Използва ли детето ви наркотици

Бевърли Конярс 28 октомври 2024 в 14:34 1196 0

Хапчета

Снимка БГНЕС

Хапчета

Когато дъщеря ми намери нов кръг от приятели в гимназията, видях в това знак, че тя търси нов път и посока. Когато се отказа от дейностите, които обичаше, си помислих, че ги е надраснала. Когато оценките ѝ рязко се влошиха и тя ставаше все по-капризна, реших, че е в депресия и я заведох на консултация.

Когато на 18-годишна възраст тя се отказа от консултациите и заживя с гадже, си помислих, че търси независимост. Когато започна да носи дълги ръкави дори в горещините, си помислих, че това е модният ѝ избор. Когато я забелязах да трепери в ресторанта, си казах, че сигурно е болна, че може да е от диетата или от липса на сън.

А когато изразих загрижеността си пред мой приятел, който предположи, че може би употребява хероин, отговорих: „О, не. Тя никога не би направила това.“ (Оказа се, че приятелят ми е бил прав.)

Подобно на много родители отричах употребата на наркотици от детето ми. Признаците бяха налице, но аз предпочетох да ги игнорирам. Това не е съвсем изненадващо, тъй като отричането е често срещана реакция на неща, с които не можем или не искаме да се сблъскаме. По-лесно е да се преструваме, че няма проблем, или да се надяваме, че той ще изчезне. Проблемът е, че когато става въпрос за наркотици, отричането може да бъде смъртоносно.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията съобщават за приблизително 108 000 смъртни случая от свръхдоза наркотици през 2021 г. Смъртните случаи на свръхдоза сред децата на възраст между 14 и 18 години са се увеличили с 94% от 2019 г. до 2020 г. и с 20% от 2020 г. до 2021 г. Фентанилът, силно пристрастяващ синтетичен опиат, е основен двигател на свръхдозите.

Фентанилът е 50 пъти по-силен от хероина и 100 пъти по-силен от морфина. Съобщава се, че производителите на незаконни наркотици го добавят към фалшиви лекарства и се насочват към деца и млади хора с цветни хапчета или прах, известни като „фентанил на зомбитата“ (на английски - rainbow fentanyl).

Заплахата е толкова сериозна, че CDC и някои експерти по обществено здраве съветват родителите да държат в аптечките си налоксон - лекарство, което може да обърне ефекта от свръхдоза опиати. То може да бъде закупено от аптеките без рецепта в повечето държави.

Но освен да държат налоксон под ръка в случай на нужда, какво могат да направят родителите, за да защитят децата си? Първо, да се откажат от отричането. След това да предприемат действия. Ето как.

Не пренебрегвайте признаците за употреба на наркотични вещества. Сред тях са отбягване; лошо настроение; кървясали очи или разширени или точковидни зеници; промени в апетита или режима на сън; необяснима възбуда или летаргия; нарушен говор или координация; загуба на интерес към училището и дейностите; внезапна промяна на приятелите. Ако детето ви прояви тези симптоми, започнете да задавате въпроси. Започнете разговор.

Научете се да разпознавате „3-те O“ на употребата на наркотични вещества: Отричане. Омаловажаване. Отклоняване. Децата, които се опитват да скрият употребата на наркотични вещества, ще започнат с отричането: „Не, аз не употребявам наркотици. Не съм вземал нищо.“ Ако бъдат притиснати, те ще се опитат да омаловажат проблема: „Употребявам само малко. Не е голяма работа.“ След това ще се опитат да отклонят вниманието другаде: „Ами ти? Ти пиеш вино.“ Като разпознават тези тактики, родителите имат по-голям шанс да поддържат разговора в правилната посока.

Не обвинявайте и не се срамувайте от детето си. Много деца експериментират с наркотици и алкохол. Някои от тях, особено тези с проблеми с психичното здраве или генетична уязвимост към пристрастяване, не могат да спрат без помощ. Пристрастяването е болест, а не недостатък на характера. Срамът няма място при справянето с употребата на вещества.

Обяснявайте рано и често опасностите от употребата на наркотици. Превенцията е най-добрата политика, когато става въпрос за запазване на безопасността на децата. Обучавайте ги (и себе си) за опасностите от употребата на наркотици. Няма начин да се разбере дали незаконните лекарства са примесени с фентанил. Дори едно хапче може да убие.

Не чакайте, за да потърсите помощ. Ако подозирате, че детето ви употребява наркотични вещества, незабавно потърсете професионална помощ за вас и детето си. Потърсете терапевти и лечебни заведения, които са специализирани в областта на пристрастяването. Вашият семеен лекар може да е в състояние да ви насочи. Ако детето ви е припаднало в дома ви и имате съмнения, че причината е злоупотреба с наркотици или алкохол, веднага се обадете на телефоните на Спешна помощ – 112 или Бърза помощ – 150. Потърсете помощ на Националната информационна линия за наркотици, алкохол и хазарт.

Като се откажат от отричането и се изправят пред предизвикателството на употребата на наркотични вещества на ранен етап, родителите могат да осигурят на децата си необходимата помощ, за да предотвратят разрастването на проблема.

*Статията е публиквана в сайта Сайколъджи Тудей.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират