не включват околната среда. "Това сигнализира за критичното значение на подкрепата на страните за насърчаване на действията за предотвратяване и намаляване на замърсяването на околната среда. Тежестта на АМР може да бъде намалена, ако се съсредоточим върху всички нейни измерения и работим заедно", допълни тя.

"Употребата на антимикробни средства при животни показва цялостен спад през последните години. Чрез укрепване на биосигурността и животновъдните практики, като ваксиниране на животни, можем да надградим допълнително това голямо постижение и устойчиво да постигнем договорените цели", заяви генералният директор на СОЗЖ д-р Моник Елоит. Според нея намаляването на нуждата от антимикробни средства е най-добрият начин за предотвратяване на антимикробната резистентност.

Конференцията бележи приключването на Световната седмица за осведоменост за антимикробните средства, годишна едноседмична глобална кампания, която обединява лидери от различни сектори, за да подчертаят действията, необходими за запазване и защита на антимикробните средства.

Както се подчертава в Манифеста, "Куадрипартите" ще продължи да увеличава мащаба на подкрепата чрез подход "Едно здраве", който балансира и оптимизира здравето на хората, животните, растенията и екосистемите. Партньорството също така ще продължи да координира глобален, многосекторен отговор на АМР, ще насърчава силно управление и лидерство и ще подкрепя страните в разработването и прилагането на национални планове за действие относно АМР.

Антимикробните средства са агенти, използвани за предотвратяване, контрол и лечение на инфекциозни заболявания при хора, животни и растения. Те включват антибиотици, фунгициди, антивирусни агенти и паразитоциди. Антимикробна резистентност (АМР) възниква, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на антимикробни агенти. В резултат на лекарствената резистентност антибиотиците и другите антимикробни агенти стават неефективни и инфекциите стават трудни или невъзможни за лечение, увеличавайки риска от разпространение на болестта, тежко заболяване и смърт.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Проф. Рачев за климатичните промени