„ Иновациите в здравната система са реални, когато се стабилизират и донесат принадена полза. Тези, които изчезват след 1 година, не са иновации. Това, което е създадено и се внедри, трябва да има стабилност в бъдещето. Надявам се всичко споделено днес да се задържи дълго в практиката, а на колегите пожелавам творчески дух и да търсят новото, защото без иновации няма медицина“.
Това каза проф. д-р Петко Салчев, управител на Националната здравноосигурителна каса, в приветствието си към деветата годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от в. „Капитал“
Участниците във форума призоваха иновациите в медицината трябва да достигат възможно по-бързо и лесно до българските пациенти, а здравната система да се подготви и подкрепи да разпознава, внедрява и прилага устойчиво иновацитивните методи и лекарства.
Трябва да ги популяризираме постиженията на медицината ни и да повишаваме качеството на услугите, така че да няма пациенти в неравностойно положение по отношение на достъпа. Ако всеки от нас има непоносимост към недобрите практики, това ще промени негативните тенденции в здравеопазването, които наблюдаваме“ , каза Велина Григорова, председател на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз.
Кои са наградените
„Трябва да правим всичко възможно иновациите да стигат до пациентите“, каза д-р Иван Маджаров, председател на управителния съвет на Българския лекарски съюз, който връчи наградата на победителя в тазгодишния конкурс доц. Петко Карагьозов, началник на Клиниката по гастроентерология в „Аджибадем Сити клиник Токуда“.
На форума доц. Карагьозов представи иновативните миниинвазивни методи, въведени в областта на гастроентерологията за първи път у нас. Те засягат пациентите с рак на жлъчните пътища и панкреаса, при които диагнозата много често се поставя късно. Около 80% от пациентите с рак на жлъчните пътища се диагностицират в стадий, в който е безсмислено да бъдат оперирани. Подобна е ситуацията и при панкреасните тумори. "Това налага да се търсят решения извън стандартната хирургия. С миниинвазивната технология, която е нова и за света, се постига удължаване на живота при подобрено качество, а за някои случаи се очаква да е възможно и пълно излекуване, подчерта специалистът.
Втора награда получи проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница, за иновативната интервенция на вродена сърдечна малформация при бебе с екстремно ниска възраст и тегло.
„С грижите за това бебе колективът на НКБ доказа, че в интервенционалното лечение на вродените сърдечни малформации няма невъзможни неща, надявам се и занапред да е така“, каза проф. Кънева.
Третата награда получи медико-диагностичен център „Медикус Алфа “ въвеждане на иновативни технологии
Наградата за пациентска добра практика е за Фондация за палиативни грижи за деца „Ида“. Бояна Петкова, съпредседател на фондацията, уточни, че при палиативните грижи за деца става дума не само за болни в терминален стадий, но и за деца, които могат да живеят от 5 до 25 г. със заболяването си.
Отличен бе и проектът „Бързи герои 112“ на организацията „Сърце до сърце за България“, чрез който децата се учат да разпознават инсулт. Фокус група са деца 6 до 9 г., миналата учебна година обучихме 1900 деца да разпознават симптомите на инсулта и да реагират правилно и навреме при спешна ситуация, каза Елица Хадживълчева от „Бързи герои 112“ .
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)